Lucerka

mi imamo nesto vise od 4ha luzerke a ove godine smo zasejali jos 1,5ha.Bitno je uraditi analizu zemljista i po potrebi baciti krec i po mogucstvu stajnjak godinu dana ranije ili pre oranja. Lucerista koja imaju vise od godinu pana djubrimo sa 15:15:15 i prskanje protiv korova pre kretanja vegetacije. Djubrenje sto ranije moze, mi smo to uradili u feb. tako da djubre sidje dublje u zemlju posle otapanja snega. Prvi otkos prosle godine sa 2,7ha je otisao u siliranje i bilo je negde oko 40-45t a drugi je dao 1300bala sena(bale tezine oko 12kg ne vece)To ponavljamo vec pat godina i funkcionise jako dobro. Na isto zemljiste se lucerka ne bi trebala sejati bar 5 godina, bolje je duze, tako kazu nasi strucnjaci iz polj. zavoda
 
Zoran0230 je napisao(la):
Koji je krajnji rok za setvu lucerke-ja danas završio pripremu pa planiram od nedelje da posejem jer sada najavljuju par hladnijih dana.Kakva su vaša iskustva.
Moja je vec nikla, sva do jedne. :D Sej bre slobodno, nece valda biti vise mraza. :sta:
 
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< Najveci Proizvodjac Viline Kosice u Banatu.............Shala Mala :DDD
Ne Banatsko Karadjordjevo je selo najpoznatije po proizvodnji ove ratarske kulture,Potrebe Semenske robe ove kulture za Srbiju negde su oko 50 Vagona godisnje a samo Karadjordjevo proizvede 25 ja mislim :)
Inace nase zemljiste je pogodno veoma za ovu kulturu,samim tim vecina Srbije dolazi da kupuje ovde kod nas bale i seme naravno,i sam sam proizvadjac nje,pola sa ugovorom sa semenskim kucama,a pola "Ovako"
Posedujem selektor za selektiranje deteline,znaci ne "Vejacicu" nego bas pravi sa trijerima,i radim usluzno sa njim.
Medjutim hocu samo da kazem ovde par reci jer sam veoma upoznat sa ovim
1.Mnogo ljudi nezna da razlikuje pravu vilinu kosu"Parazit" i Penjacicu
2.Neznaju da razlikuju zuto i braon seme i sta valja i sta ne valja
3.Za Seme detelina se ostavlja uvek "Druga" iliti drugi otkos jer tada je najpodobnija za to
4.Detelina koja se ostavlja za seme svake godine moze da bude stara i do 10 godina i ta je najbolja naravno,deteline koje se kose za bale brze stare samim tim i propadaju te im je rok trajanja manj :)
5.Nikada se nebalira po danu ili po suncu naravno,isto tako i nesme se grabiti.
6.......Valjda cu se setiti jos caka :)
 
Pozzz za @serbiapaor - isti si kao moj ujak.I sa njim imam stalno rasprave na tu temu.On prodaje detel.kao ti i isto kao ti grabi i presuje nocu.E sad,sta ce mo kad je noc rosna(posle kise)?!Treba tu "lepu uhvacenu detel".i necije krave da jedu??Mislim,kad se tako radi onda se det.sva zalepi,bale budu teske a kad ih razdresim u jasle sva se prasi... ::lose:: tako da sve je to okej,kad kazete:"Vidi,svaki list je tu...",ali to je hrana.... nocni rad ne pozdravljam,bas bas kad nije jaka rosa ili ako ce neko nevreme! :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
A sad jedno pitanje:kako se boris protiv VILINE KOSICE?? pozzzz
 
Nesme da praši, ali ako iznutra bala požuti kao duvan onda je stoka najviše vole!
 
kod mene je drugačija situacija ja je lepo rosnu ograbim posle ponoći i onda je po danu do nekih 12 sati presujem
 
Ja mislim da je noć za neke druge stvari.Ja kupim detelinu kada prođe rosa i onda je ili ostavim 1dan ako javlju lepo vreme ili je baliram odmah.Iz mog iskustva najbolja je prva varijanta.
 
Ja svoju kupim ili noću ili rano ujutro jer ne mogu da stignem drugačije i uvek je ostavim dan-dva na otkosima i tek onda baliram.
 
Sve je već objašnjeno u ovoj temi što se tiče viline kosice treba samo malo ubaciti u rikverc i pregledati postove
 
SerbiaPaor je napisao(la):
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< Najveci Proizvodjac Viline Kosice u Banatu.............Shala Mala :DDD
Ne Banatsko Karadjordjevo je selo najpoznatije po proizvodnji ove ratarske kulture,Potrebe Semenske robe ove kulture za Srbiju negde su oko 50 Vagona godisnje a samo Karadjordjevo proizvede 25 ja mislim :)
Inace nase zemljiste je pogodno veoma za ovu kulturu,samim tim vecina Srbije dolazi da kupuje ovde kod nas bale i seme naravno,i sam sam proizvadjac nje,pola sa ugovorom sa semenskim kucama,a pola "Ovako"
Posedujem selektor za selektiranje deteline,znaci ne "Vejacicu" nego bas pravi sa trijerima,i radim usluzno sa njim.
Medjutim hocu samo da kazem ovde par reci jer sam veoma upoznat sa ovim
1.Mnogo ljudi nezna da razlikuje pravu vilinu kosu"Parazit" i Penjacicu
2.Neznaju da razlikuju zuto i braon seme i sta valja i sta ne valja
3.Za Seme detelina se ostavlja uvek "Druga" iliti drugi otkos jer tada je najpodobnija za to
4.Detelina koja se ostavlja za seme svake godine moze da bude stara i do 10 godina i ta je najbolja naravno,deteline koje se kose za bale brze stare samim tim i propadaju te im je rok trajanja manj :)
5.Nikada se nebalira po danu ili po suncu naravno,isto tako i nesme se grabiti.
6.......Valjda cu se setiti jos caka :)
ajde malo objasni ovo za vilinu kosicu koja je penjacica a koja nije i ono za seme koje je zuto a koje je braon :sta:
 
topalovic je napisao(la):
SerbiaPaor je napisao(la):
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< Najveci Proizvodjac Viline Kosice u Banatu.............Shala Mala :DDD
Ne Banatsko Karadjordjevo je selo najpoznatije po proizvodnji ove ratarske kulture,Potrebe Semenske robe ove kulture za Srbiju negde su oko 50 Vagona godisnje a samo Karadjordjevo proizvede 25 ja mislim :)
Inace nase zemljiste je pogodno veoma za ovu kulturu,samim tim vecina Srbije dolazi da kupuje ovde kod nas bale i seme naravno,i sam sam proizvadjac nje,pola sa ugovorom sa semenskim kucama,a pola "Ovako"
Posedujem selektor za selektiranje deteline,znaci ne "Vejacicu" nego bas pravi sa trijerima,i radim usluzno sa njim.
Medjutim hocu samo da kazem ovde par reci jer sam veoma upoznat sa ovim
1.Mnogo ljudi nezna da razlikuje pravu vilinu kosu"Parazit" i Penjacicu
2.Neznaju da razlikuju zuto i braon seme i sta valja i sta ne valja
3.Za Seme detelina se ostavlja uvek "Druga" iliti drugi otkos jer tada je najpodobnija za to
4.Detelina koja se ostavlja za seme svake godine moze da bude stara i do 10 godina i ta je najbolja naravno,deteline koje se kose za bale brze stare samim tim i propadaju te im je rok trajanja manj :)
5.Nikada se nebalira po danu ili po suncu naravno,isto tako i nesme se grabiti.
6.......Valjda cu se setiti jos caka :)
ajde malo objasni ovo za vilinu kosicu koja je penjacica a koja nije i ono za seme koje je zuto a koje je braon :sta:


Prava vilina kosa ili parazit koji ubija detelinu je jako svetlo zute do bele boje i razvija se na stabljici pri zemji ,dok izrazito zuta -penjacica nije toliko opasna i moze se suzbiti kosenjem mesta na kojima je razvijena i kasnije spaljivanjem istih
Sto se tice boje semena deteline izrazito zuta boja diktira cenu semena ali i braon seme klija i iz njega se razvija biljka, samo je to seme bilo zelenije kada je detelina kosena kombajnom pa je u procesu susenja dobila takvu boju
 
Nazad
Vrh