Malina - berba i cena 2014

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bolje je nekad nepisati nista nego pisati svasta !!!

- - - - - - - - - -

I sta cemo dobiti sa protestom,osim sto cemo ometati ostale ljude u njihovom poslu?
Od protesta nema nista,treba to vec jednom da shvatimo........
A jel ti mislis da je najbolje da sedimo i cutimo i da im kazemo BRAVOOOOO pokrali ste nas jel tako najbolje?
 
Hvala Slavisa , verovatno ces i ti jednog dana shvatiti sta sam i sto sam to napisao. Od 90 sam cesto bio na ulici zbog mnogo
, lopovije , posla , politike , kupine , maline ... I sad sam GSP . Recimo kupim ja od tebe prase i ti posle sedam dana dodjes i trazis da ti doplatim ......
 
Jeste boyla ali ti kad prodajes to prase znas mu cenu. Nemojte sve banalizovati. I 90ih se izlazilo na ulice jer su nas krali.
 
Velika je razlika 90 i sada .Nema vise drustvenih hladnjaca.... sada su privatne i samo nas pita sta trazite pred mojom kapijom. Pa intervenise ambasada njihove zemlje , pa policija kaze il se sklonite milom il idemo silom narusavate integritet strane kompanijeć . Nemoj pogresno da me shvatis ,zelim vam da uspete, samo mi zao ako posle budete vise razocarani.
 
Ne moze gore od ovoga... Pa te drustvene hladnjace su i unistene sa tom namerom... Ma kad dodju strendzeri bice ugovora, bice cene unapred a ne ovako. Mislim da nas stvarno jasu ali ne hladnjacari vec drzava jer ce od njih uzeti onoliko koliko su oni od nas. Ipak je Srbija bankrotirala, samo jos ne priznaju
 
Velika je razlika 90 i sada .Nema vise drustvenih hladnjaca.... sada su privatne i samo nas pita sta trazite pred mojom kapijom. Pa intervenise ambasada njihove zemlje , pa policija kaze il se sklonite milom il idemo silom narusavate integritet strane kompanijeć . Nemoj pogresno da me shvatis ,zelim vam da uspete, samo mi zao ako posle budete vise razocarani.

Mi od ovoga vise razocarani da budemo nemozemo i ja u ovom slucaju nekrvim hladnjacare koliko rivim drzavu jer hladnjacari ce na kraju tu malinu platii po 230 ali ne nama nego drzavi ja radim malinu preko 20 god i iz godine u godinu se razocaravam a ovo nije slucaj samo sa malinom evo i kupina isto ce nas pokrasti

- - - - - - - - - -

Ja da sam znao da ce biti ova cena veruj nebi ni radio ovu povrsinu maline odradio bi onoliko koliko mogu samo sa porodicom da berem
 
Svugde se tu provlaci nedostatak drzave tojest neuredjenog sistema. Dosao je kod nas strendzer PODGORINA FRUCHT kada su probali sa ugovorima da vezes proizvodnju to ti usi odpadaju.On je dosao ovde zbog jeftine radne snage. Nas niki ne stiti.
 
Tacno je da su nas pokrali,ali je takodje tacno i to da je udruzenje koje zastupa proizvodjace korumpirano do maksimuma.
Samo kad se setim one budale sto je htela pre dve godine da blokira sabor u Guci,tad sam se zarekao da necu vise ici ni na kakve proteste.Zamisli bolesnika hoce ljudima u Guci da uzme hleb zato sto je neko njega pokrao.Tada su malinari stavljeni na stub srama i srozan je nas ugled u ocima javnosti,a moja je sumnja da je to namerno uradjeno.Sto se mene licno tice,a i ljudi iz mog okruzenja,protesti su proslost,postoje i drugi nacini borbe.....
 
Tacno je da su nas pokrali,ali je takodje tacno i to da je udruzenje koje zastupa proizvodjace korumpirano do maksimuma.
Samo kad se setim one budale sto je htela pre dve godine da blokira sabor u Guci,tad sam se zarekao da necu vise ici ni na kakve proteste.Zamisli bolesnika hoce ljudima u Guci da uzme hleb zato sto je neko njega pokrao.Tada su malinari stavljeni na stub srama i srozan je nas ugled u ocima javnosti,a moja je sumnja da je to namerno uradjeno.Sto se mene licno tice,a i ljudi iz mog okruzenja,protesti su proslost,postoje i drugi nacini borbe.....
koji drugi nacini borbe? A to si upravu da je udruzenje korumpirano zato i kazem da treba da vode udruzenje mladji i posteniji ljudi jer 90 posto sam siguran da su ove trenutne potkupili i zato nam je cena kakva je a secam se one budale kad je htela gucu da blokira to je najveca glupost bila
 
Ari nova se nije ni bavila malinom koliko je meni poznato ili jeste u manjim količinama. Zem Zadruga jeste propala ali tu je ogroman broj razloga a i nije isto kad vašu malinu čuva neko ko se malinom nebavi i kao kad vi sami učestvujete u skladištenju i čuvanju. Poljska poljoprivreda je načisto propala nakon ulaska zemlje u EU , odnosno propali su mali i individualni proizvodjači , prednost se daje udruženjima i zadrugama. Prateći njihovo iskustvo moramo zaključiti da je moguć opstanak u budućnosti samo ako sami formiramo zadruge. Udruživanjem u zadrugu dobijamo veću količinu robe istog kvaliteta i praćenjem proizvodnje od početka do kraja možemo ponuditi kupcima iz inostranstva svoju malinu.
 
