Motokultivatori - opšta tema

Ako se ne varam, SAE 30 je za 25 C°+ , a 15W-40 od 0 C° do 30 C°.
 
Pozdrav,

Imam problem sa IMT 509 frezom. Pisao sam prije par godina na ovoj temi ali nisam to nikada rijesio i istjerao na čistac. Zadnjih dana sam imao više vremena pa sam se malo pozabavio motorom ali izgleda bez uspjeha.

Inicijalni problem je bio što freza teže pali i gotovo svaki put kad hoću da je upalim moram naliti malo mjesavine goriva i ulja u onaj čep na glavi motora te je samo tako mogu upaliti. Drugi problem je bio što sa malim gasom motor radi ravnomjerno i rekao bih uredno dok čim se doda gas krene da puca i udara, čak se nekad i plamen vidi iz auspuha.

Od intervencija sam uradio sledeće:
-Skinuo pumpu i diznu i odnio kod bošiste koji je promjenio brizgaljku i radni element pumpe i naštimao to sve nazad
-Promjenio filtere ulja i goriva
-Skinuo glavu motora, cilindar i klip
-glavu motora i klip očistio i izribao garež blagom abrazivnom spužvom (u nafti oprao)
-Zamjenio ventile iako su i stari bili prilično dobrog stanja i lijepo su nalijegali u siceve
-Ispod cilindra dodao još par onih limića da naštimam da bude oko 1,1mm zazora između klipa i vrha cilindra kad je motor u GMT
-Naštimao zazor na ventilima na 0,2mm

Nakon svega ovoga sklopio sve nazad ali opet isti problem, čak je pucanje sada i izraženije.

Imate li neki savjet šta dalje da pogledam?

Video prije
Video poslije
 
Moram priznati da nisam :)

Ali evo rasturio sam je ponovo večeras i mjere koje sam uspio da napravim Uniorovim digitalnim šublerom su sledeće:
  • unutrašnji prečnik cilindra u gornjoj i donjoj zoni (u sredini ne mogu šublerom da izmjerim je oko 84,92mm. Druga decimala varira u zavisnosti da li pogodim baš po sredini cilindra.
  • prečnik klipa mjeren pri vrhu je oko 84,50mm. Isto druga decimala varira malo u zavisnosti od toga jesam li stavio na sredinu klipa šubler.
  • Prva karika. Debljina 1,71-1,76mm, mjereno nasumično na par mijesta na karici. Širina karike 3,31-3,61mm mjereno isto nasumično na par mjesta. Sad kad sam bolje pogledao vidi se i okom da je prva karika na nekim mjestima uža a na nekim šira.
  • Druga karika. Debljina 1,86-1,88mm. Širina 3,50-3,60mm.
  • Treća karika. Debljina 1,92mm. Širina 3,51-3,56mm.
Sve mjere sam napravio kao što rekoh Unior digitalnim šublerom, to je najpreciznije što imam. Mjerenje koliko sam vidio dosta varira u zavisnosti od toga da li baš okomito držim šubler, da li sam postavio preko središta klipa ili cilindra pa sam se trudio da uradim što više mjerenja i uzmem neke srednje vrijednosti.
 
E sad stavi karike jednu po jednu u cilindar pa izmeri zazor između krajeva, pa napiši ovde.

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Prva i druga karika imaju zazor od 1,5mm a treća oko 1,3mm. Mjerio sam onim limenim listićima a ove mjere preko milimetar sam dobio tako što u zazor ubacim dva listića 1mm+0,5mm tako da postoji mogućnost greške u mjerenju ali ne prevelika jer ipak stanu dva listića u zazor.
 
