Maksimalna snaga traktorskog motora

Verovatno je covek upravu, video sam i ja svojim ocima kako 533 ili 539 ne znam tacno vuce dve zmajovke pune zita po asfaltu ali je isao polako nikako trecom.Pa ja moju petotonku praznu mogu da pomerim rucno na betonu ali u polju ne mogu a ona sama mislim da ima preko 2 tone.
 
Video sam da je ispred mosta stao pa ih razkacio i tako ih je vukao na platformu koja je odmah kad predjes most.
 
svaki traktori mjere konje na drugim mjestima,,,tako da nikad nije isto ak zakacis 4 brazde za jd 90 ks ili za landinija ili neog drugog....jd vuce bez problema a ovi neki se pate, tak je i na cesti svaki drugaciji al po meni jd ima mjenjac da ne moras stiskat kvacilo znaci uzbrdo samo rucka nazad ak mu je tesko a ostali stisci kvacilo pa se pati pa ovo pa ono
 
Gde je tu u celoj priči car svih traktora FEND ? Nemoj samo mi kazati odmah iza JD ! :haha: :haha:
 
bili14 je napisao(la):
svaki traktori mjere konje na drugim mjestima,,,

Ne, imaju standardi kako se to radi i u tome je razlika....
A to da svaki brend mjeri dukčije snagu nije istina i zbog jednog banalnog razloga, jer nema toliko načina koliko i brendova :osmeh:.
A kad spominješ JD i oranje, pa čuj za oranje treba i težina, a da nas imaš i TEŠKIH i LAGANIH traktora koji imaju svoje namjene, jel.... Samo što kod nas se prvo gleda cijena, pa onda ostalo, i tad ljudi kažu neide u brazdi, npr. pa normalno da neide ako ima 75-80ks i 2.5t jel....
 
imam jedno pitanje u vezi traktorskih motora
u pitanju su 2 traktorska motora od 120ks i obrtni momenat na prvom je 400nm a drugi ima obrtni momenat od 550nm vidim da je razlika gotovo 150nm ali nije mi jasno kako se to meri i od cega zavisi obrtni momenat a konjske snage su iste,naprimer ako bi uporedio neki deutz od 120ks i john deere od 120ks deutz ima nekih 420 a john deere ima 560nm pa jd mora da je snazniji od deutza posto ima veci obrtni momenat ali mene zanima zasto obrtni momenat nije isti na svakom motoru od npr 120 ks zasto tu ima velike razlike?ako nesto znate odgovorite?hvala :ppozdrav:
 
Obrtni moment zavisi od konstrukcije motora. Inače se izračunava M=(9550xP)/n , znači to je snaga pri obrtaju ! Dva motora iste snage , motor koji ima veći br. obrtaja ima mani obrtni moment (brzohodi motor) , a motor manjeg obrtaja veći obrtni moment (sprohodi) . Pravi primer motori motorcikla koji se vrte i do 20000 o/min , dok traktorski iste snage 2200 o/min . Traktorski ima puno veći obrtni moment za istu snagu .
E sad tu postoje kako da obrtni moment bude jednak ili približno kroz celo područje obrtaja jer je tako lakše voziti vozilo ( traktor) .
OBRTNI moment je sila koja pokreće traktor Nm , koliko N na kraku od jednog metra . :cao:
 
evo i ja kao teoreticar, ako dopustite, da kazem sta mislim. maksimalna snaga motora se meri uglavnom na zamjcu motora. postoji vise standarda za merenje snage motora. kod nas je u primeni naravno neka JUS metoda, koja mislim, ali samo mislim, proizilazi iz DIN nacina merenja snage. e sad, tu snagu nikad necete imati kao snagu vuce, zato sto se deo snage, neminovno gubi u prenosu traktora. jednostavno, otpor stvaraju i lezajevi i ulje u kucistu i sami zupcanici. tu se gubi deo snage.

ali, nikako ne treba mesati vucnu silu traktora sa snagom motora. to se dve potpuno razlicite velicine.
 
vidi, prica o ovome je, opet se ogradjujem, sa teoretskog aspekta malo slozenija. :D
evo jedna slicica koja bi trebala malo da pojasni stvari