ma ne treba im sajt, imamo dva lokalna radija,televiziju,radio iz Ivanjice,da ga ne reklamiram sad,koji slusaju svi u sezoni branja, ma ako treba 5 puta dnevno da gostuju na njima ili ukljucenje uzivo u program,izjave i slicno,da obavestavaju proizvodjace dokle se stiglo,sta su planovi ili nema planova i gotovo. nego meni se cini da je aktuelna ona posalica "TESKO MENI BEZ MENE". Vilamet2012 je upravu za ovo sto je izneo,samo ovo je Srbija,sto ce reci posle ZZ Arilje,ZZ Latvica,Kotraza,Guca itd narod nema poverenja u takav vid udruzivanja. Mora da se zaposli menadzer koji ce raditi za procenat od prodaje,koji ce da ostvaruje kontakte,trazi kupce,najpovoljniju cenu,da je pismen brate rodjeni jednom recju hehe
 
hmm ovo je prica lokalnog hladnjicara,ove godine je prodao malinu zamrznutu upakovanu za Nemacku po 2.7e,ali kaze da je u poslednje vreme sila maline,i da ce se tesko izboriti hladnjace sa tom kolicinom maline,plus ima dosta novih hladnjaca koje rade na malu marzu,on kaze da je njegova cista zarada bila 0.4-0.5 eura po kilogramu.Po prici njegovoj i ostalih hladnjacara po Srbiji sledece godine ako ne bude nekih velikih nepogoda i bude pun rod,cena maline ce se krecati od 100 din do 1 e po kilu otkup.Ovo ne mora da znaci samo pricam njegovu verziju,poznajem ih licno i nebi trebalo da ima interes da daje lazne informacije,njegovo predvidjanje je da ce sitni malinari ispasti iz igre,i da ce samo oni sa velikom proizvodnjom i masivnim prinosima moci u sledece 2 godine da imaju racunicu uopste da rade malinu
 
joj druze ima puuuno u Arilju tih "vagonaca" proizvodjaca koji sakupe ekipe za branje i gde prodju tu trava vise ne raste,u gajbicama samo sto nema zivih ljudi,ne kazem svi ali ih ima puno. Jos nece propasti i prekinuti sa proizvodnjom porodicna gazdinstva do 5 tona maline koju oberu ukucani i garantujem da je takva malina u gajbici najboljeg kvaliteta, kolicina je kolicina ali nije nijedan hladnjacar odbio proizvodjaca koji ima dobru malinu a malu kolicinu. Iz proizvodnje ce ispasti vikend malinari koji dodju samo u sezoni da oberu a do tada dodju dva puta u maline od proleca i racunaju da zgrnu pare. u poljoprivredi vise niucemu nece biti basnosnovnih zarada i njome ce se baviti oni kojima je to glavni izvor prihoda
 
Sad bas gledam po netu zar je moguce da vilamet nema svoj sajt gde se ljudi mogu informisati


Ne da nemaju svoj sajt što bi naravno obavezno trebali imati , već nemaju ni fejs adresu preko koje bi se takodje mogli veoma dobro informisati. Što se tiče ostalih medija , ja živim u Arilju i samo znam da su imali već nekoliko sastanaka ali kad i gde neznam .

Za gore navedeno da je neko hteo da blokira Guču - znam kad je to bilo ali je izgovoreno u afektu i bez namere da se neko zameri sa susednom opštinom ali narod sve shvati pogrešno. Svrha svega jeste postizanje cilja da se vlada alarmira , da se pokaže nezadovoljstvo cenom , da bi neko to shvatio tamo gde treba te pozvao sve strane na pregovore. Žalosno je što mora tako ali mi proizvodjači memamo drugu opciju. Ako ćutimo neko će reći da smo zadovoljni cenom. Veliki je problem što mislim da vladi nema ko da realno prikaže celokupno stanje u plasmanu maline počev od proizvodjača pa do kupaca iz zemalja EU i drugih. Jasna strategija pregovora treba da postoi , ali se ona nemože napraviti bez pomoći interneta . Trenutna ekipa na čelu udruženja mislim da ne barata sa tom vrstom medija. Već duži niz godina pratim kretanje maloprodajnih cena svuda u svetu i tu možemo videti da se te cene uglavnom ne pomeraju više od 5-10% gore ili dole. Nama cena ide 30-50-100% gore ili dole. To treba našim ministrima objasniti nebi li svoim uticajem pokušali da ustanove u čemu se tu radi . Ili su u pitanju naši hladnjačari ili izvoznici ili strani kupci , neko ovde skida debeo kajmak.
 
Poslednja izmena:
Ne da nemaju svoj sajt što bi naravno obavezno trebali imati , već nemaju ni fejs adresu preko koje bi se takodje mogli veoma dobro informisati. Što se tiče ostalih medija , ja živim u Arilju i samo znam da su imali već nekoliko sastanaka ali kad i gde neznam .
Isto i ja znam samo da su imali nekoliko sastanaka i nista vise i oko ovih protesta nista se nezna ni ko organizuje ni gde uopste narod nije obavesten
 
Znate sta ljudi, gotovo je.Kukanja vise nema. Niti ce biti doplate niti vise cene, to je sto je.Ali hvala Bogu bilo je kolicine. Zamislite da se vrati 2012 ona susa i onaj kvalitet i prinos, sta bi onda radili. Realno nama i 3,5 eura da su dali, kao sto su "krtice" najavljivali maloje .Mislim da smo mi prepusteni ne znam ni kome i onda daj sta das, koji Vucic,Dacic, pre njih Tadic,pre njih Kostunjavi,Velja Ilic,Djiki,"ono" iz Pozarevca koji je unistio sve zadruge i firme, kome da ja vise verujem, samo sebi i kolicini, a cena?...........................................................................Al sam popizdeo!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh