Malina - berba i cena 2014

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Daj boze da tako bude kako vi pricate, ali znajuci ove hostaplere hladnjacare koji uvek imaju pricu cisto sumnjam.Bice te kvalitet, te bilo kise, drzi nedaj.....Videcemo?

Veruj mi da nece biti,pogotovo za mesta gde ima vise robe za kupovinu
 
sve mi je jasno o stanju nasih malinjaka i nedaca koje su nas zadesile ovo godine ali mi jos nije jasno sta hladnjacari cekaju sa nekim miniranjem cene tipa nasu malinu nece hteti EU, i tako to na tu temu,a sve sa razlogom da bi se cena oborila, mada jasno je i vrabcima na grani da robe nece biti dovoljno
 
ovo je srbija I treba biti obazriv
u katkim crtama:
sva malina je vec unapred prodata,tako da hladnjacari nemaju probema sa distrbucijom.tj trziste ladno sve moze progutati jel takvo stanje je na tristu.
treba sacekati berbu I videti kakav ce berba biti?kakav kvaliet ?
dali ce biti nakupaca? kako ce otkup biti orgnizvan...?
trenutno se u grubo vrti oko 310din+-15%
 
Poslednja izmena:
Gledao sam neke dugorocne prognoze i kazu bice promenljivo vreme do pola jula(takodje moze to i da se promeni ali sigurno nas ocekuje promenljivo vreme) sto moze stvoriti problem oko kvaliteta maline.Razmisljajte vec sad oko mesta za eventualno prosusivanje maline ako bude vecih kisa kao i obavezno prskanje swithchom 2 puta.Ja sam protekle dve godine prskao samo jednom jer nije bilo potrebe da se primenjuje i drugi put (nije bilo najave velikih padavina),ali kako javljaju ove godine morace da ide i taj drugi put.Takodje razmisljajte i oko radne snage ako bude kisa suvo kisa dosta ce se kasniti sa branjem pa mozda treba uzeti u obzir i kojeg radnika vise da malina ne bi ostala neobrana duze vreme i opadala bez potrebe.

I NAJVAZNIJE OSIGURAVAJTE MALINU LJUDI.Cena ce biti dobra imate 40% povracaj nije to skupo.Kad je moj cale osigurao onda znate da je doslo do kraja i da nema vise zajebavanja samo cekamo kad ce da nas spljeste.
 
Nema lazi,nema prevare,hladnjace u okruzenju nude avans od 250 din/kg,sto ne ynaci da cena nece biti veca u toku berbe,naravno ako beli kombajn ne obere pre berbe.
 
bas cu da ga pozovem ovih dana,jeste da on trazi klasu ne daje svima lepu cenu i mozda je to za miker,a vilamet ide i do 40din dole po nekad jer peca trazi miker,on svake god zove za miker i nudi nekucenu dobru ali kad nasi pocnu da beru po 3-4 kg onda pada cena,mislim da ce to da bude cena najvisa za miker i da se bere do 2kg i da bude klasa jer ako znas pecica znas kako je posten,ako zezne sad da uzme nekom na avansiranje a da ne doplati u slucaju skoka cene moze slobodno da vrati hladnjacu za kredit,visnju nije prodao
 
Idemo u off topicc,ali ajde...Davao sam mu visnju prosle godine a i malinu i to vilamet vrlo kvalitetan,sto se branja tice nikako vise od 2 kg po gajbici,covek je veoma korektan i daje i 15 do 20 dinara ya prevoy po kg,ya malinu naravno.Iymedju ostalog ima i svojih 10 hektari maline.
 
Ja sam je osigurao druze moj,al kakve vajde kad u osiguranje ulaze grad,grom i pozar,nista poplava, nista vetar:sta:jbg meni se sjebalo 40% mikera zbog vetra i nikom nista

EDIT:eek:dgovor na post od marko987
 
Ja sam je osigurao druze moj,al kakve vajde kad u osiguranje ulaze grad,grom i pozar,nista poplava, nista vetar:sta:jbg meni se sjebalo 40% mikera zbog vetra i nikom nista

EDIT:eek:dgovor na post od marko987


To sve stoji druze ali moramo osiguravati malinu kad su ovakve cene.Sto se tice vetra treba razmisliti o malo ranijem podvezivanju maline jer svake godine bude jedan jak vetar pre nego da ljudi podvezu malinu.Je li ti malina bila podvezana i jesu li imali lastari vec zametnut rod kad je krenuo vetar????I kod mene je bio nenormalan vetar ali lastari na mojoj malini tada nisu bili optereceni rodom tek po neki cvet bio i nije im bilo nista.Imali su oko 40 cm,sad su vec preko pola metra ako ne i vise.Cim lastari pocnu da se opterecuju rodom iz preventive bas zbog ovakvih nenadanih stvari mora da se podveze.Evo ja sad podvezujem malinu koja je zavrsila tek cvetanje u onom gornjem delu i po neki plod se formirao da ne mislim hoce li da duva ili ne.
 
ima u delta djenerali i od oluje,ja sam osiguravao do pretprosle godine,grom,pozar i jos jedno je bilo osnovno a dodatno oluja,grad ...ali nije imalo od suse tako da sam imao susu i otislo skoro sve,a kad su mi izlazili jedne god od oluje procenili su nesto malo jer su izasli posle 10 dana kad se malina oporavi tj,sklonio sam lastare koji su pokidani na kraj njive a ona se oporavi ono sto je ostalo i kad slikaj ispadne sve super,imalo je i od poplave a sad menjaju stalno,isto nisu priznavali ako nemas podvez i na vilametu i ne priznaju stetu ispod 5% pa zamisli osiguras npr samo na milion a steta 4% i oni ne daju 40 000din to su prevaranti i odustao sam i po meni je bolje da drzava i opstina daju za te pare svakom domacinstvu svake god barem po 10m2 mreze ako nista vise a npr na svako osiguranje od 1 000 000 drzava i opstina daju 90 000 a ja 10000 din to je 100 000 sto znaci 400m2 mreze samo meni za daju tj lopovima iz osiguranja.sto je jos gore moras sve da isplatis pa da cekas da se drzava smiluje da uplati.ako 10 god nista ne bude ide cela berba malina na osiguranje.opasni su mnogo jeste to sve lepo kad se sklapa ugovor ali kad treba da izadju cekaju da se oporavi pa mere kao jacinu vetra tj iz hidrometeoroloske stanice uzimaju podatke da vide dali je bio vetar preko neke jacine,imaju dosta caka najbolje ako nekog znate pa da vam isprica sve sto je u cakama ili da iskusite svake god po jednu
 
@slavisa0101,uglavnom si u pravu,ja sam skoro pisao o tome da je osiguranje cista prevara i stojim iza toga.Osiguranje kompletne proizvodnje od pocetka sezone do kraja svih mogucih rizika je osiguranje a ne samo od grada,mnogo rizika te ubije.I tacno je da izlaze namerno posle odredjenog broja dana dok se biljka ne oporavi i onda steta izgleda minimalna.A tek brzina vetra,treba da duva tornado da bi ti priznali stetu.Oni samo i smisljaju razne klauzule u posebnim uslovima osiguranja kako da te ne obestete(koje malo ljudi procita jer svi citaju ugovog a posebni uslovi su prilog ugovoru).
 
ima u delta djenerali i od oluje,ja sam osiguravao do pretprosle godine,grom,pozar i jos jedno je bilo osnovno a dodatno oluja,grad ...ali nije imalo od suse tako da sam imao susu i otislo skoro sve,a kad su mi izlazili jedne god od oluje procenili su nesto malo jer su izasli posle 10 dana kad se malina oporavi tj,sklonio sam lastare koji su pokidani na kraj njive a ona se oporavi ono sto je ostalo i kad slikaj ispadne sve super,imalo je i od poplave a sad menjaju stalno,isto nisu priznavali ako nemas podvez i na vilametu i ne priznaju stetu ispod 5% pa zamisli osiguras npr samo na milion a steta 4% i oni ne daju 40 000din to su prevaranti i odustao sam i po meni je bolje da drzava i opstina daju za te pare svakom domacinstvu svake god barem po 10m2 mreze ako nista vise a npr na svako osiguranje od 1 000 000 drzava i opstina daju 90 000 a ja 10000 din to je 100 000 sto znaci 400m2 mreze samo meni za daju tj lopovima iz osiguranja.sto je jos gore moras sve da isplatis pa da cekas da se drzava smiluje da uplati.ako 10 god nista ne bude ide cela berba malina na osiguranje.opasni su mnogo jeste to sve lepo kad se sklapa ugovor ali kad treba da izadju cekaju da se oporavi pa mere kao jacinu vetra tj iz hidrometeoroloske stanice uzimaju podatke da vide dali je bio vetar preko neke jacine,imaju dosta caka najbolje ako nekog znate pa da vam isprica sve sto je u cakama ili da iskusite svake god po jednu

Od oluje se malina ne osigurava nego se podveze.Nema potrebe za osiguranjem jer dobro podvezana malina moze da izdrzi bilo koji vetar koji se javi kod nas.Osim ako nije onaj tornado sto je cupao bukve po Vlasini
POVODOM OVE TVOJE PRICE O OSIGURANJU: Drzava subvencionise protivgradne mreze sa 50%,a osiguranje sa 40%.Ja vec 3 godine uplacujem osiguranje jer ne zelim da gledam u nebo i nadam se da necu ostati bez dinara od maline.Ove godine sam hteo da pocnem postepeno sa podizanjem profi sistema mreza na malinjake ali sam odustao.Jedini razlog naravno cena.Posle mesec dana trazenja nadjem firmu iz Cacka koja je imama najbolje ponude na sajtu u cenama po hektaru. Posaljem im podatke o mojoj parceli od nekih 16ari.CENA je bila 617000 dinara.NISAM IM SE NI JAVIO.Videvsi da od toga nema nista jer se oni na cene opreme ugradjuju pa jos naplacuju sumanuto svoj rad odustao definitivno.Sledece prolece ako Bog da radicu mrezu u sopstvenoj reziji.Izracunao sam nesto da ce mi trebati oko 1200-1400 evra za ovu moju parcelu.Ako uspem i da dobijem subvenciju za opremu pricamo o smesnim parama u odnosu na ono sto se dobija.
EVO PONUDE DA VIDITE CENE

Vrsta Jedinica mere Količina Iznos po jedinici (din.) Ukupno PDV (20%) Ukupno sa PDV-om
Drveni borovi imregnirani stubovi 11,5 cm, dužina 4m kom 90.00 1,500.00 135,000.00 27,000.00 162,000.00
Sidra za utezanje stubova fi280x1500mm kom 46.00 1,600.00 73,600.00 14,720.00 88,320.00
Zatezači za sajle kom 52.00 700.00 36,400.00 7,280.00 43,680.00
Pocinkovana sajla 7mm (19 žica) m' 230.00 72.00 16,560.00 3,312.00 19,872.00
Pocinkovana sajla 5mm (19 žica) m' 55.00 300.00 16,500.00 3,300.00 19,800.00
Pocinkovana žica 4mm kg 100.00250.00 25,000.00 5,000.00 30,000.00
Ostala oprema za fiksiranje stubova, sajli i žica kom 1.00 6,000.00 6,000.00 1,200.00 7,200.00
Pl. Kapa sa zatezačima za stub 12 kom 90.00 120.00 10,800.00 2,160.00 12,960.00
Protivgradna mreža kvm 2,500.00 38.00 95,000.00 19,000.00 114,000.00
Plastični fiksatori mreže kom 800.00 50.00 40,000.00 8,000.00 48,000.00
Transport i montaža kom 1.00 60,000.00 60,000.00 12,000.00 72,000.00
UKUPNO: 514,860.00 102,972.00 617,832.00

SVE OVO MOZE DA SE NADJE MAKAR 15% jeftinije.

Imate u temi RADOVI U MALINJAKU moj post o tome kako planiram da postavljam mrezu pa procitajte mozda nesto slicno mozete da uradite ili da mi sugerisete gde nesto mogu da popravim.
Ja osiguravam malinu u dunavu ne pada mi na pamet da idem u deltu.Kad ti dodje onaj iz delte njemu je posao da te zavrne koliko moze.Zato se ja drzim ovih nasih.Pozeljno je naravno i ako znate coveka koji vam radi u osiguravajucoj kuci jer ako procenitelj i pocne da zeza da ima neko neutralan da mu skrene paznju ,a da to niste vi jer vi tu nemate pravo glasa.Na procenitelja moze da utice samo taj koji vam je i pravio polisu.
 
Poslednja izmena:
Ma podvezana je bila Markane,nego vetar je sibao sa boka i unakazio je onako bas,sta da ti kazem kad su ceoni stubovi oboreni!
EDIT:Nesto me zezaju citati
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh