Mlečno govedarstvo

Najbolji je bio Geomicin F ali njega odavno nema pa se kupuje šta ima u ponudi.
 
Ipak se jos nije otvorila juce su dolazili i stavljali ruku samo malo je ispalo krvi i neke sluzi je bilo. Kaze doktor da ce biti ok da ce izbaciti. A te tablete su joj stavili sutradan kad su posteljicu dosli da cupaju. I nakon dva dana jos jednu. Drzimo krave otkako znam za sebe i ovo nam je prvi put da se desi posteljica da zaostane.
 
Nevjerovatno kako se problemi samo nizu jedan za drugim. U petak oko 8 oteli mi se jos jedna crna. Tele naopako bilo ali otelili smo je relativno lako. Hvala Bogu opet musko 😂. U subotu ujutro normalno je pomuzo na podne nece da ustane. Dobila inekciono kalcijum i uvece infuziju kalcijuma. Podignemo je nekako ustane nestabilna na nogama sva drhti. Pola sata stoji moramo je pridrzavati hoce da se prevrne. Sinoc dobila infuziju opet glukozu i kalcijum. Jutros je jedva podignemo ali stajala je pola sata od toga 15 minuta bez naseg pridrzavanja. Na moje insistiranje uradimo krvnu sliku kalcijum dobar magnezijum fosfor sve dobro osim kreatin kinaze. Kreatin kinaza granica oko 420 a kod nje 7045. Imam jos dvije crne da se tele mislim da cu na zivcima da obolim.
 
Dobijaju energy top. Na oteljaju dobila pola litre i sad joj dajem 150ml jutro 150 ml vece. Dobio sam od covjeka sto mi je prodo junice sve sto treba ali nesto se podrepilo i samo problemi.
 
Dobrodošao u svet mlecnog govedarstva holstajn rase. Negde si grešio u pripremi grla za teljenje. Mi smo imali prošle nedelje sa simentalkom problem. Prvo mlečna groznica pa ketoza, AST preko 5000 jedinica, kreatin kinaza u nebesima, veterinar nije bio za lečenje, jer su izgledi bili loši, al sam insistirao da lecimo i uspeli smo. Al znam gde je bila greska, krava do nje se otelila mesec dana ranije, hrane pred njom uvek, ova je potkradala, plus lucerkino seno koje je krala i eto ozbiljnog problema.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kupio sam ih sa farme gdje covjek ima oko 100 muznih sve holstajn. I hranio sam ih kako mi je on rekao. Kod njega su jele koncentrat i silazu. Koncentrat se sastojao samo soja 0.5kg i suncokret 1.8 kg i dry 300 patentov za zasusene krave. Jele su svaki dan 15-16 kg silaze i 2.4 kg tog koncentrata imale su slame ispred sebe. One kod mene su tek 20 i nesto dana nije mogla ishrana toliko da se promijeni. Kod nje AST je 15.
 
Poslednja izmena:
Mi smo holstajne izbacili iz mnogo razloga a jedan od njih su upravo i te komplikacije oko teljenja.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Kupio sam ih sa farme gdje covjek ima oko 100 muznih sve holstajn. I hranio sam ih kako mi je on rekao. Kod njega su jele koncentrat i silazu. Koncentrat se sastojao samo soja 0.5kg i suncokret 1.8 kg i dry 300 patentov za zasusene krave. Jele su svaki dan 15-16 kg silaze i 2.4 kg tog koncentrata imale su slame ispred sebe. One kod mene su tek 20 i nesto dana nije mogla ishrana toliko da se promijeni. Kod nje AST je 15.

Koncentrat su činila samo proteinska hraniva i premiks? Grla pre teljenja treba uvesti u period tranzicije 15 dana pre teljenja, u obrok im uključiti sva hraniva koja će jesti nakon teljenja ali ne u toj količini. Ovde je to najverovatniji uzrok problema kao j sam koncentrat.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tako je kako je napisano. Covjek mi je tako rekao da hranim i da u toj recepturi imaju sve sto im je potrebno.
 
Nemaju dovoljno za pocetak laktacije, nije dobro uradjena tranzicija zato je i upala u problem. Samo ih stabilizuj i biće reka mleka. Ispočetka dok se ne naviknes i ti na njih i one na tebe biće trzavica, al to je na početku normalno. Nekad sve uradiš kako treba pa ne bude sve po loju. Samo treba biti uporan i učiti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nemaju dovoljno za pocetak laktacije, nije dobro uradjena tranzicija zato je i upala u problem. Samo ih stabilizuj i biće reka mleka. Ispočetka dok se ne naviknes i ti na njih i one na tebe biće trzavica, al to je na početku normalno. Nekad sve uradiš kako treba pa ne bude sve po loju. Samo treba biti uporan i učiti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pokusacu danas da nadjem neke prijedloge u ishrani jer imam jos dvije crne da se tele za dva i po mjeseca. Onda vjerovatno losa priprema za tranziciju je uzrok zaostajanja posteljice kod prve sto se otelila. Sad ide zima nemam sta pametnije ni raditi nego cu uciti i citati jer ovo je prvo iskustvo sa holstajnom.
 
DI-16.12.2022-mm:3.57%-sir.prot:2.47%-SMBM:8.02%-lakt:4.54%-TM:-0.544C-som.cel:27000-m.o.:6000
Rezultati mog prvog uzorka da li je ovo uredu?
 
Pise li jos sta na kraju poruke MSK ili MNSK
Ja koliko se sjecam da je je to uredu, samo za proteine nisam siguran, ima vec dve godine od kad ne predajemo mlijeko
 
Slabi su i suva materija bez masti i mlečna mast i protein. Fali ti proteina u obroku i kvalitetnog kabastog dela obroka. Mada ako je holstajn na početku laktacije i više krqva odjednom pola ti ide na to, al opet je i hrana zaslužna. Mikrobiologija odlična.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Koristim Biomin premiks i recepturu otprilike ovako:
Kukuruz 45
Tritikal 15
Mekinje 12
Suncokret 12
Soja 12
Bovvital 3
Foskalvit 1
Da li smijem dodati soje jos?
Takodje problem mi je i kabasta hrana. Silaza je jako losa ove godine zbog suse. Nije pokvarena ali zrna nema skoro nikako. Imam kvalitetan dts koji dobijaju u neogranicenim kolicinama.
 
Poslednja izmena:
Smiješ,ako imaš na analizi ureu samo nju prati da ne pređe 30 i dotle polako podižu soju i suncokret ako imaš dostupno uzmi pogaču a ne sačmu
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh