Lipicaneri

Uh, nisam bas upućen tako da ne znam o kom konju se radi
 
53 CONVERSANO BATOSTA VI, LIPIK 25.02.1987.-09.02.2014.

599483276830654616135635.jpg


Ukratko o njemu :

On je jedan od najboljih priplodnih pastuva, jedno vreme je bio glavni priplodni pastuv u ergeli Karadjordjevo, ostavio je mnogo potomaka, kako ovde u Srbiji tako i u Hrvatskoj. Razlog smrti : imao je problema sa bubrezima a i godine ga stigle..
 
Izvinjavam se sto se nisam javljao, imao sam problema porodicnih. Kobila je placena 900eura, kupio sam je u Paragama,selo kraj Backe Palanke od Radomira Milicica, kraj nje je bilo njemo zensko zdrebe od 9 meseci, kobila nije zdrebna a nema ni papire, ali ima zigove 1003 ma levoj strani vrata i broj3 na desnom butu. Uspeo sam za nedelju dana da joj idjem i trag i ocekujem rezultate vec veceras treba da mi jave. Prelepa je i mirna. Na glas kad koj trazim nogu da mi da prednje odma dize i daje. Neculi usi. Da se maziti. Kaze taj Radomir da se jase i da se preze samo na desnu stranu i nikako da ne koristom kamdziju. Nasao sam joj i lepog djuvegiju sa papirima. Jedino sto me muci koji preparat za ciscenje od crevnih parazita do koristim najbolji i lako dostupan. Izvodio sam je napolje u rajcug terao, malp prosetao po sumi sa njom, jos je nisam prezao nema spediter trenutno, ali vec iduceg mececa planir da kupim. Interesantno vim vidi oglavinu da joj se npsi i pruza prema njoj odma gura glavu u nju i umiri se ko beba, a lepo i gazi dize noge kopa oci.
 
Prvo, cestitam na kupovini!
Znam o kojoj kobili se radi, a Radomira poznajem licno. Ima lepe hodove, ne znam koliko je on imao vremena raditi sa njom (sto je verovatno i razlog prodaje), ali kad se malo uhodas sigurno ce biti odlicna. Iskreno, mislim da nije bas neka za jahanje, posto nju nije niko jahao aktivno kol`ko ja znam, prvo malo nek se navikne na kolan, pa onda polako.
Imao je on tamo i neke speditere/zaprege, mogao si pogoditi i to pa na pocek il sl...
Sto se tice pastuva, ima Bikar u Obrovcu sasvim solidnog sa papirima pa nema potrebe da trazis dalje, naravno uvek ti ostaju linije sa Karadjordjeva to mozes sa Nebojsom dogovoriti.
Preparat u vidu paste imas u veterinarskom zavodu u NSu u Temerinskoj ulici, zaboravih br, to korisitm svake godine jednom i sasvim lepo se pokazalo, nemoj da uzimas granule za ciscenje od veterinara posto nisu nizasta.
Samo polako, strpljivo sa njom i imaces dobrog konja.
 
Preparat u vidu paste imas u veterinarskom zavodu u NSu u Temerinskoj ulici, zaboravih br, to korisitm svake godine jednom i sasvim lepo se pokazalo, nemoj da uzimas granule za ciscenje od veterinara posto nisu nizasta.
PANACUR granule su ODLIČNO sredstvo za tretman protiv crevnih parazita !!!
Ovo tvrdim iz ličnog iskustva.
Granule (uz detaljan opis načina primene istih) mi je preporučio naš član IVANM koji drži konje, lipicanere, a slučajno (ili namerno) je po struci dipl. VETERINAR (trenutno je direktor jedne veterinarske stanice).
Jedino je način primene malo komplikovan, jer podrazumeva tretman od dva dana, paste su mnogo jednostavnije za korišćenje, ali takav način je i MNOGOOO zahtevniji u finansijskom smislu...
Isprobao sam u praksi i PASTE (više vrsta, sa različitim aktivnim materijama), i GRANULE...
EFEKAT je sličan ili isti...
NE PREPORUČUJEM UPOTREBU PASTE U KOJOJ JE AKTIVNA MATERIJA IVERMEKTIN, zbog negativnog uticaja na crevni sistem konja, NE SVIH, podvlačim, ali nezanemarljiv procenat (pogotovu rumunske ili nepoznatog porekla i proizvođača, reklamirane u oglasima po raznim sajtovima na Internetu, za upola nižu cenu od redovne u veterinarskim apotekama)...
U odabiru sredstva za čišćenje konja od crevnih parazita, po meni, (a po savetima stručnjaka-veterinara) uvek se treba rukovoditi prvenstveno EFIKASNOŠĆU sredsta, pa na 2.-om mestu podrazumeva se - FINANSIJSKI momenat.
Smatram da je odnos EFIKASNOST-CENA u poređenju PASTA-GRANULE na strani granula...
 
