Limarsko-Farbarski radovi

Al da znate da su uljane daleko kvalitetnije od nitro.
Auto lak se pravi na uljanim bazama, al se razredjuju sa akrilnim rezredjivacima.
U svakom slucaju uvek je bolje farbati uljanim farbama nego nitro, ako pricamo o ovim obicnim farbama.
Uljana je mnogo mnogo postojanija i dugotrajnija. Recimo hale i slicne konstrukcije kad bi ofarbali nitrom i uljanom, razlika bi bila majmanje 10 godina u izdrzljivosti.
Samo retko ko hoce da se muci sa uljanom jer je jako komplikovana za nanosenje, a pogotovo kad je hladno.
Nitro farbe su daleko jednostavnije za upotrebu pa je to cesto presudno.
 
Uljana je problem kasnije kad ideš nitro podigne sve.
Inače za konstrukcije i to je dobra
Ja sam ogradu bojao njom drugo nebi ništa sjaja malo.
 
Uljana ide na čist metal. Ne sme ni malo rdje i prljavstine/prasine da bude i da se polako susi a te sve parametre ispostovati je jako tesko. Nitro grize podlogu i zavlaci se u pore. Izbledi al ostane suvi prah preko tretirane povrsine dok uljana ako imalo nije obmotana oko povrsine odnosno da je svaka tacka nanesena, uskoro pocinje da se susi i guli. 3u1 je ok al za četkanje dok sa klasičnim (kineskim) pistoljima za farbanje bas i nije osim ako nije dizna 1.8 ili 2.0. Gusta je dosta. Razredjivac jako brzo isparava. Jeste postojana al nema sjaja. Mutna je. Za kapije i tako neke bravarije je ok jer zatvori metal i dosta stiti. Dosta slicna uljanoj. Jedino ne bih bio u koži onoga ko sledeci bude nesto farbao iza uljane ili 3u1 jer se tesko smirgla, razvlaci se i tegli. Jedino skidol pomaze al je bas dosta agresivna hemija i usput na deklaraciji pise da moze da utice na plodnost i plod
 
Ja sam skoro prefarbao boks za kera da 3u1 nisam ni skidao staru farbu već preko nje i ofrabao se ekstra,ali gde ja Kabula na beton šanse nema da se skine,čak i razredjivač ne pomaže što kaže Nesko,samo se razvlači i guli kao smola.

Još jedna zamerka je što se prebrzo suši.
 
Uljana ide na čist metal. Ne sme ni malo rdje i prljavstine/prasine da bude i da se polako susi a te sve parametre ispostovati je jako tesko. Nitro grize podlogu i zavlaci se u pore. Izbledi al ostane suvi prah preko tretirane povrsine dok uljana ako imalo nije obmotana oko povrsine odnosno da je svaka tacka nanesena, uskoro pocinje da se susi i guli. 3u1 je ok al za četkanje dok sa klasičnim (kineskim) pistoljima za farbanje bas i nije osim ako nije dizna 1.8 ili 2.0. Gusta je dosta. Razredjivac jako brzo isparava. Jeste postojana al nema sjaja. Mutna je. Za kapije i tako neke bravarije je ok jer zatvori metal i dosta stiti. Dosta slicna uljanoj. Jedino ne bih bio u koži onoga ko sledeci bude nesto farbao iza uljane ili 3u1 jer se tesko smirgla, razvlaci se i tegli. Jedino skidol pomaze al je bas dosta agresivna hemija i usput na deklaraciji pise da moze da utice na plodnost i plod
Ja 3u1 razredjujem 20-30% i farbam sa diznom 1.4 bez problema. Slazem se da brzo izgubi sjaj sve to stoji ali evo kada sam pravio nosac za rotaciju prefarbao sam ga 3u1 bojom u jednom debljem sloju, osusila se brzo kao nitro i ima zastitu skoro kao uljana i isti dan sam mogao montirati nosac. Za te manje projekte je meni odlicna, ali bi ipak za farbanje farbanje prikolice, tanjirace, pluga koristio uljanu osnovnu i uljanu zavrsnu sa dobrom pripremom bez zurbe. Za traktor i kombajn bi verovatno odabrao neke skuplje boje. Ima par strana nazad kako je nas clan foruma ofarbao zetora sa uljanom osnovnom, uljanom zavrsnom i na kraju bezbojnim lakom za camce. Po meni je rezulta veoma dobro ispao.
 
Danas sam anfort mazao antirostom,kasnije oprao vodom i sad je belicasta podloga. Jel moze na to osnovna boja ?
Celicna cetka na busilici ili brusilici i udri da skines to belo (koliko toliko). Na tu cistu podlogu bi najbolje bilo staviti epoxy primer(dvokomponentni), 1kg izadje oko 15e. Verovatno ti na prvu deluje poskupo ali je to neverovatno dobra zastita, radio sam sa njom i znam o cemu pricam. Tako sam ja mislio uraditi svoju ogradu, za zavrsnu sam mislio uzeti neku jeftiniju boju. Naravno moze i nitro osnovna, ali ce se rezultat videti kroz par godina...
 
Druze farbam anfort koji stoji vertikalno,prosla farba je 30 i vose godina drzala i to mi je treca kapija po redu u dvoriste, da placam skupe prajmere nema sanse. Od svih osnovnih kupio sam najskuplju Hempro oko 350din, ostali su od 250 za limenku.
Da farbam prikolicu,traktor ne bih stedeo ali ovo je da se zamaze. Verkvatno kroz par godina se to sve rusi.
 
Nazad
Vrh