Mehanicke sejalice za kukuruz

Više puta sam to već napisao na forumu, al' nije zgore da opet ponovim. Ja sa ovom mehaničkom sejalicom sejem isključivo soju, a za kukuruz platim da mi neko poseje pneumatskom sejalicom. Ma koliko se preračunavao, uvek mi se kroz bolji sklop isplati da odvojim novce za setvu sa pneumatskom sejalicom.
 
Ove godine stric je prvi put platio da mu poseju pneumatskom sejacicom. Svoju mehanicku je teska srca parkirao. Prosle godine mu je ostalo na 20kj oko 2.5 dzaka semena od 25.000 zrna. Na prinosu je pukao mnogo vise od 200e koliko je ove godine platio setvu na 20kj.
 
I ja bih tako radio da imam novca i da imam pouzdane ljude za sjetvu. Nažalost, na mom kraju je pravilo da ti uzmu novac a posiju naaaaajgore što je moguće.

---------- Poruka napisana 09-04-12 u 17:47 ---------- Prethodna poruka je 08-04-12 at 13:47 ----------

Jel zna neko nešto o ovim sijačicama, valja li to čemu?

slika-380451-2012-04-1334056012-velika.jpg


http://www.pik.ba/artikal/3050821/sijacica-za-kukuruz-i-soju-imt/

R
adi se o mehaničkoj IMT 639 sa 4 reda.
 
imam ja takvu. seje kukuruz i šećernu repu.
ima aluminijumske cilindre sa rupama za seme i plastične izbacivače u obliku petokrake.
izuzetno teška, čiroka, nezgrapna, neprecizna.
seme mora da bude kalibrirano, pa se u zavisnosti od toga biraju doboši. ako je sitnije seme u rupu stanu dva, tri zrna, a ako je krupnije, lomi ga.
crtala se ne obaraju nego se izvlači nihova greda nosač, tako da sejalica u radu ima 6 metara širine.

može ona i duboko i lepo da seje, ali mora polako da se vozi.

ako slučajno kreneš u rikverc sa spuštenom sejalicom,izbacivači se izupče, a ti to neznaš. pa ne izbacuju kako treba.

moraš da staneš da proveriš, a to oduzima mnogo vremena.

sve u svemu:

bila je odlična, kada je seme bilo jeftino i kada se kukuruz kopao, sada više ne.

deda je kupovao seme po duplo više nego što treba, pa on lepo gusto nikne, pa motikom izredimo kako treba.

sada su u pitanju milimetri, da li je 24,5 ili 25 cm rastojanje.

ovo čudo 542 jedva nosi, tako da je ne bih preporučivao.
i ova moja stoji pod šupom, možda će da seje neki pasulj ili nešto slično, ali kukuruz više NIKADA.

POZZ
 
Hvala Miki, znači da nije baš uspjelo rješenje. Mislio sam da možda, kad dodjem do kakvog novcam, nabavim kakvu malo bolju mehaničku od ove OLT koju imam jer mi se kupovina pneumatske nikako ne isplati. U svakom slučaju, IMT treba zanemariti u daljoj potrazi :)
 
ako uz ovu idu 4 ili 5 kompleta setvenih ploča i ako možeš kupiti kalibrisano seme, uzmi je, ali:

petokrake-izbijači su plastične , pitanje je kako ćeš doći do rezervnih.

čime ćeš da je nosiš.

ona ima gume 6 16, to ti samo govori o kolikoj grdosiji se radi.

ako imaš. a imaš uzbrdice, kako ćeš se zaustavljati, a da traktor ne krene unazad.

hoće i da se napuni zemljom ako spustiš u mekano, pa onda začepi izlazak semena.

široka je, a od njive do njive moraš da je sklapaš, nije komplikovano, ali zamara.

ova nema ni podizanje i prebacivanje markera.

sve u svemu, uvek možeš da je prodaš na kilo.
 
Čak i da uzmem takvu (a sad sigurno neću) imam je čime nositi, imam traktor sa 65ks i prednjom vučom, može da podigne 2400kg po prospektu. Ovako kako si je opisao mi se nikako ne svidja niti mi odgovara, izadje da je x puta gora od stare OLT.
 
Zombi,bolju i jednostavniju za rukovanje i odrzavanje od OLT-ove mehanicke neces naci.
Jedino da tvoju zamenis za mladju sa plasticnim plocama i da uzivas.
 
i ja imam takvu samo sto za vestak imam 2 velike kutije isti problem ,kad ides nazad zapusi ,dizes baterije(vrste ili redove ) za transport i sto je najvaznije ne precizna to danas nikako nije isplativo !!! ne sejemo sa njom vec 4 godine !!! moj savet je nikako nemojte to kupovati,a vi kako hocete :sta: bez obzira koliko je jeftina
 
Poslednja izmena:
Miroslave@
Ocu i ja sa mehanickom da sejem soju al ne znam kako?sta treba da podesim.sita,razmak?

Mi sejemo soju od kad smo to prepravili, i odlicno radi . Redove smo suzili na 50, i od tad je ne diramo. Za uskrs idem kuci pa mogu da vidim gde stoji lanac.
Da sejalica je OLT sa plasticnim plocama.
 
Poslednja izmena:
Pa isto je onako kao na onim slikama, dodato je to parcence gvojza. I obradjena je donja metalna ploca. Tako da ova plasticna legne lepo i nema lufta. Aj sad kad dodjem pa ces da vidis
 
Ovako nešto - teško! (Pod "ovako" mislim na sređeno, i mislim na dvoredno.)

A četvororednih - koliko hoćeš, i praktično džabe 100-200 evrića. Doduše, morao bi da staviš još koji evrić na njih da ih dovedeš u prihvatljivo stanje.
 
Po oglasima su cene paprene ova je 300e
big_4493231-208f.jpg

http://www.mojauto.rs/polovni-tarktori/917039_Ostalo_Olt_1984_god
A
ova 500e
big_4530797-f3e2.jpg

http://www.mojauto.rs/polovni-tarktori/921915_Ostalo_OLT-sejalica_1990_god
N
ajvise ih ima po kucama da ljudima stoje godinama i dali bi ih bukvalno za serpu ribe samo da ih neko nosi,ujaku je godinama stajala takva mehanicka 4 reda,ja sam se kao klinac igrao na njoj,pod supom je bilo jos ploca i kutija secam se da su bile zute,ujak ju je prodao pre nekih 10godina za 250e ako se ne varam toliko su sverceri sami bili ponudili.
 
Ja sam danas isprobao moju u sevi soje sa onim pločama, sa ogromnim otvorima, što sam neki dan postavio slike. Svaki otvor izbacuje oko 9-10 semena, tako da sam sejalicu postavio na 27cm i tako sam sejao, i potrošio sam oko 45kg semena/kj. Sutra ću tačno izračunati potrošnju semena kad izmerim preostalo seme....

---------- Poruka napisana u 21:56 ---------- Prethodna poruka je at 21:54 ----------

Ja sam moju kupio za 60 evra, i doterao je u red, ovako gotova me košta oko 100......
 
Nazad
Vrh