Lucerka

Za goveda NE !!!

Max dnevna količina 2 kg.

Melji količinu za dan dva, da ne užegne i prvo melji soju, pa onda kuruz da mlin očisti od masti.
 
ajd da te poslusam da posem ponovo . neznam sta vise da gi davam

.al malo mi cudno svi kazu da soja mora se odradi

dajem gi suncokret mleven sejao sam nije tolko los.
 
Za preživače se može u hranidbi koristiti i zrno soje neprerađeno, ali treba pri tome biti pažljiv. Provedeni pokusi su dokazali da količina od 2 kg na dan u obroku krava ne izaziva nikakve probavne smetnje. U obroku pri tome ne smije biti dodana urea.


A nailazio sam na iste rezultate sa PKB oglednim kravama.

I sve to sam čitao još pre 6-7 godina, a i tada je to bilo bajato...

Ali, evo, ovuda ljudi i dalje tvrde da to ne sme, pa sad yebmliga...

Ja dajem, zidarska fangla u ostalu prekrupu.

Rođaci u Hrvatskoj su odmah iza rata počeli sa ozbiljnom farmom i davali su i daju i dan danji.

Važno je samo da je sveže samlevena, brzo užegne pa je neće, odbijaju ceo obrok ako im miriše. I prvo meljem soju, pa posle neku strninu ili kukuruz da očisti kruparu, ne smeta krupari, ali užegne i tu pa ih miris odbija. Meljem za danas i sutra. Dešavalo mi se da se umiriše treći dan, a bivalo je da može i više od nedelju dana, pa sam se organizovao da meljem za dva dana.

Za ovu sezonu se spremam da sejem i siliram sa sudankom, pa ću videti... Moji Šokci je siliraju sa kukuruzom.
 
Satim se ne bih igrao jer moje iskustvo sa nepreradjenom sojom kaze drugacije pogotovo sto se ne vare u buragu nego u crevima .

Prilikom davanja nepreradjene sve se cini normalno samo sto je prirast mali ili grlo nazaduje pomalo pa je tesko primetiti . Znaci to se po pravilu ne desava odjednom pa covek misli sve je ok .Vise sam za opciju dati na ekstruder ili zameniti sa sacmu em vise proteina em sigurni .
 
samo sto je prirast mali

Samo da ne bude zabune, ja dajem muznim grlima, nemam junad, odnosno to što imam i kad imam raste na mleku i paši, to ode kao mlado u zamrzivače, najstarije sa 8-9 meseci.

A na mleku se jako oseti, i više mleka i veći randman sira.

I brže sazri sir, neuporedivo. Naročito sir iz ulja i iz mješine.
 
Treba mi pomoc oko odluke.parcela sa lucerkom u 4.hod.lucerka je mirovala korovi nisu.da li ici senkor ili dankor za vikend ili cekati da poraste pa raditi necim drugim?pitam zbog temperatura ovih dana da li bi dozvolili senkoru da radi.
 
Treba mi pomoc oko odluke.parcela sa lucerkom u 4.hod.lucerka je mirovala korovi nisu.da li ici senkor ili dankor za vikend ili cekati da poraste pa raditi necim drugim?pitam zbog temperatura ovih dana da li bi dozvolili senkoru da radi.
Mislim da je za senkor kasno posto je vec pocela sa porastom. Ja sam prosle godine lucerku prskao kada je bila oko 10 cm visoka sa kletoksom i butoksonom. Pravio sam razliku 5 dana izmedju dva tretmana. Rezultati su bili odlicni, sem lucerke nije bilo ni jedne travke.
 
Kombinacija koju sam dobio na par mesta je butoxon 1l + piano 8gr to po jutru bez okvasivaca uzrast do 20cm .
 
Poslednja izmena:
I ja ću verovatno ići sa tom kombinacijom ali po ha.Preporučio bi ti da odradiš do uzrasta od maks.10cm jer je Butoxon mnogo fitotoksičan pa da se izbegne šok.
 
Proslo prolece posejao 120 ari deteline,prskana pulsarom ali bilo je kasnije trave,zbog suse imao samo jedan otkos.Hteo bih da je isprskam ali nemam bas puno iskustva pa bi znacio svaki savet,imao sam dosta ogomaka palamide.pozdrav svima
 
Radit cu cim uzmogne naravno sa smanjenom dozom jer je njiva prilicno cista . Ovo za okvasivac je verovatno covek naglasio zbog fitotoksicnosti butoxona .
 
Jel vec vrijeme da se baci malo dubriva po djetelini i ljulju.Danas ga dobavio kuci pa neznam dal da sacekam jos koji dan ....
 
Bentazon jedini može da reši palamidu dok ostali teško.Kada se temperature malo ustale može se ići da lucerka ne zakloni palamidu kasniije.
 
Nazad
Vrh