Međuredna kultivacija ili špartanje kukuruza

Učlanjen(a)
12 Nov 2009
Poruka
1.374
Lokacija
Adaševci
evo pošto sam se uključio u temi zagrtanje kukuruza,otvorio bih i zanimljivu temu špartanje kukuruza.zanima me kako radite prvo špartanje(koje je veoma bitno),zbog čega radite špartanje,kako radite drugo i eventualno treće špartanje kukuruza.posebno me interesuje napominjem opet to prvo špartanje kako ga obavljate?? :cool:
 
Prvo spratanje je veoma bitno radi disanja zemlje i ciscenja korova koji su ostali posle prskanja, povecava se provetravanje i disanje zemlje i bolja je razmena materija . Spartanje ide obicno cim moze da se udje u njivu, a da se ne zagrne kukuruz . na drugom kompjuteru imam slike gde se vidi kukuruz pre i posle spartanja . Primecuje se nagli porast u veoma kratkom periodu . onaj korov koji spartac posece taj se vise ne dize :ppozdrav:
 
kod prvog špartanja dok je kukuruz mali još veoma bitno je pravilno uraditi tu prvu kultivaciju a evo i zašto da naučite nešto:kao što sam rekao kukuruz ima 7 vrsta korenova.dok je kukuruz mali ti korenovi se intenzivno razvijaju i ako se tada oštete nemože da razvija dubinski koren koji je i najglavniji u potrazi za vlagom i hranom.zato kod prvog špartanja se mora biljci obezbediti zaštitna zona od minimum 5cm sa jedne i dr.strane.a nema tu disanja inače-u pitanju je razbijanje pokorice i samim tim i evapotranspiracije tj.kad se razbije svaki put pokorica sprečava se gubljenje vlage transpiracijom iz zemljišta.KAPIŠ?inače znate li kolika je potencijalna rodnost Svakog kukuruza?
Post je spojen: [time]1258299513[/time]
_________________________________________________
:cool: :kisa: :cao:
 
Potencijalna rodnost je nesto sto mi u intenzivnoj proizvodnji nikada necemo ostvariti :nono:
 
jel znaš zašto se zovu vazdušni korenovi?to na studijama i predavanjima ne govore ali bi to trebao znati,ti si budući inženjer polj.
Post je spojen: [time]1258301306[/time]
_________________________________________________
Spajki je napisao(la):
Potencijalna rodnost je nesto sto mi u intenzivnoj proizvodnji nikada necemo ostvariti :nono:
to si u pravu,bili su neki pokušaji kod braće rusa ali bezuspeha.inače svako kolence tj.internodij na stablu kukuruza ima mogućnost stvaranja klipa a ima ih 7 ili 8 nisam sad siguran.al u pitanju su edafski i klimatski faktori najviše-i još ponešto
 
I malo GM tehnologije da bi rodilo tih 7-8 klipova..... inace sto se spartanja tice suncokret radim dva puta a kukuruz (od kad sam kupio spartac sa S oprugama) jednom posle prskanja korova.
 
Sta kazete na ovo spartanje
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=y5YSpnBRSyQ[/youtube]

Edited by N.A. malo sam ti sredio link i ubacio YT tagove
 
Traktor imt 577 četvrtom krećem pa u petu pun gas.Za 2 sata i 10 minuta kum i ja uradimo tablu od 17 jutara,odnosno 10 hektara!To je drugo špartanje,prvo ide ''malo''sporije. :cao: Jedan vozi, drugi ''pilotira''.
 
ljusha je napisao(la):
Sta kazete na ovo spartanje
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=y5YSpnBRSyQ[/youtube]

Edited by N.A. malo sam ti sredio link i ubacio YT tagove
Jel ti spartas ili letis?
Kakav je to posao?
 
Kada posIješ ravno(idealno)sve je lakše i bolje raditi.Prskanje,špartanje,branje,oranje...a ako posIješ kao VO kad piša onda je sve teže i ništa se ne uklapa kako bih trebalo. :cao:
 
Pa sastavi i ne moraju biti idealni , alo seješ sa 6-rednom i paraš sa 6-rednim špartačem . Ali u svakom slušaju lakše kad je pravo jer skoro nemoraš ni koristiti upravljač , jer svako cimanje najčešće dovodi do zanošenja špartača . Ja parktikujem da špartam 4 reda pa ostavim tj. ulazim u 8 i onda u sledećem krugu (tj. povratku) špartam izostavljeno . Puno brže .
 
Pokazacu vam redove u prolece da vidite sta je ravno.
Al takvo pi.enje se nemoze reci spartanje kultiviranje.
 
Baš tako,ulaziš u 8-mi a može i 12-ti...biće slika na proleće da vidite kako izgleda posle špartanja :cao:
 
sta vi mislite o medjurednim kultivatorima sa "S" oprugama? da li neko imao prilike da ih vidi u radu??
:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh