Lucerka

Boki-Vl je napisao(la):
nebojsa je napisao(la):
Od NPK neće da bude neke vajde. Fosfor i kalijum se slabo spuštaju po profilu t.j. ostaju na površini i biljci nisu dostupni. Za lucerku se ide đubrenje na rezervu i razbaci se pod osnovnu obradu. Lucerka inače dobro koristi i teže rastvorljive oblike fosfora koje druge kulture slabo koriste. Po meni je NPK bacanje para.
Sto bi prostim recima znacilo...?
Na lucerku nista vec si trebao pod nju stajnjak ili puuuuno NPK...800-1000 kg/kj
 
Detelina je stara ovo je bila :nono: 2 god. Proletos sam becao an i ureu sto mi je ostalo od kukuruza i pocele kise i otisla u aus, djavo mi nije dao mira uvek sam bacao u prolece 100 kg npk i pograpao, ali me je ujak ubedjivao da se sve moze baciti da je i on baca ureju i imao odlicnu detelinu.
 
U potpunosti se slazem sa @mityom, i ja isto pre setve lucerke dooooooobro natorim njivu i nema brige. Uvek sam imao super lucerku, na jednoj njivi je cak 10 godina trajala, malo se proredila pa sam je ostavljao za seme poslednje tri godine, i bogami bilo je i ::novac::
 
Nitrogen se baca samo poslednje godine pred izoravanje lucerista, pre niposto!
 
poznato je da je N stetan po lucerku i da smanjuje njen vek trajanja, ja ssam ove godine bacio 100 kg an-a i 100 kg uree pomesao u rasturivac i posolio i detelina je bila super , ovo joj je 3-ca godina pre toga joj nista nismo bacali , racunamo da ce jos maks 2 godine da bude tu gde jeste pa posle oremo i sejemo drugu
 
Lucerka na lucerku neće da može bar godinu ili dve nečeg drugog (naravno ne soje , graška ) . Ako je stajnjak dobar tj. zreo na lucerku se može baciti u zimu posle istanjirati lakom tanjiračom i ostaviti da prezimi u proleće preći par puta drljačom da se to udrlja i da vidiš rezultata .
 
ma jok, na luceriste ce najverovatnije ici psenica ili jecam , niste me dobro razumeli. Lucerka je azotofiksator pa ce taj azot dobro doci PSenici ili jecmu vec cemo videti
Post je spojen: [time]1258301197[/time]
_________________________________________________
da spomenemo i ovo, ako posle baliranja lucerka sporo krece treba je poprskati protiv vasi sa nekim insekticidom namenjenim za to.
 
Razbacio sam stajnjaka dosta i zaorao,koje vestacko da bacim pre setve i drljanja u lucerku u prolece,koju NPK formulaciju,zemlja je malo nakisela?svaki savet dobrodosao je da bih bio siguran da ce biti dobra i dugovecna.
I da razljasnimo djubrenje stare lucerke u jesen sa NPK nekom formulacijom,da ili ne,ako da koji odnos NPK?
:ppozdrav:
 
Što se tiče prihrane lucerke mislim da je bolje ići se dobrim osnovnim đubrenjem mada negde u literaturi se kaže da se može i prihranjivati. U tom slučaju samo PK i to u jesen pa se, ako bude kiše i snega, nešto od toga i spusti niže u zemlju.
Što se tiče osnovnog đubrenja bilo bi najbolje da si NPK zaorao jesenas i još nešto N dve-tri nedelje pre setve. Teško ćeš u proleće predsetvenom pripremom moći da uneseš đubrivo u ceo oranični profil što bi bilo najbolje. Ni setvospremač ni drljača neće uneti đubrivo dublje od 10 cm eventualno 15 a to nije dovoljno.
E sad posle ovoga što sam napisao treba biti pametan pa reći koliko da baciš NPK. U principu sve zavisi od analize i teško je reći napamet. Ali što kaže KishRober što više to bolje. Ako nemaš analizu i ako hoćeš da radiš odokativno onda rokni jedno 500 kg 8:16:24 čim budeš mogao u proleće i probaj to što bolje uneti u zemljište.
 
Nazad
Vrh