Nemoraš ni meriti sve što je više od pola milimetra. Eto samo ti se reklo, jer tu nemože biti kompresije koja je neophodna za rad dizel motora.
Još jednom, odavno nisam čuo za istrošenije karike.
Dakle, moraš investirati u novi klip sa karikama i cilindar.
Nebi bilo loše proveriti i radilicu, i njene ležeće i leteće ležaje kao i uljnu pumpu..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Hm... to već prevazilazi uradi sam varijantu kojoj sam se nadao. Znači osim karika moram zamijeniti klip i cilindar, nije dovoljno samo nove karike staviti?

Drugo pitanje koliki je posao razdvojiti motor od mjenjača jer mi je lakše ubaciti motor u gepek i odnijeti nekom majstoru nego transportovati cijelu frezu? Vidim da motor sa kvačilom spaja nekih 4-5 vijaka ali me plaši kad ih odvrnem da unutra nešto ne spadne što neću znati ili moći poslije sam namjestiti.
 
'Ajde ovako: Pošto je kod tebe mera 85 znači to je standard i verovatno niko nikada nije radio taj motor. Ako bi kupio klip verovatno bi imao dobar rezultat. Ali je to malo preko 50€ sa karikama i bolcnom nadam se da ti nije preskupo.
Možeš probati staviti karike na svoj klip, to je manje od 2000 din, može da se desi da ti i to odradi posao ako je klip pri dnu nije istrošen.
Kupuješ standard karike za meru 85, ista firma kao sa gornjeg linka.
Ako hoćeš probaj prvo sa tim karikama, trebalo bi da uspe.
 
Suština kočnice na kardanu nije kočenje sa blokiranjem oba točka nego usporenje ili osiguravanje u stanju mirovanja. Funkcioniše kao kočenje motorom ili retarderom, samo znatno jače. Dakle, nikako korištenje kao radno kočenje, nego kao parkirna kočnice ili usporivač u kretanju. Ima to na raznim vozilima, pa i na traktorima.
Glavčina se vadi iz deferencijala cela sa poluosovinom i ležajem, ali nije nešto naročito komplikovano. Kućište ležaja je dvodelno sa četiri M8 vijka. Lada ima dovoljno dobre zadnje doboše i ako ih ugradiš zajedno sa anker pločama imaćeš solido hidraulično kočenje i mehaničku ručnu u funkciji. Ja sam letos sa jednim forumskim kolegom pojačavao kočenje na njegovom 509, i ugrađeno je to i kočni cilindar od ladinog kvačila. Cilindar kvačila se koristi jer je manji prečnik, znači daje jači pritisak za istu silu pedale.
Ja sam davnih godina sebi za 509 pripremio ladino kočenje sa mehaničkim ključem, kao kod tebe, i to je možda još jednostavnije od hidraulike, samo treba ispoštovati neke 'cake' da bi bilo efikasno.
Pretpostavljam da sam ja taj kolega, možda grešim. :)
 
IMG-20230625-122304.jpg


Evo mog rešenja za problem motanja trave oko točkova pri košenju. Konkretno u pitanju je inovacija na Muta Gorenje Specijal jednoosovinskom traktoru (motokultivatoru).
 
IMG-20230619-184942.jpg


A evo i krompir je pre nekoliko dana ogrnut sa Mutom Gorenje. Trebalo je ranije ali svakodnevna kiša nije dozvoljavala da se to odradi na vreme.
Muta je stvarno univerzalan kultivator i pogodan za mnogo poslova, konkretno ja sa mojom kosim, freziram, tarupiram, špartam, ogrćem, čak i vile sam napravio za nju. :)
 
Šta mislite o labin frezi od 8 konja dizel? Koliko je sposobna ta mašina i vredi li? Frezirao bih malo šljiva 10-20 ari malina, baštu...
Mali Labin ti je sasvim okej, pored njega imaš IMT 507 i Mutu Gorenje Special. Pogodni su i za freziranje a i košenje i mnoštvo priključaka još a lagani su za rad.
 
