Lucerka

Pojedine povrsine kod mene bi odmah mogle na kosenje.Visoke temperature su dovele do toga.I kosicemo za par dana.Ranije nismo kosili pre Djurdjevdana.
 
Kod se tako rano pokosi nije toliko hranjiva, a moze da izazove nadimanje kod goveda narocito kod mladjih zivotinja.
Na zalost nisi u pravu.Suprotno je.
Veliki broj njiva je pristigao za kosenje,danas sam obilazio.Ako se ceka faza pred cvetanje ima sve da polegne.A i gubi se vreme do sledeceg otkosa.Velike vrucine kad im vreme nije su dovele do ubrzanog rasta lucerke.
 
Na zalost nisi u pravu.Suprotno je.
Veliki broj njiva je pristigao za kosenje,danas sam obilazio.Ako se ceka faza pred cvetanje ima sve da polegne.A i gubi se vreme do sledeceg otkosa.Velike vrucine kad im vreme nije su dovele do ubrzanog rasta lucerke.

Na sta konkretno mislis da nisam u pravu? Za nadimanje je dokazano, a sto se hranljivosti tice takodje mislim da nema snage u njoj. Sto se tice gubljenja otkosa pa koliko bi ti puta da je kosis? Pa ova je pokosena jos oko prvog aprila.
 
Evo moje lucerke, slikano 14.04., vjerovatno je porasla od tada.

v5vcdt.jpg
 
Za nadimanje je dokazano, a sto se hranljivosti tice takodje mislim da nema snage u njoj.

:cool:...nigde nisam pročitao da seno može izazvati nadimanje :sta:...treba je kositi u fazi početka pupoljaka i tada je hranljivost maximalna, kasnije je više nerazgradive celuloze...seno lucerke u cvetu ima svrhu samo za stimulaciju preživanja...:cool:
 
Nije tačno najveća hranjivost je prije pupanja ali je najbolji omjer hranjivosti i prinosa kad je lucerka u pupanju do 10 % cvijeta i zato je kosimo u to vrijeme ako je to moguće.(provjereno 100 % jel sam nosio na institut novi sad košenu prije za vrijeme pupanja i kad iscvjeta sva)
 
Da li lucerka u ovom stadijumu kao na slici @zombie666 moze da se prska ili bi trebalo da bude jos veca?
Moja je lepo nikla,ali krece i trava, (nije prskana pre setve) pa zato pitam kad je vreme za prvo prskanje protiv korova
 
može sa pola litre pulsara na ha

- - - - - - - - - -

Ako su tvrdokorniji korovi ponoviš za 10-15 dana sa još pola litre
 
Ima od uskolisnih korova muvar(muhar ili kako vec ko zove) a od sirokolisnih misijakinja.Samo Pulsar ili jos nesto? I moze u ovom uzrastu kao na slici?
 
Nije tačno najveća hranjivost je prije pupanja ali je najbolji omjer hranjivosti i prinosa kad je lucerka u pupanju do 10 % cvijeta i zato je kosimo u to vrijeme ako je to moguće.(provjereno 100 % jel sam nosio na institut novi sad košenu prije za vrijeme pupanja i kad iscvjeta sva)
Eto Pankin je sve lepo rekao,ja nisam pratio temu nekoliko dana.
 
Ja bi samo rekao da je ovo točno s košnjom u fazi pupanja do 10% cvatenja, ali se odnosi na sve daljne otkose, a prvi otkos se kosi ranije, i da potkrijepim navod; ispitivanja provedena na institutu u Osijeku kažu da lucerna u drugoj i trečoj godini uzgoja da bi došla do pupanja u prvom otkosu treba 55-60 dana, a do početka cvatnje 72-74 dana, dok u drugom i daljnim otkosima do početka cvatnje treba 35-40 dana. Iz ovog podatka vidljivo je da bi se po tome prvi otkos kosio tek početkom lipnja, dalje netreba govoriti ništa
 
Nazad
Vrh