Leska - opšta tema

Priča o puževima je za ovu što bi se reklo Mala Maca .

Ko ima lešnik i pročita kalkulaciju O dobiti sve je jasno . Od treće godine 3 kg( lešnika ) po stablu .Pošto je računica od 5 eur( kg) pretpostavljamo da se radi o očišćenom ( 3 kg ) .
Pa ja u 4 godini nemam 100 GRAMA po stablu OČIŠĆENOG .
Avioni ,kamioni tartufi .Tonaže .
Veoma me interesuje cena jednog stabla ( žbuna ) sa micelijumom tartufa ,zajedno sa dokumentacijom .Rekao bih da je igra u tome .
Voleo bih da me neko razuveri .

he he ja imam u 3 godini zasad od 200 komada i imao sam 1,5 kg u ljusci ali na svih 200 komada. o punom rodu pričajte u 7-8 godini.......
 
Poz svima . Ove godine ocu da zasadim oko 10h lesnika. ( stablasica ) Bio sam na par plantaza ali zapustenih .
Pa bi zamolio nekoga s ovog foruma da mi se javi na pp. Jel bi zeleo da vidim kako to izgleda kod nekoga ko predano gaji ovu kulturu.

Hvala puno unapred na pomoci.
 
Lesnici su mi stari 4 godine (stablasica), ove godine sam imao na 1000 stabala 25kg lesnika. Da li je to dobar rod za ovu godinu, evo i par ovogodisnjih slika. (03.09.2012) (Slike nisu u
zato sto su prevelike.)

http://i1305.photobucket.com/albums/s551/MirkoT/SDC12858_zps72fbd926.jpg
http://i1305.photobucket.com/albums/s551/MirkoT/SDC12857_zps88601109.jpg
http://i1305.photobucket.com/albums/s551/MirkoT/SDC12855_zps18430610.jpg
http://i1305.photobucket.com/albums/s551/MirkoT/SDC12853_zpsa4ca3eb8.jpg
http://i1305.photobucket.com/albums/s551/MirkoT/SDC12851_zps70ba0754.jpg
 
Pitao sam u temi za krckalicu, kali reko da pitam i ovde... Ima li neko informaciju u vezi sa krckalicom ili usluznim krckanjem lesnika.

Unapred hvala.
 
@Mirko T
Lepo izgledaju leske . Kad je ovo slikano.imaju lepu boju ? Čime si ih folijarno prihranjivao?
Rod je u principu ok za tu godinu . Ja sam imao isto u 4 god. duplo nego ti ali je to još daleko od onoga što oni treba da daju .
 
Moj lesnik u dvoristu u 8 vegetaciji je rodio 550 grama. Ni sa cim nije prskan 7 godina. Ove godine samo jednom mankozebom (ostalo mi od visanja). Zaliven je jednom sa 100l vode. Kako vam se cini ovaj prinos? Inace taj lesnik je samonik i 2005te u prolece sam ga pokosio travaricom greskom. Posle je 2 godine se patio da se oporavi, tako da tek u jesen 2007 je bio u uzrastu jednogodisnje sadnice.
 
Lepo su se zametnuli, medjutim dosta je otpalo u avgustu a i ove sto sam sad skupljao ima 30 posto praznih. Razmisljam da mu okolo stavim stajnjaka i saku npk?

- - - - - - - - - -

p.s. Nisu sitni, samo ih je malo!
 
To ti je kao kod mene slučaj, insekticid si morao da prskaš u ranijoj fazi, smota se nešto unutra, pa taman malo pred berbu izađe i ostavi rupu a unutra trulo, ista priča i sa orahom. Tako da možda zato imaš malo roda.
 
I toga je bilo. Nema druge nego program zastite primeniti kako treba. Ne vredi, bez hemije ne moze se nista vise proizvesti.
 
Obavezno je prskanje u aprilu i maju. Stavi AN ili Ureu i to stavi oko kilograma i slobodno nadjubri sa stajnjakom.
 
Da druze, dobro si procitao, kilogram uree. Kao sto Sale kaze bez azota nema ni punih plodova a ni pravilnog napredovanja.
Neki dan mi je bio prijatelj da pogleda vocnjak, on ima 300 komada u osmoj godini i poneo je metar da premeri jer mu je sa puta izgledalo kao da su naglo izrasli i porast ove godine je bio oko 75cm sto je nadprosecno jer inace raste oko 50cm godisnje a sve je to zasluga od unosenja azota u zemljiste kroz navodnjavanje i svake godine djubrim stajskim djubrivom a da ironija bude veca samo u prolece secem izdanke.
 
Ja sam počeo da orezujem ima toliko izdanaka da sam ne bih završio do proleća .Biće ove godine krvavo orezivanje . Da li neko djubri lesku jesenje sa dosta Fosfora i Kalijuma i kakva su iskustva ?Recimo formulacija 7 : 20 :30
Ja ću ove godine zabataliti Yaru . Kad pogledam po jedinici površine koliko malo bacim aktivne materije reših da menjam .
 
Pozdravljam društvo ljubitelja lješnika. I ja sam posadio oko 300 komada kalemljenih na mečiju ljesku prije tri god. Sadio bi i ranije ali nisam htio žbun a stablašice skupe. Osim toga morao sam da naručim pa da mi ukaleme koju hoću sortu. Znači plati i čekaj. Zato sam odlučio da kalemim sam pa šta se primi primi. Nabavio sam plodove mečije ljeske iz futoškog parka u novom sadu. Ubacio ih u zemlju i slušao priče kako zemlja u bosni nije dobra za tu sortu. Ipak nikoše one. Za godinu dana moglo se izabrati dosta dovoljno debelih da se mogu kalemiti. U međuvremenu sam pratio neke ljeske koje su u rodu ali ljudi neznaju koje su sorte. Za jednu sortu sam znao koja je a ostale su mi se sviđale pa sam ih kalemio. Kalemio sam šest sorti. Sve prostim spajanjem. Zamotao samo friš folijom ova za kućnu upotrebu, i čekao da vidim štaće biti. Primilo se oko 70%. Primjetio sam da se jedna sorta primila dobro a ove malo lošije. Ali nelezi vraže. Tokom godine počinju da se suše. Ostalo ih je od ukupno ukalemljenih oko 50 %. Opet ima dovoljno. Tako sam potrošio vrijeme ali ne i novac. Planiram živjeti 100 god pa imam vremena.:osmeh: Posadio sam ih na rastojanje 5 x 5 m. Podijelio sam ih oko 150. Ostalo ih je oko 50 koje nisam kalemio. Žao mi ih bilo baciti pa sam ih odnio na neki proplanak i posadio. Za vjeverice. Odlično napreduju ali nemaju još roda. Ove kalemljene neidu baš tako. Gdje je zemlja dobra lijepo se granaju ali u ilovači se bore. Zemlju sam nosio na analizu i svud jednako đubrio i bacao kreč ali ću morati nekima pomoći malo više. Ove godine je bilo i roda pa ću zimu provesti sa čekićem u ruci. Malo je to i zarazno. Kad počneš krckati neznaš prestati.
 
Sale, ja uopste ne bacam fosfor zbog rezultata analize zemljista. I ja uskoro krecem sa orezivanjem jer u decembru odlazim za Francusku na par meseci pa necu u rano prolece stici.

@frkani Svaka cast. Znas li neke Surucice u Kostajnici?
 
Neznam ali znam da postoje tri a možda i četiri kostajnice. Jedna je u hrvatskoj, jedna odmah preko une u RS ili BiH i jedna kod Doboja. Ja sam iz ove srednje koja je najbliža Prijedoru. Nisam čuo za to prezime.
 
@Mirko T
Lepo izgledaju leske . Kad je ovo slikano.imaju lepu boju ? Čime si ih folijarno prihranjivao?
Rod je u principu ok za tu godinu . Ja sam imao isto u 4 god. duplo nego ti ali je to još daleko od onoga što oni treba da daju .

Pozdrav @Sale, izvini sto se nisam javio ranije.
Sto se tice lesnika, folijarno prihranjujem sa Izrajelskim vodorastopljivim djubrivima, nabaljam ih u ZelenomHitu u Beogradu.
Sve to radim na osnovu analize zemlje koje sam odradio na Zemunskom fakultetu.
 
Pozdrav @Sale, izvini sto se nisam javio ranije.
Sto se tice lesnika, folijarno prihranjujem sa Izrajelskim vodorastopljivim djubrivima, nabaljam ih u ZelenomHitu u Beogradu.
Sve to radim na osnovu analize zemlje koje sam odradio na Zemunskom fakultetu.
Super ti je lesnikarnik MirkoT ,a sto se tice roda nema jeda,bice ga vise u narednim godinama.
Reci mi gde si kupio sadnice?
 
Nazad
Vrh