Leska - opšta tema

Nasao sam u parku mecju lesku i nakupio 50-ak komada :osmeh:
E sad zanima me da li uopste vredi da sadim i da se nadam necemu jer sam probao da slomim 10-ak komada i svi su bili prazni unutra, ni jedan nije imao jezgro? Ne razumem se, mozda je to tako normalno... Evo i slika da vidite

 
Nema od toga ništa. Plod mora imati jezgru jer iz jezgre kreće klica. Izgleda da je neko bio vrijedniji i odlično znao gdje nema ništa pa te ostavio.:osmeh: Mislim na ptice i miševe.
 
Pa da to jeste problem kod mnogih drveca mecije leske, zanimljivo je bas to sto stabla u Staroj Moravici nemaju taj problem, a isto tako sam primetio mnogo obilniji rod tih drveca u odnosu na druga stabla gde god sam ih video.
Zato sam i uzimao seme sa tih stabala jer imaju dobru genetsku predispoziciju, javite se dogodine negde u jesen imacu nadam se ako da Bog mladih sadnica od tih stabala, a moguce i da cu opet ici i svracati u to selo radi semena.
 
Poslednja izmena od urednika:
Neznam, možda će nekom trebati.

Semenski materijal mečje leske se sakuplja tokom avgusta.
Najbolje je seme mečje leske uzimati kada kupole tek pocinju dobijati braon boju
i odmah ih od nje osloboditi.
Optimalni rok za sadnju semena mečje leske je druga dekada oktobra.
Tokom marta se javlja korenak, a nadzemni deo raste od aprila do maja.
Lesku kalemimo obično krajem aprila grančicom engleskim spajanjem.
Kaleme se dvogodišnje podloge.

Pozdrav.
 
U ovo vreme možeš sigurno nabaviti podlogu od dve godine. Razlika jednogodišnje i dvogodišnje je očigledna. Treba imati dobrog poštenog i iskrenog kalemara koji će ti dati ono što tebi treba. Ako ti bude trebalo mogu ti dati broj na pp kalemara koji kalemi lešnik na mečjoj leski od koga sam i ja uzeo rasad. Posavetuj se sa njim. Pozdrav.
 
Pa vidi ko radi ukrasne liscare u mestu svom oni to rade odlicno.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod mene nije opalo ni 10% lišća sa žbuna, da li da ga oprskam na plavo ili da čekam...
 
I kod mene isti slučaj, a i pade ovaj sneg. Malo kasni sa opadanjem lišća jer je vreme bilo dobro. Ja ću da sačekam malo lepo vreme pa da odradim plavo do tada će valjda od ovih malih mrazeva da opadne list. Pozdrav.
 
  • Like
Reagovanja: pop
Imam kod babe jednu lesku oko 10 godina staru i hteo bih da je razmnozim jer je izuzetno krupna (preko 4,5g), ali ne pusta mlade izdanke sa strane :sta:
Poslednji put sam pokusao sa izdancima prosle godine, ali su imali slab koren i nisu uspeli da prezive. Sada bih pokusao da posadim nekoliko komada, takodje bih odvojio izdanke sa drugih lesnika koje imam na vocnjaku i koristio kao podlogu, a posadicu i meciju lesku, pa cu pokusati nju da koristim kao podlogu, samo ne znam gde da nadjem ili mozda ima negde da se kupi?
Zanima me koje je najbolje vreme za obavljanje svega gore navedenog?
Evo jedne slike da vidite koliki su lesnici. Unapred hvala na odgovorima!

Posmatram ove lješnike i čini mi se da su isti kao moji. Neznam koja je vrsta i volio bi da neko kaže kako da ih raspoznajemo tj. utvrdimo koji je koji. Kalemio sam nekoliko vrsta u podlogu mečije ljeske i primjetio sam da se ova vrsta primila u najmanjem postotku. Zato nakalemi malo više od planirano potrbnog broja da nebi morao čekati iduću godinu da dostigneš potreban broj.
 
Danas sam prošetao do ljeskara i primjetio da ima svježih ženskih cvjetova. Pošto se rese još nisu otvorile mislim da će ti cvjetovi ostati neoprašeni. Pitam se koliko to može uticati na količinu roda?
 
Pozdrav,hteo sam da posadim 1h leske,zanima me koliko otprilike treba da se ulozi,koliko za sadnice,za navodnjavanje kap po kap,za ogradu,i dali se to uopste isplati raditi zato sto se mora cekati nekoliko godina...hvala unapred
 
Pozdrav,hteo sam da posadim 1h leske,zanima me koliko otprilike treba da se ulozi,koliko za sadnice,za navodnjavanje kap po kap,za ogradu,i dali se to uopste isplati raditi zato sto se mora cekati nekoliko godina...hvala unapred
cela tema je pred tobom da procitas, ako ti je problem to nemoj saditi - jer nisi ozbiljan
 
Danas sam obisao svoje lesnike.
Situacija je slicna kao kod vecine.
Mozda nece pomoci mnogo,al ukoliko se vreme ubrzo ne "normalizuje" nece biti dobro po lesnik,a i ne samo lesnik.
Opet cemo imati posla sa izmrzavanjem.
 
Nije dobro ali ne za sve vrste lješnika. Na onima koji su već oprašeni neće biti štete. Isto tako i na onima koji još nisu cvjetali (mislim na ženske cvjetove). Problem će biti sa onima koje u cvjetanju uhvate ove najavljivane kiše i snijeg.
 
Narode, šta kažete na danas potpisan sporazum ministra Glamočića sa italijanskom konditorskom kompanijom "Ferrero"? Na RTS-u kažu da u Srbiji sada ima 1000ha pod lešnikom, a da ovim sporazumom sa italijanima Srbija do 2020-e treba da postane lider u proizvodnji i da se površine prošire na 10.000ha... E sad, da li će to italijani kod nas saditi lešnik ili će se otkupljivati od naših proizvođača i dati podrška za sadnju tih još 9.000ha??:sta:
 
Nazad
Vrh