Smatram da nisi upravu.
Samo zato sto ti je neko preporucio, ne znaci da su dobre.

Imam iskustva sa pastama i granulama sa bar nekih dvadesetak konja, sto mojih, sto treniranih, sto od prijatelja.
Rade slican posao, ali ukoliko su u pitanju neki tezi oblici crevnih parazita, tu jedino pomaze koncentrisana pasta. Procesljaj malo strane forume pa ces videti de se ljudi uopste i ne bakcu sa granulama pogotovo gore spomenutim.
Granule se mesaju sa hranom, to malo zvacka, malo prosipa, malo ostane u zobnici i na kraju moze da se desi da guta malo po malo pa nema skoro pa nikakav efekat. Pasta mu se saspe direktno u grlo i sve odjednom proguta.
Ista firma pravi i pastu, znaci Panacur, mada nije bas nesto proslavljena...

Takodje, nisu upravu ni za ivermektin, ovo sto mi pricamo sada je vise za slucaj prevencije, ukoliko stvarno postoje paraziti koji su konstantni, oni jako brzo postanu rezistentne na sastojke iz grupe benzimidazola sto je sastav tog Panacura (i granula i gela), te se u tom slucaju primenjuju preparati na bazi ivermektina koji pripada novijoj generaciji tzv. dewormera i mnogo je efikasniji!
Eqvalan je recimo jedan od najboljih preparata (nije bas ni jeftin), on takodje deluje i na spoljne parazite.
 
Poslednja izmena od urednika:
Smatram da nisi upravu.
Samo zato sto ti je neko preporucio, ne znaci da su dobre.

Imam iskustva sa pastama i granulama sa bar nekih dvadesetak konja, sto mojih, sto treniranih, sto od prijatelja.
Rade slican posao, ali ukoliko su u pitanju neki tezi oblici crevnih parazita, tu jedino pomaze koncentrisana pasta. Procesljaj malo strane forume pa ces videti de se ljudi uopste i ne bakcu sa granulama pogotovo gore spomenutim.
Granule se mesaju sa hranom, to malo zvacka, malo prosipa, malo ostane u zobnici i na kraju moze da se desi da guta malo po malo pa nema skoro pa nikakav efekat. Pasta mu se saspe direktno u grlo i sve odjednom proguta.
Ista firma pravi i pastu, znaci Panacur, mada nije bas nesto proslavljena...

Takodje, nisu upravu ni za ivermektin, ovo sto mi pricamo sada je vise za slucaj prevencije, ukoliko stvarno postoje paraziti koji su konstantni, oni jako brzo postanu rezistentne na sastojke iz grupe benzimidazola sto je sastav tog Panacura (i granula i gela), te se u tom slucaju primenjuju preparati na bazi ivermektina koji pripada novijoj generaciji tzv. dewormera i mnogo je efikasniji!
Eqvalan je recimo jedan od najboljih preparata (nije bas ni jeftin), on takodje deluje i na spoljne parazite.

Pročitaj moj poslednji post još jedared, nisi ga ni razumeo, a ni pažljivo citao...
Da si ga čitao, ne bih sada morao da ti raspredam reč po reč i objašnjavam značenje istih...
Nije mi neko preporučio, već dipl. VETERINAR, piše ti...
Podvukao sam i u vezi s IVERMEKTINOM, piše ti...
neka svako odluči šta mu je najbolje (najjeftinije i najefikasnije) da upotrebi u rešavanju ovoga problema...

Pozdrav za tebe...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne vidim nikakvu raspravu, samo odgovor na tvoje forsiranje granula kao bolje opcije, posto to definitivno nije.

Ako je covek vec pitao, red je da mu se odgovori sta i zasto, da je mogao sam da odluci ne bi ovde postavio pitanje.

Svako dobro ;)
 
Poslednja izmena od urednika:
Kada budeš formirao "staž" na ovom Forumu koji je upola kao moj, onda možemo razgovarati o težini tvojih argumenata.
"Iskustvo" koje pominješ, da potkrepiš svoje "argumente", nema nikakvu vrednost u odnosu na stručno znanje i mišljenje jednog diplomiranog doktora veterinarske medicine, uz to još i direktora Veterinarske Stanice.
O mojim postovima i njihovoj "težini" govore "zahvale" u mojoj statistici.
Pogledaj ih...
 
