Leska - opšta tema

Evo vam o navodnjavanju iz knjige Miladina Šoškića, Savremeno voćarstvo:




 
Da li neko zna kako se lesnik razmnozava poleznicama?

Tu se radi o ožiljavanju jednogodišnjih ljetorasta. Ljetorast se neodvaja od matičnog stabla već se iskopa plitak jarak i u njega položi pa prekrije zemljom. Iz koljenaca će izbiti žile a iz pupova izbiju mladice. U jesen se odvoje od matičnog stabla i imaš sadnicu.
 
Hvala na odgovoru, koliko sadnica nastane od te jedne grane, i da li znas kako i kad se lesnik razmnozava reznicama
 
Hvala na odgovoru, koliko sadnica nastane od te jedne grane, i da li znas kako i kad se lesnik razmnozava reznicama

Znam za ovaj način razmnožavanja ali ga nisam koristio pa nemogu reći koliko ih izbije.


Razmnožavanje reznicama:
U proljeće žbun ,ili više njih, se prorijedi pa im se žile obradom malo izranjave. Oko tako tretiranih žbunova (može i stablo) već u početku vegetacije izbijaju izdanci koje treba do jeseni okopavati i po potrebi đubriti i zalivati da se do jeseni dobro razviju. Ujesen ih izvaditi i saditi na stalno mjesto.
Pošto, kod ovako proizvedenih sadnica, ima malo žila nebi bilo loše koristiti fitohormone za pospješivanje ožiljavanja. Druga varijanta je da se ujesen izvade, vežu u snopiće i do februara drže u vlažnom pjesku na temperaturi od 10°C da kalusiraju i sade se koso u plodnu zemlju da se bolje ožile. Voditi računa da bude dovoljno vlage. Poslije prenijeti na stalno mjesto.
 
1,92hektara -1260 sadnica,razmak 5x3m mada sam siguran da treba redje saditi,po meni idealno 5x4,5m

- - - - - - - - - -

1230065_4808204181922_1703148653_n_zps5bc1fc3e.jpg.html

Cetvrta godina

Sedma godina...

 
Savo

Da li si pravio racunicu koliko po sadnici bude roda u 7 godini ?
Lepo izgledaju sadnice,svaka cast.Po ovim malim brazdama rekao bih da obradjujes tilerom,kako ide skupljanje po takvom zemljistu?
 
Ove godine po sadnici prosek blizu 4kg mada neki ima po kilu a neki 6,7kg.Obradjujem tanjiracom,skupljanje je muka ziva samo 12 crnaca 10 dana i to ti je to dak ne kupimo usisivac.
 
To je super prosek . Ja sam zvao za usisivac Cifareli ledjni cena 115 000 din .Jedina mana je što je samo usisivac ,što podrazumeva doradu kuci . Facma je kvalitetna i skupa njih jos uvek nisam zvao . Ako se jos sledece godine provucem sa rucnim skupljanjem bice dobro . Otprilike i nas 10 je skupljalo od 10 - 15 dana , sizifov posao .
 
Oko 2600kg vidicemo kakav radman ce biti,veleprodaje nude 500-550din a ovi po 20-30kg ice po 700din.Velike firme sve uvoze lesnik niko ne kupuje jel im niko nije nista ni nudio do sad.
 
Саво свака част за род и наравно лескар, изгледа баш баш добар и добре кондиције!
 
Поздрав! Видим да се прича о усисивачу па да се и ја мало убацим. Ја имам 1 ха леске у осмој години и ове године је родио као луд , на ово мало што смо покупили просек је 5 кг по стаблу ! Импровизовао сам неки усисивач и ево патим се са њим већ 10 дана. Проблем је што усисава и лишће а неће да га издува него га баца са лешницима. Сад нешто преправљам да већину лишћа издува јер ми јако брзо напуни буре у које скупља па морам на свака два лешника да празним буре.
 
Eто полако дођосмо и ми са нашим лескама на озбиљни род-чим се расписасмо о скупљању и продаји.... баш ми је драго да смо се малко извукли и сад гледамо плодове нашег рада и муке.
него шчим сад препоручујете да се испрска, мислим јел има потребе за неким јачим инсектицидом или посебним фунгицидом, или је довољан један обичан третман пре зимског прскања? код мене реса леска, па не бих да јој нешто поштетим.
 
Pozdrav.I ja sam se namucio prosle god. sa rucnim skupljanjem pa odlucio da ove godine skupljam masinom.Prvo sam pozvao firmu chianchia(www.chianchia.it) .NJihova masina serie k kosta 2800 eura ali zajedno sa lesnikom skuplja i lisce i zemlju,a masina euro 2000 kosta 6000 eura i sve lepo odvaja.Zatim pozovem firmu facma(www.facma.it) i pitam za najjeftiniji usisivac c120t. Sekretarica mi ljubazno sve lepo objasnila oko masine,da ima i vise varijante te c120t,a najskuplja,ona sto skida i one kapice na lesniku kosta skoro 9000 eura,i da imaju njihovog zastupnika u Srbiji,firma Agropartner Novi Sad. Kada sam i njih pozvao,cena je bila sa svim papirima i prevozom priblizno kao u Italiji? Sve mi je to bilo skupo,pa nadjem majstora iz sela da je pravi. Proizvodjaci koji vec skupljaju usisivacem znaju to bolje,ali evo u mom slucaju sta sam zakljucio u odnosu na rucno skupljanje. Tlo treba pre opadanja lesnika da se lepo pripremi,ako se obradjuje da se lepo izravnja valjkom,ili, kao kod mene gde izmedju redova prolazim kosacicom a u redu prskam, da se cesto kosi,jer mi je velika pokosena trava gusila masinu. Na njivi gde je lesnik puno rodio usisivac je imao efekat, a gde je manje rodio nije bila neka velika usteda u novcu i vremenu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh