Mangulice

Kod starih rasa svinja se više gleda dali je svinja u fizičkoj spremi. Ono da je bar 70-80 kg minimalno a to se uklapa sa drugim ili trečim tjeranjem. To je prije 10 mj do godina dana.
 
Pripustate li Mangulice prvi put sa 6-8 mjeseci isto kao ove ostale pasmine ili se Mangulice pripusta kasnije?
Kupio sa u septembru žensko prase mangulice težine 25kg, čekao sam da poraste malo i kada sam otišao po nerasta kod jednog odgajivača koji gaji u čoporu desetak mangulica kada sam uporedio moju mangulicu sa njegovom mislim veličinom on mi je rekao "ona se već jednom prasila 5 prasića a uskoro će i drugi put", baš sam bio iznenađen imala je oko 50 kg
 
Može bit dobro a i ne mora. Meni je jedne zime crklo tri komada jel se nisu mogle oprasiti. Bile su pre male. Sačekaš brate mj dva. Takva krmača nikada ne naraste do svoje pune veličine.
 
kupio bih prasica maguljice nema veze da li je crna ili bela okolina novog sada,ako ima neko da proda neka mi javi na pp.
 
Koliko u proseku naraste mangulica kg(ako se gaji u kocini)? Jel oce da bude nekih problema s tolkom dlakom, suga , vrucine leti?
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Naši mali mangulovčići
 
Molio bih te druze da nam malo pojasnis ovaj prizor.Jel su one ogradjene necim,na kojoj povrsini?koliko grla?,jel dohranjujes necim...Meni bi pojeli vukovi da ih ostavim ovako kako ti kazes-same sebi.I sto je najbitnije kuda plasiras robu i po kakvim uslovima-ceni?.
 
Nisu moje , dok sam pomagao drugaru u sumi bilo je po par copora od 15-30 komada raznih kategorija. Ograda im je nebo i zemlja. Mnogi su hvatali po sumi kad se Drina izlila pre 2 godine.Zauzimaju ogromno prostranstvo pored reke a prave i dosta stete seljacima. Mislim da se ove ne dohranjuju jer su stvarno daleko od gazdine kolibe ali ko zna mozda se tamo i pojave jednom dvaput sedmicno.Skoro su poludivlje nemozes im prici ni na 50 m.
 
Koja je konverzija mesa kod mangulice starosti od 120 - 130kg?

Tačnije, interesuje me koliko se kobasica može napraviti? Šunki? Ko je klao zarad toga, pričajte!!!

Planiram u budućnosti da imam par komada koje ne bi videle koncentrata, samo zelena masa, povrće, pomije itd... Da ne kažem "organska" hrana :)
 
Hahahaah upravo tako . Za koliko neko u zatvorenim uslovima drzanja bez koncentrovane hrane,koliko vremenski je potrebno od 15-120 kg ??
 
Koliko sam upucen do 100kg kazu da joj treba godinu dana. Imajuci u vidu da se ona drzi na otvorenom i bez neke posebne brige i paznje 100kg godisnje nije lose. Ima li potraznje za ovom rasom? Kakva su iskustva vas koji ih drzite vise godina?
 
Ја не знам како може да се не исплати, ако их држиш на слободи, у испаши и само дохрањујеш. Па да јој треба 2 године да порасте, ако немаш нека улагања...

Можда ти се више исплати да товиш неке наказе сваки дан концентратом, миксујеш, дохрањујеш, градиш оборе, боксове и укљештења, грејеш, титраш, вештачки осемењаваш, удараш којекакве вакцине и препарате...?

Додуше све је могуће, пита се тржиште. Мангулице су тренутно у моди и можеш да продаш м.да за бубреге, ако само споменеш ту чаробну реч на "м". Шта ће бити када прође помама, видећемо.
 
Ja mislim da nema neke vajde velike čak ni kad se drži na veliko i da to rade uglavnom entuzijasti. Bez zaokružene proizvodnje sa preradom i proizvodnjom proizvoda certifikovanih kao organski teško da može šta da se zaradi. E sad to zahteva velika ulaganja i što reče kolega, šta kad prođe moda. Istina je da ipak da će zdrava hrana da se traži sve više.

Ja lično planiram da držim par komada za svoje potrebe tj za svoje domaćinstvo makar bio i na gubitku. Možda ne baš mangulice ali svakako neke autohtone sorte. Tako sam i ovce držao, nisam video neku zaradu al' makar znamo šta jedemo i zamrzivači i sušnica su uvek puni kvalitetnih suhomesnatih proizvoda a kupovni su em skupi em puni kojekakvih konzervanasa.
 
a što nepokušate sa resavku, moravku...ja kolko sam ukapirao a nisam čuvao a rekao mi je prijatelj da mnogo malo mesa ima.kaze ima oko 20kg mesa i ostalo slanina ali da je ful meso mangulice

- - - - - - - - - -

uđite na temu zdravinjske svinje pa pogledajte kako urađene izgledaju
 
a što nepokušate sa resavku, moravku...ja kolko sam ukapirao a nisam čuvao a rekao mi je prijatelj da mnogo malo mesa ima.kaze ima oko 20kg mesa i ostalo slanina ali da je ful meso mangulice

- - - - - - - - - -

uđite na temu zdravinjske svinje pa pogledajte kako urađene izgledaju

Naravno, već sam tu temu apsolvirao zahvaljujući kolegi Nemanji. Meso je očigledno prva klasa a za ukus ne sumnjam. Sporiji tov sa kvalitetnom hranom sa što manje kukuruza i u dobrim uslovima i eto dobrog pečenja. Nije sve u parama ima nešto i u krtini :)
 
Nazad
Vrh