Mali saveti zlata vrede

  • Začetnik teme brundalo
  • Datum pokretanja
zorane da ti kazem kad sam se prikljucio na forum pa citao sta ljudi pisu pomislio sam da su vecinom poljoprivredni inzinjeri i veterinari a sad pocinjem sumnjati da veci dio njih nikad nije ni drzao ovce jer ima jako mnogo da nekazem glupih izjava sto se tice zira to ti je najveci specijalitet za ovce i najlosije pramenke kad rodi zir se blizne ali ima i to da ovce koje nisu navikle na njega tj. nisu ga probale nikad treba im par dana da naviknu i nijedan koncetrat mu nemoze parirati
 
Da ne otvaramo posebnu temu, pa da o tome prodiskutujemo ovde.
Neznam da li ste na B92, pre neki dan, videli prilog iz Žiče kod Kraljeva, o onom pomoru ovaca i jagnjadi koji su napravili psi lutalice. Nema kolege ovcara80, on je iz tog kraja da se javi, a i ostalih. Verovatno znaju više detalja!

Očigledno da su psi bili toliko izgladneli, kada su preskočili ogradu (taraba), minimum visine 1.2 metra i napravili onakav pokolj?!

Pre dve-tri godine ovčaru iz okoline Beograda, koji je, preko leta - po noći, ovce držao u ogradi od pletene žice - 1.5 m visine, nisu uspeli da preskoče, ali su iskopali rupu ispod žice i provukli se. Takodje napravili pravi pokolj, preko 20 komada. Sada je morao da uradi tanak i nizak parapet od betona, ukopan u zemlju par cm., pa je onda zategao pletenu žicu!

Lično kod mene ovčarnik je osiguran, ali se bojim za preko dana, pošto mi je stado u ogradjenim pašnjacima, blizu kuće, ali ipak bez stalnog nadzora?! Verovatno ću morati da nadjem psa-čuvara?!
 
pas cuvar je zakon:)
e sad sto se pokolja u kraljevu tice prepricavali su mi nisam gledao,obzirom da je to bio klasican pokolj vise mi to lici na vuka,on preskace ograde i do 2m visine i voli da kolje iako mu je 1 grlo dosta
 
Ali Miladinoviću zar vuk prilazi tako blizu, Žiča je na par km. od Kraljeva, urbana varošica. Mora da je neko izdvojeno domaćinstvo, van naselja, a i da su životinje bila baš izgladnele?!
 
Psi lutalice su u zemlji Srbiji zaštićeniji od ljudi! :zli: :zli: :zli:
Videste li onu farmu valjda u okolina Zemuna. Kravama niko ne prilazi. Radnici mesecima nisu primili platu. Za ministra veterine nedopustivo pa će poslati inspekciju da kazni odgovorne (verovatno radnike).Naravno da je nedopustivo ali nedopustivo je i raditi bez plate. :zli: :zli:

Kod nas je sve moguće! :ppozdrav: :ppozdrav:
 
ne boji se vucko ljudi preterano,ne znam,cudno mi je da psi naprave takav pokolj,ipak su oni amateri u tom poslu
 
mom komsiji iz sela (2km daleko od mene)...je pre 2-3 gotine pit pul zaklao ovna i 8 ovaca...sva sreca pa je cuo da se nesto dogadja u ovcarniku,pa je uzeo pusku i roknuo pit bula i tako spasao ostalih dvadesetak ovaca...a mojim ovcicama ni jedno kuce ne sme da pridje na 200 metara ...cuva ih moj Meda od 50kg (sarplaninac) :D
 
bolje ih je hemijski kastrirati ja sam jednom drzao i mislim da je to totalna katastrofa nikad vise zamisli sebe na njegovom mestu pozzzdrav
 
u mene su pre 2-3 godine upali psi u po bela dana, sva sreca da sam video na vreme inace bi ko zna sta bilo, moj problem je sto mi je ovcarnik udaljen 100-injak metara od kuce, pa se ne bojim samo pasa vec i lopova, ali sada je tu pulinka, pre neki dan dosao kupac po jagnjad u pola 5 ujutru, ona cim je videla da je se kamion uputio na plac, stvorila se tamo i ovaj nije smeo da izadje iz kamiona nego je morao da ceka da ja dodjem, inace bi prosao a tezim telesnim povredama ::namigivanje::
 
Moje ovce idu za par dana u pasu na nadmorsku visinu 1550m jer nemogu stici sve, zena mi treba roditi a njih 2 su mi se ponudili da cuvaju moje ovce a ja da nabavljam hranu za pse posto mi to nije problem pristao sam.Ide 9 sarplaninaca i 3 hr ovcara sa ovcama.Za noc imaju torove napravljene od armaturne mreze za deku na kucama visine 2m velicina oka 10x10.Cetri sarplaninca su u toru a 5 oko tora hr ovcari su isto oko tora setkaju.Kad idu na pasu svi psi idu sa ovcama.Ovi sarplaninci bauljaju oko grmova a ovcari vracaju i nedaju da se ovce i janjci rasijavaju po prostranstvima.Vukaova ima kao u prici ali ni ovi ih neostavljaju velikodusnima.Moje je da samo da jednom ili dvaput tjedno dovezem hranu za pse.Inace da nije blizu granica druge drzave i da nema vuka i "vuka na 4 noge" mogao bi same ih ostaviti.Poslikacu koju sliku sa mobitelom staviti na forum da vidite to.Problem je sto ovdje nema hrasta sve je bukova suma pa i jesen nema zira.Zato kod kuce ima i samo ako nepada slatko tresacom za sljive ili buraz sa ICB-jkom kad stigne strese 10tak stabala a nesto i opadne dok se nepocne sasipati sam.A to je malo poveci hrastovi gaj.
 
@CAR
Grdno se varas ako mislis da bukva ne daje zir, ona samo slabije radja zir i potrebno je da budu velika stabla i redja suma, inace ovce mnogo bolje jedu bukov zir a on nema stetne materije kao hrastov. Ako ovcama dajes hrastov zir u sezoni mrkanja one znaju da se po dva tri puta pare dok ne ostanu sjagnje. (Ovo znam od pradede on je bio kao momak sa ovcama u planini)
 
nemanja_st01_58 je napisao(la):
@CAR
Grdno se varas ako mislis da bukva ne daje zir, ona samo slabije radja zir i potrebno je da budu velika stabla i redja suma, inace ovce mnogo bolje jedu bukov zir a on nema stetne materije kao hrastov. Ako ovcama dajes hrastov zir u sezoni mrkanja one znaju da se po dva tri puta pare dok ne ostanu sjagnje. (Ovo znam od pradede on je bio kao momak sa ovcama u planini)
Potpuno tacno
@Car
bogme je ekipa brojna i sposobna za cuvanje,cekamo slike slikaj i stado i cuvare
:ppozdrav:
 
ljudi drugaru na kosovu pre mesec dana pokradu celo stado 25 ovaca zakolju kavkavskog ovcara
u njegovom selu je pokradjeno vise od 250 ovaca i neznam kolko grla krava kradu siptari sa nasima a policija u to umesana bar tako on kaze juri po svim pijacama da bi stado naso
ubacivo sam slike kavkavskog ovcara tu de su psi pas je pustan par puta u borbe sa sarplanincom i pobedjivo...kaze da je ker zaklan nije ubijen :sta: :sta: :sta:
a u moim kraju se cesto desavaju kradje ovaca ne biraju koja je sorta sta nalete nose
 
u mom selu pokradeno 5 komada pre 2 veceri i u mom komsiluku 3 jagnjeta kod mene nisu dolazili.stale su rastrkane malo ali svetla i psi rade svoje,a i da se zapuca nije problem ::namigivanje::
siptari su uvek bili najbolji i najveci lopovi stoke,narod koji je sto se umeca i hrabrosti tice za svaki respekt,i pre drugog rata to su radili,bar po pricama starijih rodjaka koji su sluzili vojsku na Kosmetu
 
miladinovic je napisao(la):
\
siptari su uvek bili najbolji i najveci lopovi stoke,narod koji je sto se umeca i hrabrosti tice za svaki respekt,i pre drugog rata to su radili,bar po pricama starijih rodjaka koji su sluzili vojsku na Kosmetu
Miladinovicu, slazem se u tome da su jako vesti u lopovluku, to je sto posto (cin per cin, na siptarskom sto posto) tacno, ali isto se ne slazem u konstataciji da su hrabri za svaki respekt.Govorim iz licnog iskustva. A da su skloni raznim vrstama marifetluka , za koji ne postoje granice u njihovoj domisljatosti, to stoji. I kad je kradja u pitanju , lopovska logika ne radi po etnickim motivima i principima , nego se rukovodi lopovskom logikom.
A dotle su domisljati da psu daju dva , tri parceta sunke, a u zadnji komad ubace tabletu za spavanje.. I pas zaspi! Tako su i zaklali Kavkaskog ovcara. Inace ne postoji iole ozbiljniji nacin da se pridje toj rasi. I lopov se ne plasi psa koji je gabaritan poput Kavkaskog ovcara ili sarplaninca (ide tableta...) Nego , malog avlijanere koji je vezan u ogradjenom prostoru, dvoristu (ne moze mu prici) i koji dize larmu , i samim tim podize na noge kako celu farmu, tako i gazdu.I naravno , postaviti par senzorskih reflektora, to barem danas nije skupo. A lopovi ne dolaze iz drugog okruga , nego su UVEK domaci ili podstaknuti od nekog od domacih. A na kraju krajeva, onako , ponekad , cisto reda radi, Nedeljom, prebiti Zenu , Tastu, komsiju, pucati mu u psa preko ograde .. A komsinicu izj..ati, da vide da si opasan tip..P.S. Upozorenje..ovo zadnje ne pokusavati kod kuce , ide se u zatvor za tako nesto! :haha:
 
Cuvao bih jednu od ovih rasa ovaca pa me interesuje kakva su iskustva i sta mi preporucujete! Koje su mane i prednosti ovih rasa?
 
@steva80

Pre svega, dobrodošao na Forum. Početnik si na Forumu, pa si greškom otvorio posebnu temu da bi postavio pitanje, zbog toga je pitanje premešteno. U vezi postavljenog pitanja teško da će ti neko dati kvalitetan, odnosno odgovor kakav ti očekuješ?!? Kao što si verovatno video u okviru Foruma i Rasa imaš veliki broj stranica i za jednu i za drugu rasu. Ako se sve to pažljivo pročita mogu da se izvuku korisni zaključci!

Ukoliko planiraš da se ozbiljnije uključišu rad Forumu, potrebno je da se predstaviš u temi za to predvidjenoj: http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/

:ppozdrav: Urednik
 
Nazad
Vrh