Mali saveti zlata vrede

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
Plasticne inekcije se zovu MASTIET-FORTE pa pokusaj.Pomaze i masaza sa KOMOVICOM....mada,hm,steta je :haha: :haha: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Помаже Бог, поздрав свима
Већ дуже пратим форум па реко ајд и ја да се укључим и нешто питам. Занима оно сто је члан сељо-бељо горе питао али му нико није одговорио, тиче се засушивања. Имам једну сјарену (црно белу) козу и мислим да је ту негде око 50-60 дана до јарења. Шта све треба да предузмем да би то било како ваља? За сад сам смањио мужу на једном дневно али ме занимају и неки детаљи. Хвала свима унапред.
 
Hvala zmaj
Smanjio sam joj cvrstu hranu, jel treba skroz da prekinem sa kukuruzom i ostalim ili treba da postoji neki minimum. Dajem joj samo detelinu posto obicno seno nemam, :sta: jel to previse jaka hrana?
Obicno Brundalo ima neki poseban savet. :cao: Brundalo pomozi prozbori neku ::pomoc:;
 
Hvala svima na savetima sa ovcom i jagancima je za sada uredu mnogo su mi pomogli vasi saveti > {
 
Imam problem i to gadan sa jagnjetom viternberg rase .Kupio sam ga pre dve nedelje ali zadnjih 10 dana nikako ne jede .Medjutim danas su mu se i zadnje noge raskrecile i bokovi poceli da iskacu u rimu. Izgleda da ne moze da brabonja, a zadnje noge mu se nadule i deo izmedju mosnica i visuljke. Zovne otac coveka od koga smo ga kupili i on kaze zaustavljeno mu mokrenje i probila besika. Da ne nabrajam sta bih mu uradio . Dali mu mi pre toga nesto da ga protera napolje ono se nateze ali nista . Jagnje ide , bleji .Sta je uzrok zaustavljanja mokrenja? Kad je doterano ubaceno kod nasih ,jelo koncentrat i kukuruz sa jagnjadma . Nista mu posebno nije davno da jede.I da li je uopste zaustavljanje mokrace ? Da li je neko imao taj problem sa jagnjadma?

Edited by: Maestro - Skinuti smajlići, gde immesto nije!
 
Liči da ti je jagnje dobilo zaprečenje mokraćovoda peskom ili kamenjem,loša prognoza izmerite mu temperaturu.Treba ti procena veterinara ako nemože da mokri iskoristiga dok još možeš,temperatura od 39.3 normalna.Da ga ovce nisu tukle?
 
Ma bilo sa jagnjadma manjim od njega , kamo srece da je bilo sa ovcama bilo bi mi lakse.Znaci nema mu pomoci ?
 
pa po tvom opisu prognoza nije povoljna, najbolje bi bilo da ga zakoljes dok je jos relativno normalno ako nisi davao neke preparate koji imaju karencu na meso. Taj problem se javlja kod muske jagnjadi bilo koje rase kada ishrana nije uravnotezena a to znaci nepovoljan odnos Kalciuma i Fosfora. Kod jagnjadi treba da je 3:1 u korist Kalcijuma a to se postize ubacivanjem stocne krede u hranu. Zitarice su bogate fosforom pa posto se jagnjad uglavnom hrane zitaricama ona se moze desiti da dodje do tog problema. Takodje uzrok moze da bude i upara mokracnih kanala odnosno besike da da kristalima konglomerati celija u mokraci budu jergro za naslaganje, kristalizaciju. Jagnjad trebaju uzimati i dovoljno soli a time i vode i da se na taj nacin mokraca razredjuje.
Nadam se da sam bar donekle za u buduce pomogao
 
Pomogao si mnogo jer sa svojim ovcama i muskim jagnjadima nisam imao tih problema. Znacu za ubuduce .Hvala miljko.
 
Problem se javlja kod muske jagnjadi koja jedu veliku kolicinu koncentrata.
Ukoliko vidis da je janje bezvoljno, napreze se i ne mokri, stavi ga u sjedeci polozaj. Zatim ispruzene dlanove postavi u ingvinalni kanal (iznad testisa) i lagano stisni prema nazad. Ukoliko se radi o zastoju mokrace osjetit ces pun mokracni mjehur i janje reagira bolnoscu (stenje).
Uglavnom nema pomoci osim eventualnog kateteriziranje da se pomaknu kamenci.
Kad pocne oticanje u prepuciju i donjem trbusnom dijelu, vec je kasno. Dolazi do pucanja mokracnog mjehura i janje ugiba od peritonitisa.
Kako kod mene na farmi se ostavlja veliki broj muskih jagnjadi za rasplod, imamo i imali smo velikih gubitaka zbog mokracnih kamenaca. Uzrok je uvjek bio koncentrat, i smanjivanjem koncentrata u ishrani, kao i mjenjanjem koncentrata (u suradnji s proizvodjacem), se rjesio problem.
Dajemo muskima dva puta dnevno koncentrat i to 200 g po grlu. Zenskoj jagnjadi vise jer kod njih ovaj problem se ne javlja. U biti javlja se ali zenke mokrenjem izlucuju, dok kod muskih zbog specificne anatomske gradje spolnih organa dolazi do ovih problema.

Pozdrav.
 
koliko od prilike traje period zasusivanja ovaca?

Postoji li neka "caka" da tako kazem da posle odvajanja tj odlucivanja jaganjaca od ovaca i ovce i jaganjci manje bleje:haha: :sta:
 
period zasusivanja se menja od ovce do ovce ali od prilike 1-2 nedelje...a jagnje ne mozes da sprecis da bleji :nono: ...msm ja bar tako mislim :ppozdrav:
 
ja od 30 do 40 dana jagnjad puštam da sisaju 4 puta dnevno , onda od 40 do 50 dana 2 puta dnevno onda zadnjih 5 dana po 1 . pa 56 dana pravim pauzu pa ih 58 dana pustim da jednom podoje pa nakon tri dana izmuzem ovce ručno i sledeći put nakon 5 dana od tada proverim vime i ako je mekano nediram a ako nije izmuzem i to je to. jagnjad su odvojena ali u istoj prostoriji jer u tom periodu ako mogu da se vide sa ovcama manje bleje
 
druze i kod mene su u istoj prostoriji, imaju pregradjen deo gde prolaze da jedu seno i koncentrat, danas iz zajebancije probam da ih odlucim da vidim sta ce biti, dok su jeli sve je bilo ok ali posle jedno 15min zapalise stalu :haha: :haha: :haha:
jos i ovce kad su se uznemirile, pocele i one... :haha:
 
nije problem za mene sto bleje, nego... komsiluk :zli:
odvajao sam i do sad ali sam imao manje jaganjaca 2-3 sad 8... Znam, sad se clanovi koji imaju stotine ovaca smeju :haha:
 
Opet ja s mojim jagnejtom .Da li smem da mu iglom od sprica ubodem tu guku sto mu je iskocila na preponi .Ono niti lipsuje niti se oporavlja a niti mokri niti brabonja.
 
druze zakolji ga i zakopaj, nemoj vise da se muci, uginuce u velikim mukama a ti mozes da ih skratis
 
Nazad
Vrh