Ljudi, potrebno mi je vaše mišljenje, tj par saveta:
Imam motokultivator mali Labin, mislim da je sa inverterom (nisam siguran, ovu ću proveriti), benzinac, na njemu je mala freza.
E, sad....tu frezu svakao skidam, ne treba mi. Zamenio bih motor, stavio dizel (Kipor).
Planiram da ga koristim samo i jedino za košenje zasada lešnika (sada je u 8, godini, oko 1Ha, potpuno ravno), pre sevega oko sadnica i od sadnice do sadnice. Do sada mi voćnjak kosio komšija sa BCS kosačicom, on to uradi ekstra, ali ne može da obiđe oko samih voćki, već onih pola metra (ili malo više), ono između sadnica, ja radim trimerom.....ozbiljan posao.
Na kultivator bih stavio (prvo kupio :) ) kosu, verovatno IMT.
Dileme su:
- pod uslovom da ima inverter, hoće li mali Labin (sa kineskim dizelom i tom kosom) to moći lepo da odradi, da ne guši?
- na šta obratiti pažnju pri kupovini (polovne) kose?
- IMT Boljvac, kosa širine 1,3m, odgovara li za ovaj mali Labin?
- ako kultivator nema inverter, dobio sam savet da se u ovo ne upuštam, jer neće moći da lepo radi....da li je tako?
Trava koja se kosi bi bila visine do 40-ak cm, ali zna da bude gusta oko samih sadnica (u proleće, nakon bacanja KAN-a, nikne za 15 dana na tu visinu)
Svaki savet je dobrodošao, iskustva mnogo nemam.....
-Bilo bi poželjno da poseduje inverter.
-Šta da guši? Taj kineski motor 178f ima i više snage nego što ti treba za košenje.
-Pa samo tu IMT kosu i traži za malog Labina a nikako onu njegovu original.

Ako ćeš samo za košenje nije ti loš ni IMT 407, mana mu je što ima samo jednu brzinu za košenje i samo je za košenje, ništa više.
 
'Ajde ovako: Pošto je kod tebe mera 85 znači to je standard i verovatno niko nikada nije radio taj motor. Ako bi kupio klip verovatno bi imao dobar rezultat. Ali je to malo preko 50€ sa karikama i bolcnom nadam se da ti nije preskupo.
Možeš probati staviti karike na svoj klip, to je manje od 2000 din, može da se desi da ti i to odradi posao ako je klip pri dnu nije istrošen.
Kupuješ standard karike za meru 85, ista firma kao sa gornjeg linka.
Ako hoćeš probaj prvo sa tim karikama, trebalo bi da uspe.
Eee potrajalo je malo dok sam nabavio novi klip i karike. Nakon montaže karike su imale oko 0,3mm zazora. pokušao sam da proguram kariku br.1 kroz cilindar da vidim ima li negdje šupljina između cilindra i karike i nisam uspio da ih uočim.

Elem, motor sa novim klipom i karikama radi isto, nikakvo poboljšanje nisam uočio.
 
Čak i ne pali bolje? I dalje troši ulje?
Kako god, klip i karike su bili za zamenu. Rekao si da si sredio pumpu i brizgaljku, to bi opet trebalo proveriti.
Ako to ne bude, sledi otvaranje motora i provera delova.
 
Po subjetkivnom osjecaju cini mi se identicno. Plavi dim=troši ulje, a i čim dodam gas krene da puca, upaliti nisam uspio dok nisam ulio malo mješavine nafte i ulja u onaj čep na poklopcu glave.

Pumpu i brizgaljku sam skinuo i odnio kod bošiste koji je zamjenio radni element pume, kao i kompletnu brizgaljku. Računam da je to u redu, ne znam kako bih provjerio jer nemam one manometre i ostale instrumente kojima je bošista štelovao i provjeravao pumpu i diznu. Kada namontiram crijevo koje ide od boš pumpe ka brizgaljci i zavrtim zamajac fino baca gorivo na kraju koji ide u brizgaljku.
 
Nazad
Vrh