Lucerka

pre lucerke sam sejao kukuruz i prskao ga sa atrazinom, pa mi je jedan strucnjak rekao da je lucerka osetljiva na atrazin pa je zbog toga otpao list i pozutela.
zato sam te i pitao šta je bilo , na proljetnoj lucerki gdje sam prskao radazinom komadom se sušila tek iznikla lucerka a t6amo gdje je prskano lumaxom tu se čak korov sušio a lucerka je odlična.da je lane bilo normalno padavina to nee bi bio problem ovako ...šta je tu je
 
Bacim 3x15 oko 150 kg po lancu proletos .detilina narastila oko 20 santimetara i procvetala imo 60 bala po lancu sad ova druga isto tako nit je jede buba nit billo sta oprsko sam je od buba cisto ,ajd mozda ima neki buba sto se nevide ono isto dvadesetak santimetara i ova pocela da cveta,4 godina detilni dosad radjala ko luda preko 200 bala po kosenju,nadjubrena zemlja stajskim djubrivom.Dal je moguce da je vestak nesto zajebo ,detelina cista jedne travke nema ,dobijala dobre kise.Znamda izgleda smesno al tako je,jedino na vestak sumnjam da nije nesto poremetio u zemlji PH vrednost ili nesto drugo.Nisam pametan.
 
Danas kosili drugu detelinu
fotografija0180.jpg

fotografija0181.jpg
 
juče popodne pokošeno 6 jutara mlade lucerke gdje je posijano tri sorte os66 ,orka i najnovija os99 i mogu vam reći da ove dve prve koliko god bile dobre mogu samo da kaskaju za 99-kom .da vam dočaram kosa ne stigne da izbaci masu iako sam išao sporije nego u one dve ,i sviđa mi se ima jako tanku stabljiku a prepuna lista brzo će da se suši.
 
Ja sam sijao os66 slovenačko pakovanje odlična lucerka,ali je više nema kod nas, sad sijem banat2 takođe je odlična kao blizankinje su.Sutra kosim drugu od prošle godine i prvu od ove godine obadvije su prva liga
 
6 hiljadarki za hektar je tu negde....prihvatljivo. Mada je drasticno skuplje nego kod kolega kojima rade KJ za dve hiljade. Neuporedivo je.Jeftinije me izaslo baliranje nego kosenje.Parcela jedan hektar, (zapravo rec je o dve parcele ukupno su hektar), kosenje surovih 8000 i o tome cemo jos da popricamo kad bude placanje, pomenucu cene ovde, jos nije naplata bila.Kad dodje civutin da naplati razgovaracemo.E DA, NEKO JE PITAO KOLIKO IZADJE PO HEKTARU BALA? Ove moje su bas velike, dobro zbijene bale.230 balaS tim da nije jednako izaslo na obe parcele, a obe su po pola hektara.Nego, imam pitanje za sve vas koji balirate i koji se malo bolje razumete u to nego ja.Pokosite prvi dan, ujutru.Susi se ceo dan, a sutradan kad spadne rosa, prevrnete (rucno ili masinski), prosusi se, napravite valovine i balirate. Ili mozda ostavljate da se prosusi jos, pa balirate TRECEG DANA?Balirao sam kasno veceras, zadnja bala u 21 h zavrsena.Mislite li da je bilo bolje da sam ostavio za sutra?Podpitanje: Sta je bilo, bilo je.Sta mislite o tome da se bale malo suse jedan dan na suncu, kad bude sunce najjace da krenem kupiti, ne pre.Sta vi kazete za susenje bala na livadi? Vredi li to?Znam da ako je previse ovlazilo nece valjati, ubudjace se, no nadam se da nisam potrefio los momenat.
 
Koja je svrha balirati pa ostavljati bale po polju da se suse?
Kod sena se nikada tacno ne moze odrediti vreme susenja sve zavisi od vrste trava i kolicine trave(visina trave),moze se susiti 2 dana a moze i 5.
Jednostavno pratis kada se oko 80% osusi i onda lepo ograbis na redice ostavis jos 3-4 sata(ako je jako sunce) ili jos jedan dan(ako je slabije),onda baliras i odma kuci teras.
 
Kada hoću da kosim detelinu pratim dugoročnu prognozu i ako javljaju sunčano i lepo vreme narednih 7 dana rušim je.Stoji 5 dana pokošena,onda je ograbim i ostavim dan-dva na otkosima i tek onda baliram.
 
Ja sam prekjuce uvece i jos 2 dana ne planiram da je diram,u utorak ujutru da skupim pa u sredu da je baliram.
Sika jel kosena rotacionom ili makazarom?
 
Kakva je masa kada se već osušila?Isto sam moju pokosio prekjuče,jutros išao da je vidim zelena ko jed,nema teorije pre Srede da se radi.
 
Pankin ima li nekih slika da vidimo tu Os99?
bio sam u gužvi i kosio već kasno naveče pa je već bilo mračno za slikanje a iskreno nisam se ni nadao takvoj razlici dok ne prošetaš kroz nju ništa ne primjećuješ ono 6 jutara jedna cjelina izgleda podjednako. međutim nije ni slično.obećavam za sledeću košnju ću slikati.
 
Kada hoću da kosim detelinu pratim dugoročnu prognozu i ako javljaju sunčano i lepo vreme narednih 7 dana rušim je.Stoji 5 dana pokošena,onda je ograbim i ostavim dan-dva na otkosima i tek onda baliram.

Ja radim isto tako što se tiče ziherisanja sa vremenom, samo nikako ne sušim pet dana čak ni prvu u proleće. Treći dan skupim, a četvrtog baliram i do mraka je već smeštena pod strechu.

Kakva je masa kada se već osušila?Isto sam moju pokosio prekjuče,jutros išao da je vidim zelena ko jed,nema teorije pre Srede da se radi.

Ti to sigurno kosiš nekom rotacionom sa dva diska što kosi u one debele redove kad se tako jako sporo suši.
Rotaciona kosačica kosi brzo, ali češljarom pokošena masa se daleko brže suši.
 
Kosim rotacionom kosačicom.Pre nje sam kosio bočnom kosačicom i takođe je moralo najmanje 5 dana da stoji da se osuši.Velika,jaka lucerka ne može da se osuši za 3 dana sem ako nije košeno sa kosačicom koja ima kondicioner jer sam probao i da rasturam otkose posle košenja i isti slučaj.Može da se balira ali kasnije tek vidim da ima bala koje se praše,prošla vatra kroz njih.
 
Nazad
Vrh