Poslednja izmena od urednika:
stvarnoste moji konjari i zato vas volim.jedna anegdota,u trku sin iseče oca sa sulkama u borbi za prvo mesto sam finiš ulaz u cilj,sin dize kajase i slavi bobedu i natamo polako usporava,a otac mu se priblizava i sin misli ćemu čestita,kad je otac opleo kobačem po leđa sve gaje isfruskao,davidite posle kako u to vreme vrhunski kasači galopiraju,juriogaje ceo krug da mu popne kobilu u sulke,kasnije se i milicija umešala pa smo morali da objašnjavamo kako je to sportsko obrazovanje između oca i sina.
 
Inace veterinare koji su dolazili kod mene u stalu, a nije ih mali broj, sam uglavnom ja morao da obucavam kako da rade sa konjima, kako da daju inekcije i lece neke proste upale ili sl...tako da to sa veterinarem kao figurom koja nesto zna o konjima mozes nekom drugom da pricas posto njih 90% nije ni videlo konja posle faxa...naravno pomenutom gospodinu svaka cast na zvanju i mestu, ne aludiram na njega.

Nazalost nije tvoj ego tema ovde, nego jedna graciozna vrsta konja, koju je inace moja porodica jos pre 60 godina izvozila u Nemacku...

Stoga da se vratimo nazad, Zeljo kad ce bre te slike! :)
 
Poslednja izmena od urednika:
VLADALE.RS
Volim i ja Vas...
Reče Jedan i Mi (kukulele) najeeeee.........smo....
Utepo ga tatko sve, pa bilo izginuće ko u tuču u kafanu "Kod Micu-Pevačicu"....
Nesretni sinak, garantujem, nije smeo tatku se pojavi bar 2 dana na oči i da se svrne u kuću...

CLIFF
I još se hvališ time da si "učio" veterinare, i to ne mali broj cccc...
Pa koliko si ih to promenio dok nije došao jedan (kakav li je) taman po tvojim standardima?
Ja se hvalim time da kod mene ni ne dolaze, nemaju posla, a ako mi i zatreba kakav savet, jedan ili dvojica su dovoljni!
Da si čitao Post, video bi da sam već u tom momentu napomenuo da je čovek dugooogodišnji veterinar sa dugooogodišnjom praksom, krunisanom postavljenjem za Direktora.
Nema šta da ga hvalim, ni ne poznajem ga lično, ali iz prepiske s dotičnim preko ovoga Foruma, mogu, da ocenim vrede li njegovi stručni saveti.
Evo Ti i Ja ga oživesmo, na sreću ili nesreću...
 
Poslednja izmena od urednika:
Meni je jako zao i krvo sto sam morao da vam upadnem, ispresecam, Editijem i Obrisem neke postove, jer ste otisli sa raspravom van teme konjarstvo (lipicaneri), posto ste prekrsili pravila foruma i presli u svoju licnu raspravu. Ako zelite da se raspravljate (van teme i sadrzaja - konjarstvo) to mozete uciniti putem privatne poruke... Imate slobodu da pisete na forumu sta god hocete u vezi odredjene teme ali da se pridrzavate pravila, svaka burna rekakcija bice regulisana.

Sto se tice granula i pasta mislim da ste izneli svoje misljenje da nema potrebe dalje ulaziti u raspravu sem ako neko od clanova nema sta da doda na sav ovaj tekst ispisan do sad...

Nego Zeljo kad ce slike? :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
ova cela rasprava stoji oko veterinara i jedan i drugi su upravu zato što samo dva tri posto veterinara znaju da rade sa konjima,neznaju da izblistiraju neznaju dadopinguju neznaju da zavuku ruku da vide kad je folikul pred pucanje sprenan za oplodnju neznaju da pregledaju kobilu dalije zdrebna u mesec ipo dva,bez ljutnje momci garantujem da obadvoje više znate od veterinara,garantujem i da znate koji lek da date kad zatreba,garantujem da odma vidite dali konju nešto hvali,garantujem... 45g 46g 47g u leskovac se je vršili veštačko osemenjivanje konja,a ovi danas neumeju venu navrat danađu konju,ovde ima jedan ljubiša veterinar iz vučja koji je specijalizovao na konu prati dešavanja ,ali unosniji biznis je krave,kučići,prodaja pilića...
 
Ma znam Vlado, zato i jesam alergican kad neko napise preporucio veterinar...a 90% njih nema veze sa konjima, ali ovog gore pomenutog nisam ni spomenuo u izjavi tako da ne vidim zasto bi se neko tako zustro branio, osim ako mu je izuzetno bitno da njegovo misljenje prevlada, odnosno da ga shvatimo kao jedino ispravno, kao da je svaka rec bez presedana.

Slobodane, rasprava jeste glupa i mozes komotno da pobrises sve postove sto se mene tice, ovako je sve izvuceno iz konteksta.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh