Leska - opšta tema

ponovo pozdrav svima i jedno pitanje za iskusnije.Da li i cime prihranjivati u jesen
Prosle godine pri sadnji su nadjubreni sa stajnjakom,a za ovu godinu jos nisam smislio.I da li je potrebno neko kasno prskanje.


pozdrav!
 
Stigla analiza za bratovu zemlju,sve mi se cini malo preterano,pa bih hteo da cujem mislenje od vas iskusnijih ljudi.Radi se o 7.kj za lesnike.Da li se sve to mora dati ili ne.

Hvala.
analiza-lesnici.jpg
[/IMG]
 
Kupis 15:15:15 i bacis 150kg/ha i namirio si svoje potrebe. ;) A do tebe je da li ces baciti ili neces jer smo svi mi radili zemlju i dok se nisu radile analize zemljista pa i ne vidim nesto da se popravila ratarima rodnost. Ali u svakom slucaju je bolje dati tu formulaciju u zemlju.
 
@djole 71
Nije ti analiza loša . Na tebi je čije ćeš mišljenje poslušati u vezi djubriva . Preporuka je sigurno u kg aktivne materije ,i po njoj bi trebalo dosta djubriva da baciš .Ja sam rešio da ne bacam ove jeseni djubre nego pred proleće.
Bilo koju formulaciju da sad koristiš ima azota u sebi i to si bacio u vetar .Djubriva mineralna npr. 8 16 24 se veoma slabo otapaju i pomeranje fosfora i kalijuma je mnogo malo dubinski za godinu dana . Da ne pominjem kvalitet Azohem,Fertil itd.
 
Prica od neki dan o Fertil djubrivima. ;) Kao da sljunak i pesak bacis po njivi pa cekas da se apsorbuju. :haha:
 
Poslednja izmena:
Čuo sam u nekoj TV emisiji da su stručnjaci zbog velike suše ove godine predložili da se već sada ide sa azotom jer je zemlja dosta tvrda i treba više vremena dok se on spusti, da se ne čeka proleće.
 
Mislio sam da bacimo i pregorelo stajsko djubre u trake gde ce du biti redovi pre oranja....
 
@Sale
Bili su kokuruzi.Sta mislim da uradimo u dogovoru sa bratom i bratancem:podriveno je u trakama gde ce se busiti rupe na 50-60cm.(red od reda 4,09 m.)Da bacimo
stajnjak po tim trakama(sirina 3m.)Zbog zetvenih ostataka po 50 kg uraje i burazer kaze 150-200kg 15:15:15.Pa oranje samo da bude kise....
U svaku sadnicu pri vrhu ce ici jos 1l humusa.Reci ako je nesto preterano....Ta biljka treba tu da bude puno godina......(mislenje moze i na PP)
 
Sadnice sam kupio na poljoprivredno novosadskom fakultetu. Kakav program zastite lesnika ti imas? Ako mozes posalji mi pa da uporedim? Pozdrav.
Hvala.
Nemam nikakav program zastite,niti bilo kakav drugi program.
Pripremio sam zemljiste,nadjubrio (stajnjak),merio,busio (kopao) rupe,posadio,orezao na 70cm od zemlje i to je to.
Onda,cim krenu lepi topli dani (prolece-leto) ja zalivam zestoko (ove godine i po 3 puta u nedelju dana,zbog velike suse),stajnjak cu baciti za nedelju dana (oko stabala) i eto,to je moj program.
Samo cepaj kako ti mislis da treba,nemoj bas tako ozbiljno da shvatas te programe,jer sve to izgleda drugacije u praksi,dosta drugacije.

- - - - - - - - - -

Ako ih makne prolecni mraz (kao ove moje) nema tu mnogo filozofije i programa,pa jos ako ti parcela nije ogradjena pa lesnike posete (kao moje) zecevi,srne,jazavci...
Bice tu veselo,al zelim ti svu srecu.
Ja cu verovatno na prolece posaditi jos malo i kraj...
 
@djole 71

Stajnjak baci u trake i zaori .Gledaj da bude čim baciš stajnjak da ne isparava i gubi svoja svojstva .U te iste trake baci 3 x 15 ako si već rešio .Sam azot tj.ureu sad nemoj da bacaš to nema efekta( osim ako ga ne bacaš da razložiš ostatke od kukuruza ) ,pogotovo kad staje vegetacija . Rupe NEMA potrebe da kopaš tako duboko .Iz iskustva ti kažem pošto sam se i ja opekao i to na dosta sadnica .Veoma je bitno da ih zakopaš manje nego u trapu ili isto ,NIKAKO dublje.Ja sam sadio bukvalno na 25 cm .Sadnica ,mali sloj zemlje čisto da prekrije korenjena UGAZIŠ ,zatim 4 lit.humusa pa malo zemlje UGAZIŠ .Zalio sa 10 lit.vode i zagrnuo motikom .Tako prošlu jesen presadih 150 komada i sve su se primile .Sušu su podnele extra.
 
Samo jedan savet, bacaj stajnjak u sirini od oko 2m jer kad budea orao racunaj da ces ga plugom pomeriti u stranu tako da ne omasis redove sa stajnjakom.

- - - - - - - - - -

Pocelo orezivanje...
 
Koristio sam Funguran OH bakar hidroksid .Sitne je formulacije i brzo se meša sa vodom .Mislim da nije kasno ,pošto ja praktikujem još jednom bez lista da prskam .Jeste dupli posao ali sam 100% siguran da sve gljivice i bakterije koje se skupljaju na listu uništim i ne dam im da prezime u zemlji .
 
  • Like
Reagovanja: pop
@pop

Ja do sada nisam čuo da je neko bakrom naneo neku štetu resama .

@ dragorade

Nešto mi gusto deluje kad je ovako orezano .Koliko to ostavljaš ramenih grana ? Pretpostavljam ,pošto ti ovi žbunovi idu visoko i u usku vazu da je na slikama Tonda ?
 
  • Like
Reagovanja: pop
Od 3-6 grana, zavisi od zbuna do zbuna. Da, upravu si, ovo je tonda. Slikacu ovih dana i ostale pa da se vidi kolika je razlika u sirini i obliku zbuna.
 
Trenutno se radi ogradjivanje,osnovna priprema zemljista je odradjena...
1-006.jpg
[
1-008.jpg
[/IMG]
 
Nazad
Vrh