Lipicaneri

Iz Beske. Nasao sam na internetu to je isti momak zar ne? Pogledaj ovo :


 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: PKB
Bio sam trećeg u Rumi gledo sam malo konje ždrebad slab izbor dosta skupi ja se i nerazumem ali drugar se dosta razume i po njegovom mišljenju je takodje tako bilo . On je uzimo ranije dosta za klanje a i držo je sad bi ponovo možda držo .A to i mene iziritiralo što ih više gledam sve više žudim za njima :-D

- - - - - - - - - -

I jel na kraju Želja pazario nekog konja ??
 
Da, to ti je taj...
Smena generacija, takvo je vreme došlo.
Samo je šteta što nisu jednostavno smenili rukovodstvo KZ "Fruška Gora" , nego su išli na formiranje novog KK "Tulipan" - Beška...
----------------------------------------------------------------
Ma pazario je Želja i pohvalio se ovde na Forumu, ali nikako da postavi slike da vidimo i šta je konkretno pazario?
 
On je iz Beske, a posto vidim da je snimak iz Golubinaca, onda predpostavljam da je dosao tamo u goste!?

Gde se nalazi ergela Tamis?
 
Ma konjari i inače idu jedni drugima u goste, da uveličaju kakvo slavlje ili događaj, pa ako ne znaš odakle je ko, pomisliš da su svi iz istog mesta.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mislim da je pomenuta Ergela negde kod Pančeva, znam da se zove "Stari Tamiš", i poznajem par ljudi odatle, više iz viđenja ali ne i po imenu,, stvarnu lokaciju ne znam, nikada nisam bio s te strane Dunava, jedared smo se samo organizovali pa išli u Crepaju na Smotru, kao publika i navijači...
 
Ako neko bude imao ove godine mozda zdrebe ne veliko na prodaju nek slobodno ponudi mozda ce neko biti zainteresovan ,ima dosta drugara koji bi da postanu konjari ali muci nas sve dosta neznanje a nema bas ni ko da nas uputi !!
 
u pomoc. kobila trazi konja, sutra idemo na pripust. neki kazu da konj treba da se ugreje pre pripusta.Pastuvu je ovo prvi skok i ima 5 godina starosti. izuzetno je lep i sa ergele je todora bukinaca iz novog sada. jedan iskusan konjar mi kaze da treba kobilu da pripustam svakih 36 sati. sto je u mom slucaju sutra u podne u utorak u ponoc i u sredu u podne a ja to ne mogu da izvedem nikako, jedino da ostavim kobilu kod pastuva a to ce biti gadno. puna stala krava a on ima pastuva i musko zdrebe staro 11 meseci i jos moja kobila koja trazi bice mrtvih ujutru kad udje u stalu. sta da radim? taj covek ciji je pastuv opet kaye da pripustimo kobilu pa da ponovo dodjem ya 21 dan ako odbije konja zdrebna je, ako ne ponovo skok pa sve tako. kobila od juce piska ko nenormalna i sto bi konjari rekli slika ko aparat, nervozna je a ja sam je danas iscesao cesagijom a ona leye do yemlje i sva se ukopa i samo piska, odgovorite mi brzo.
 
Ako je kobila počela da traži konja, recimo, danas, vodiš je tek sutra popodne ili preksutra prepodne.
Kobila traži konja (u estrusu je) od 3 do 5 dana. i svaki od tih dana se može vršiti pripust.
E sad, kod svake je drugačije, neku trebaš odmah voditi, i primiće konja, a neka će kasnije, neka se nogata zadnjim nogama, otima i bliska "pozadinom", a na kraju primi konja kada se malo "upoznaju" (tvrdi pazar).
Kada kobila primi konja, vodi se treći dan (od dana pripusta)ponovo kod konja, znači ako si je danas pripustio a danas je Subota, vodiš je ponovo na pripust naksutra, znači u Utorak.
Ako ponovo primi, računaš 21 dan, i tada ponovo vodiš....
I sve tako dok ne odbije konja, i kada odbije, ponovo na 3. dan vodiš "na kontrolu"....
Sretno ti bilo!!!

- - - - - - - - - -


Pripust (opasivanje) kobile se vrši sledećeg dana od početka (otkrivanja) spoljašnjih znakova estrusa i svaki drugi dan, sve dok postoje izraženi svi znaci estrusa, posebno refleks stajanja, tj. dok kobila hoće da primi pastuva.
Konji su sezonski polno aktivne životinje. Sezona parenja započinje krajem zime (februar), a završava se krajem leta (avgust). Polna
aktivnost je više izražena u kobila, nego u pastuva. Naime, kobila uspostavlja estrusni ciklus i ovulaciju, odnosno može biti fertilno
osemenjena, samo tokom sezone parenja. Pastuvi, međutim, proizvode fertilnu spermu tokom cele godine, ali su svi parametri kvaliteta sperme,
znatno bolji u sezoni parenja.
Estrusni ciklus kobile traje prosečno 21 dan (18 do 24 dana), estrustraje najduže u odnosu na druge domaće životinje: prosečno 5 dana (2
do 14 dana). Ovulacija se događa pri kraju estrusa. Oko 24h posle ovulacije, nema spoljašnjih znakova estrusa. Posle ždrebljenja, kobila
manifestuje ždrebeći estrus, prosečno 9. dana (5 do 14 dana).
Osemenjavanje u ovom estrusu je uspešnije ako se on javi što kasnijeposle ždrebljenja.
Volumen ejakulata pastuva se kreće u granicama od 20 do 300ml (prosečno 70ml). Broj spermatozoida u 1ml ejakulat se kreće između 30
i 800 x 106 (prosečno 120 x 106). Pastuv ejakulira u 3 frakcije: prva je vodenasta, bez spermatozoida, druga je mlečno-bela, bogata spermatozoidima, a treća je sluzavo-želatinozna, bez spermatozoida.
Celokupan akt kopulacije traje 30 do 60 sekundi. Od uvođenja penisa u vaginu, do ejakulacije prođe 7 do 26 sekundi. Penis se uvodi u vaginu,
do otvora cerviksa, na koji se pripoji glans penisa, a ejakulat se ubacuje u kanal cerviksa.
Kobile se mogu osemenjavati na prirodan način (opasivanjem) ili veštački. Za uspešno izvedeno prirodno ili veštačko osemenjavanje, mora se dobro poznavati fiziologija reprodukcije i polno ponašanje pastuva i kobile.
Kod prirodnog osemenjavanja, na jednog pastuva dolazi 30 do 40 kobila. Pastuv može izvršiti 1 do 3 opasivanja dnevno, pri čemu svakih 7 do 10 dana treba napraviti pauzu od 24 h. Pastuvi počinju da se koriste u priplodu kada napune 4 godine. Mladi pastuvi, u prvoj godini pripusta, mogu se koristiti za opasivanje 1 do 2 puta nedeljno.
 
malopre sam na rts2 gledao emisiju konji krčedinske ade,dali bi neko mogao da skine i da stavi snimak emisije ovde ili u temu naši konji,mozak na otavu mi je bio 45min,lepota bozija od krčedinsku adu i od emisiju.
 
Priprema kobile za osemenjavanje
Pre samog opasivanja ili veštačkog osemenjavanja,
kobilu treba adekvatno pripremiti i to:
1. Sputati (vezati) zadnje noge, ako se ne nalazi u
posebno konstruisanom boksu za osemenjavanje (da
ne bi povredila ljude ili pastuva, ali i sebe.
2. Dobro oprati i dezinfikovati spoljašnje genitalije, kao i
široku površinu oko njih.
3. Čistim zavojem dobro obmotati rep, kako dlake repa
ne bi povredile penis pastuva.

Pripust (opasivanje) kobile se vrši sledećeg dana od
početka (otkrivanja) spoljašnjih znakova estrusa i svaki
drugi dan, sve dok postoje izraženi svi znaci estrusa,
posebno refleks stajanja, tj. dok kobila hoće da primi
pastuva.

ŽDREBNOST, PARTUS I
LAKTACIJA


Gravidnost (ždrebnost) kobile traje 11 meseci (330-340
dana). Prosečno trajanje gestacije, kod magarice, traje 374 dana, a
kod mule i mazge 342 dana.
Placentacija se završava za oko 45 dana. Placenta je, po
rasporedu resica na gorionu difuzna (placenta difusa), a po
histološkom kontaku horiona i endometriuma epiteliohorialna
(placenta epitheliochorialis).
Na sluzokoži (endometriumu) gravidne materice se razvijaju tzv.
endometrijalne kupe, koje sintetišu gonadotropni hormon PMSG
(Pregnant Mare Serum Gonadotropin, ili serum ždrebnih kobila -
SŽK). Ovaj hormon se nalazi u krvi kobile između 40. i 130. dana
gestacije. Deluje slično kao hipofizarni FSH, a ima ulogu da stimuliše
rast i luteinizaciju nekoliko folikula, koji se nazivaju akcesorna žuta
tela. Ova tela preuzimaju funkciju produkcije progesterona, tokom
preostalog perioda gravidnosti, dok primarno žute telo regresira.
Posle prvog pripusta, oždrebi se oko 50% kobila. Dve ili više jajnih
ćelija, u jednom estrusu, ovulira 3 do 30% kobila. Dvojke rađa 1 do
5% kobila, ali jedno ždrebe, vrlo često, ugine.
Znaci ždrebnosti. Prvi znak je izostanak estrusa, ali to nije
siguran znak ždrebnosti. Ždrebna kobila je mirnija, postepeno joj se
(simetrično) uvećava obim abdomena. U kasnijoj ždrebnosti (nakon
oko 6 do 7 meseci), može se osetiti kretanje ploda u materici,
posebno ujutro, ako se, rukom, pipa donji deo abdomena, neposredno
ispred vimena. Postoje različiti testovi i metode za dijagnozu
gravidnosti kobile: rektalnom palpacijom materice (nakon 40 do 60
dana od pripusta), ultrazvučnim pregledom (nakon 4 nedelje),
dokazivanjem prisustva PMSG u uzorku krvi kobile (nakon 45 do 50
dana).

Partus (porođaj, ždrebljenje) je, kod kobile, relativno
lak, traje relativno kratko (istiskivanje ploda oko 5-15 minuta) i,
normalno, prolazi bez većih komplikacija. Tokom ždrebljenja, kobila,
obično, leži na jednom boku. Normalan položaj ploda kod rađanja je:
podužni situs, gornja pozicija i prednji ili zadnji habitus. Svi ostali
položaji nisu normalni. Plodove ovojnice, sa malo crvenkastih logija,
izbacuju se oko 30 do 60 minuta posle istiskivanja ploda. Većina
kobila (60-70%) se ždrebi u noćnom periodu (između 18h i 06h).
Kobila ima sposobnost da odloži početak porođaja, ali ne i da prekine
već započet početak porođaja. Involucija materice se, normalno,
završi za oko 11 dana post partum.
Znaci skorog porođaja su, relativno lako, uočljivi: kobila
oprezno korača, javlja se lak otok (edem) vulve, vimena i potkožja
donjeg trbušnog zida i između nogu, pojava tačkastog znojenja na
sapima, pojava lepljive kapljice na vrhu sisa je siguran znak da će
porođaj početi za nekoliko sati (ranije je ovaj iscedak sivkasto prozira
i tečan, zatim postaje sve konzistentniji i dobija bledo sivu boju).
Siguran znak da je porođaj počeo je pojava trudova i pojava
loptastog alantohoriona na izlasku iz vulve.
Laktacija. Sinteza mleka započinje 3 do 4 nedelje pre
ždrebljenja, ali izlučivanje mleka započinje neposredno pre početka
porođaja.
Dnevna produkcija mleka iznosi 6 do 20 litara, tako da kobila
može dati 2.000 do 3.000 litara mleka, tokom 8 meseci laktacije. U
maksimalnoj laktacije (2. do 3. mesec), kobila može proizvesti
dnevno i 25 litara mleka, što iznosi 2 do 3% njene telesne mase.
Tokom prve nedelje po rođenju, ždrebe sisa 3 do 4 puta na sat.
Zatim se frekvencija sisanja postepeno smanjuje, pa iznosi 2 sisanja
dnevno, kod ždrebeta starog 5 meseci. Dojni period zavisi od tipa i
namene kobile i ždrebeta. Kod sportskih konja traje kraće, a kod
tovnih, ždrebad sisa dok samo ne prestane, odnosno dok kobila ne
zasuši.
Sastav kobiljeg mleka ( u 100g mleka): suva materija –
10,3g; ukupni proteini – 2,2g; mlečna mast – 1,9g; laktoza – 5,8g;
mineralne materije – 0,4g.

Evo Zeljo toliko od mene, ako te jos sta muci samo javi!
.................................................................................

vladale.rs potrudicu se ukoliko veceras da postavim snimak!
.................................................................................
Postavio sam video snimak u delu Video zapisi o konjima : http://poljoinfo.com/showthread.php?7627-Video-zapisi-o-konjima/page3
 
Poslednja izmena:
On je iz Beske, a posto vidim da je snimak iz Golubinaca, onda predpostavljam da je dosao tamo u goste!?

Gde se nalazi ergela Tamis?

To je jedna mnogo dobra firma koju je u privatizaciji kupio ALMEX. Njegov sin je vlasnik ergele Stari Tamis. Od centra Panceva oko 8-9km perma Dolovu. Mislim da su tu konji, al uzmite ovu informaciju sa rezervom, pa proverite pre nego sto krenete na put. Cuo sam da imaju dobre konje pa cu ih najverovatnoje u skorije vreme i ja posetiti.
Inace i ja sam VELIKI ljubitelj konja ove pasmine, i ranije sam imao dve kobile sa Karadjordjeva, da se ne hvalim al su bile kao klonovi..... Majke su im bile rodjene sestre a na istog su oca bile.
Pametne kao krstene, za Bozic kad smo jahali pa bude malo vise vina, onda legnem ispod kobile i njenu kopitu stavim na celo a ona skloni nogu i lize me po licu...... Bili su to lepi dani mladosti i momcenja....... Jbm ti ne znam sta mi je kucam a pune su mi oci suza.....
Sad hvala Bogu imam devojcicu od 5 godina i toliko puno voli konje skoro kao i ja. Valjda je kod mene u porodici ta ljubav nasledna. I posto imam uslove za gajenje konja u potrazi sam za nekom kobilicom naravno da je sto mirnija.
Druzicemo se mi lepo u ovoj temi, jel zna neko sta ima na ergeli Bukinac?
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: PKB
Pre svega dobrodosao u temu konjarstvo globalno, i nadam se kao sto si i sam rekao, da ces se sa nama druziti, citati, pisati u ovoj temi. Sto se tice ergele tamis, moracu da je posetim i ja sam cuo da imaju dobre konje, zato sam se i zainteresovao. Sto se tice tvoje kupovine konja mogu ti ja pomoci da ti dam preporuke, linkove za oglase za kupovinu konja itd..

E ja sam skoro bio na ergeli Bukinac onako u prolazu, video sam samo konje u ispustu koji nisu bas u sjajnom stanju, a u stale nisam ulazio jer nisam imao vremena, a on tamo cuva one prave konje. Bukinac se nalazi blizu mene pa cu ovih dana ici da posetim ergelu, dao si mi dobar predlog :ppozdrav:
 
Hvala na dobrodoslici, i pomoci oko kupovine. Hajde molim te posalji mi linkove i oglase ako ne sme zbog pravila foruma moze pp.
Vec grickam nokte........ Imam stalu i skupio sam novac samo da nadjem sto mi odgovara.........
Moj prijatelj je kupio na ergeli bukinac prvo jedan par konja a sad skoro jos jedan. On ih kupi kao sestomesecnu zdrebad i kaze da nisu licili na konje kad ih je doneo. Al su odlicne genetike, pa kad se uhrane i olinjaju budu lepi jako.
 
Primila konja, ostala kod coveka u stali dokle gpd ne odbije konja, toliko ce mi covek uciniti. Pastuv je konverzano vera.
 
Techa koliko je takve sestomesecne platio ,mi to zovemo omad neznam da li je to ispravno ?
 
@zelja,
Nadam se da ce da ostane zdrebna aj kad ides po nju slikaj nju i pastuva.
@PKB,
Verovatno je ispravno, vecina ih tako zove u tom uzrastu. Kod mene u Banatu se zove (ćuše) (ćušak) i (ćušakinja)
Placeni su 1500e komad. I one koje je doneo ranije i ovaj zadnji par. On je veterinar po struci i veliki zaljubljenik u konje. Tako da ih bas lepo neguje. Ja ih nisam video kad ih je doneo al po njegovoj prici nisu ni licili na konje. Ali on poznaje vlasnika pa zajedno izbiraju po linijama (jako vode racuna o genetici). Sad je skroz druga prica i jako su lepi.

- - - - - - - - - -


Evo da vam se pohvalim, danas sam pazario kobilu. Favory bregava poreklom sa kpz prolece. Pazarena je u Kovilju i dok smo je doneli, popili alvaluk, sad sam tek stigao za komp. Kobila mi se svidja, deluje mirno i zdrebna je sedmi mesec.
Imam slike al ne mogu sad da postavim, uskoro.....

Ps
zahvaljujem se clanu @dobrodol i moderatoru @slobodan_ns na pomoci oko kupovine. :ppozdrav:
 
  • Like
Reagovanja: PKB
ČESTITAM!!!
Još jedan što je "progutao konjsku dlaku"...
Postavi slike u delu Vaši konji čim budeš mogao, da je vidimo "na šta liči"...::super::
 
Nazad
Vrh