2h34pbb.jpg


najgornja kriva je kriva obrtnog momenta, u sredini je kriva snage motora, a treca je kriva specificne potrosnje goriva. ovde mozes da uocis nekoliko rezima rada motora, prvo maksimalni moment je na nekih recimo 1300 o/min. maksimalna snaga je nekih 146 kw, prirodno na visokom broju obrtaja, odnosno na nekih 1800 o/min. a trtaktor ce najmanje trositi na nekih 1600 o/min i to je nekih 190+ g/kWh. e sad gde ga poterati, zavisi od toga sta imas zakaceno za njega. ako prikljucak trazi puno snage, teraces ga u podrucje maksimalne snage, ako prikljucak ne zahteva punu snagu teraj ga u podrucje manje potrosnje goriva. e sad obrtni moment motora. ako si nekad terao npr. IMT 539 ili nesto slicni video si da je 540 o/min prikljucnog vratila-kardana na nekih 1600 o/min. e to ima veze sa momentom. tu je negde takav nagib krive momenta da je elasticnost motora dobra, odnosno motor se vrlo lako i bez preteranog gusenja, odnosno promene (opadanja) broja obrtaja, prilagodjava promeni opterecenja.
_________________________________________________Post je spojen: [time]Fri Jul 3 19:07:41 2009[/time]_________________________________________________
 
npr da ja jos malo prejednostavim kao sto je coveku lakse trcati u pola snage tad moze najduze da trci i najlakse,a ako treba sprint/povuci nesto onda ide pun gas ali i umara...tako nekako :D
 
zanimljivo poredjenje, nije daleko od istine. ipak treba imati u vidu da je traktor - traktor. nista mu ne smeta da radi i ceo dan pod punim gasom (naravno sa prikljuckom primerenim traktoru odredjene snage). ali kao nema potrebe, zasto bi rasipali snagu, a snaga na usta (rezervoar) ulazi ::namigivanje::
 
Ljudi, ajde malo da ozivimo temu. Ovde se svasta pricalo o snazi ali u sustini se nije reklo nista. Mene konkretno zanima traktor od 110-130 ks. koji bi najvise orao i tanjirao a i setvospremao. Trebao bi da vuce plug 4x35/37 cm. E sad koliko ks(ili traktor) odabrati, mislim kako uporediti traktore kad svi drugacije iskazuju svoje ks. Na sajtu nailazim na razne norme, Nom. snaga (97/GB/EC) ----::----- (ece R 24) ----::----- (ece R 120) Max. snaga (ece R 24) ----::----- sa CPM ----::----- sa EPM Snaga na radilici ---::---- izl. vratilu, e sad recite kako odabrati?

- - - - - - - - - -

Ljudi, ajde malo da ozivimo temu. Ovde se svasta pricalo o snazi ali u sustini se nije reklo nista. Mene konkretno zanima traktor od 110-130 ks. koji bi najvise orao i tanjirao a i setvospremao. Trebao bi da vuce plug 4x35/37 cm. E sad koliko ks(ili traktor) odabrati, mislim kako uporediti traktore kad svi drugacije iskazuju svoje ks. Na sajtu nailazim na razne norme, Nom. snaga (97/GB/EC) ----::----- (ece R 24) ----::----- (ece R 120) Max. snaga (ece R 24) ----::----- sa CPM ----::----- sa EPM Snaga na radilici ---::---- izl. vratilu, e sad recite kako odabrati?
 
Браћала за 4 главе треба ти 120+ коња трактор. Снага код сваког трактора се исказује на исти начин и мери му се на радилици и на излазном вратилу. На излазном вратилу му је снага која се преноси на точкове и она је увек нешто мања јер се услед трења при преносу са мотора преко зупчаника снага губи. Тако рецимо трактор од 125кс има отприлике око 110-115кс на излазном вратилу. а то му је уједно и права нсага на точковима.

Пример за ову снагу је рецимо Дукати који прави мотоцикле и који је дуги низ година мерио снагу на задњем точку, што је било у реду и правилно. Али се дешавало да се нарпави пометња код купаца, јер су мислили да исти мотцикл има мању снаго од конкуреније која је мерила снагу на радилици.

наравно да је још једна битна ставка и обртни моменат мотора од ког зависи колико лако ће неки трактор вићи одређену машину уз неку нормалну потрошњу горива, тј. економичност....

Доабр пример су камиони тегљачи, који имају рецимо око 500-600 кс моторе и око 1500-2500 Нм обртног момента и то при веома ниским обртајима око 1200 у минути. Они се обично возе на око 1400-1500 обртаја у минути и тада најмање троше, а обртни моманат им је скоро па највећи, па са лакоћом могу да вуку терет од 30 тона и то солидном брзином од 70км/ч. Са повећањем брзине опада вучан сила, а повећава себрој обртаја на мотору и потрошња знатно...

на теби је да одабереш марку трактора, јер сви су они ту негде и нијансе одлучују...имаш ону нашу стару: Колико пара, толико и музике....
 
poydrav svima
hteo bih da zamolim ako neko 100 posto zna ili je imao iskustva ili je radio u ovlascenom servisu john deera
interesuje me konkretno za traktor jd 4440 koja mu je uopste prava snaga motora na internetu u nekim upustvima pise 130 ks a u vecini oglasa oko 155 ks ili 157ks ili 160ks molim ako neko 100 posto zna ako hoce da napise pozdrav :ppozdrav:

hvala puno
 
Nazad
Vrh