Leska - opšta tema

Nema patenta, ali ako napravis nemoj ni ti da ga stavis :)
b44dbac30ff924575d2e42b21897ac65.jpg
1926da37dc5588c7f3178e266861f7d6.jpg


Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
Jel ovde mora kalibracija. Provaljujem da je putanja lesnika kroz onu kutiju pa nailazi na tocilo. Jel ima loma jezgra i koliko ako ima? To sto moras vise puta da prodjes kroz odvajac je zatosto ti je slab izvor vazduha. Najbolje je da se to napravi sa turbinom za hale sa varijabilnim obrtajima ( frekventna regulacija na motoru) da nadjes potrebni nadpritisak.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Nije preko potrebna kalibracija, lom jezgra se krece na tom tocku tu oko 7% na drugom tocku oko 3%. Jedina razlika koju ja tu primecujem je da je drugi tocak zakosen znog utroska materijala. Ne razbije oko 30% ploda, koje nakon ciscenja jezgra vracam na krckanje

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Au šta sam sve pročitao od posle
E sad problem je što posao ne mogu da napustim, jer ipakdnje posete.

Prvo, ne razumem neke koji pišu na poljoprivrednom forumu, a nagovaraju ljude da se ne bave poljoprivredom.

Izvinjavam se što ću biti malo opširniji i malo otići u of......

.....Još jednom bih se izvinio zbog dužine posta, stvari koje nemaju veze sa temom i zahvalio svima koji su mi pružili podršku.


Prijatelju, imaš pamet u glavi.... imaš dobar zanat.... nabavi neku licencu i drži deci neki sport.... mani se poljoprivrede.... nijedna neće da pođe za tebe ako imaš zemlju i domaćinstvo na selu.... jedino neka učiteljica... one su malo romantične... ali prvo se oženi ponovo, da možeš planove s' nekim da praviš, deliš i sprovodiš..... Još ti nisi upoznao kako je biti došljak na selu.... kad se gedža zainati... od zavisti kad se počneš razbacivati sa ektarima i mašinama.... sačekaj da prođe ovaj talas otpuštanja.... da to preživiš... da vidiš gde si.... Ako nisi rođen na selu i tamo živeo da te poznaju seljani.... i ti da poznaješ njih.... nema ništa od toga.....

Ili evo druge solucije..... prodaj oba stana i napusti posao pa kupi duplo više zemlje i mašina.... i imaćeš duplo više profita....

Ovo ti pišem od srca i dobronamerno... a ti radi kako 'oćeš.... drugarski pozdrav


P.S. Bićemo ovde u oblaku... duže vreme.... videćemo šta će biti... navijam od srca da kolega uspe...
 
Prijatelju, imaš pamet u glavi.... imaš dobar zanat.... nabavi neku licencu i drži deci neki sport.... mani se poljoprivrede.... nijedna neće da pođe za tebe ako imaš zemlju i domaćinstvo na selu.... jedino neka učiteljica... one su malo romantične... ali prvo se oženi ponovo, da možeš planove s' nekim da praviš, deliš i sprovodiš..... Još ti nisi upoznao kako je biti došljak na selu.... kad se gedža zainati... od zavisti kad se počneš razbacivati sa ektarima i mašinama.... sačekaj da prođe ovaj talas otpuštanja.... da to preživiš... da vidiš gde si.... Ako nisi rođen na selu i tamo živeo da te poznaju seljani.... i ti da poznaješ njih.... nema ništa od toga......

Eh da sam ovo ranije pročitao.........
 
Ili evo druge solucije..... prodaj oba stana i napusti posao pa kupi duplo više zemlje i mašina.... i imaćeš duplo više profita....

Ovo ti pišem od srca i dobronamerno... a ti radi kako 'oćeš.... drugarski pozdrav


P.S. Bićemo ovde u oblaku... duže vreme.... videćemo šta će biti... navijam od srca da kolega uspe...
Danas 38 stepeni,danima priprema terena za skupljanje......duvac tutnji,oblak prasine ,ne vidis od njega kraj reda....milina.....pa posle berba sa istom tom prasinom jos koji mesec....a profit pljusti
P.S. Nebo933....da se kladimo da bi opet uradio isto :)
 
to za gedze se slazem u potpunosti. Mene znaju u selu pa opet me gledaju ko dosljaka. Zato sam i rekao da moras da imas sve svoje jer komsija ti ni za debele parw nece pomoci. Istucace te kad ti je najteze. Nazalost.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Meni je svaka devojka koja je došla rekla da je suuuper, a potom su usledila pitanja koliko to vredi, kad ću da prodam, koja kola da kupim, letovanja putovanja..... I ostah neženja, jbg.
Sad kad ja hoću da prodam, potencijalni kupci pitaju dal sam naslednik i tu je kraaaj.
 
to za gedze se slazem u potpunosti. Mene znaju u selu pa opet me gledaju ko dosljaka. Zato sam i rekao da moras da imas sve svoje jer komsija ti ni za debele parw nece pomoci. Istucace te kad ti je najteze. Nazalost.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka

Ljudi jer ja to zivim u nekom paralelnom svetu. Nikad nisam imao problema sa komsijama. Hoce da pomognu, da se nadju. Normalno i ja uzvratim. Kradja nema. Tako da generalizovati stvari nije dobro. Kako se postavis tako ti se i vrati.
 
Ti živiš u kraju gde su autohtoni Srbi.... Sećam se kad sam jednom 'slučajno' promašio put pa sam prošao starim putem za Kragujevac preko planine.... e tu su plotovi stariji od Amerike... tu su živeli ljudi koji su imali led u pogledu... posle onog rata....
 
Kod mene na Jastrepcu (buci, lomnica) imas bar jedno 30% pokvarenjaka koji ako ti ide gledaju da te sjebu. Samo razmisljaju kako da te iskoriste. Navukao sam malo i paranoju od njih. Npr kad mi je trebalo duboko oranje iscimam petoricu koji su imali masine i svi mi do zadnjeg dana pricali da nema problema samo da kazem kad. Na kraju su svi nestali osim jednog koji je na moju zemlju uzimao subvencije pa nije mogao da me odbije a uslugu je debelo naplatio. A svi zovu kad im nesto treba i sire kez od uva do uva.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Kod mene pripreme za sadnju idu solidno. Kaparisao sam 200 sadnica u Deč-u. Langa + Romana i Mortarela. Idu u 50ari kao 5.5 x 4.5 u trouglu. Nema mesta za veći razmak. Javili su mi da su analize gotove i poslate poštom. Za sutra zakazano tarupiranje slame od ječma i podrivanje 60-70cm ako zemlja dozvoli. Cela parcela ima oko 80 ari i biće zagrađena bagremovim stubovima i žicom visine 1.5m. Već je postavljeno oko 50-60 stubova. Bagrem je srećom moj. Plaćam samo žicu, naravno ne u prodavnici već kod proizvođača kući. Našao sam pregorelo đubre, staro više od 10 godina koje planiram da ubacim u rupe kao humus. Ovo za zeolit nisam znao. Voda mi je na 2 metra dubine. Moravska žica. Uvek je ima. Planiram da postavim cev i koristim prvih godina moj Tomos motor i pvc creva od 2" sa nastavcima da bih kasnije razmislio o eventualnoj ugradnji sistema za zalivanje. Redovna zaštita i đubrenje se podrazumeva
Mislim da je 200 sadnica na 50 ari sasvim pristojna količina za upoznavanje sa ovim poslom. Imam još sopstvene zemlje koju izdajem ali za sada ne razmišljam o nekoj većoj površini pod leskom (ili nekom drugom kulturom). Otom potom. Znam da sam se zarekao da nikad neću saditi nešto što će mi posle zavisiti od hladničara ili nečije druge dobre volje. Video sam šta znači kad se obere višnja na plus 30 pa se ne isporuči do mraka. Leska je prava stvar za ljude koji nisu primarno poljoprivrednici i voćari. Samo treba pravilno proceniti mogućnosti. Pogotovu sopstvene...
 
Postovani Tikitak,

Da li postoji sansa da se dodje kod Vas u Vas zasad i prozbori koja?

Srdacan pozdrav,
Nikolic Marko
 
Moze li ko reci koja je sorta,kupljena je pod romanu
kad ne znam postaviti sliku sa mobilnog pa da ga....
Ja ljesnjak zalijevam manijacki i kad dobije vodu vidi se da ljetorsti nastavljaju rasti ,kise je bilo u ponedeljak ali javljaju nastavak vrucina tako da ce se i zalijevanje nastaviti,moja procjena je da svaki ljesnjak dobije vise od 200l vode na povrsini od kvadrat kvadrat ipo u jednom zalijevanju
 
Poslednja izmena:
A koliko često vi to zalivate? Ako ga već tako dobro nalijete vodom u jednom zalivanju možda bi trebalo napraviti neku vremensku pauzu između dva zalivanja? Čitao sam negde da je leska biljka koja traži nekoliko dobrih zalivanja u određenom periodu vegetacije i da, ako je korenov sistem dobro razvijen, nema potrebe za stalnim zalivanjem kao što to radimo kod povrća. Verovatno kad su mlađe mora češće. Ja sam nov sa lešnicima pa me ovo baš zanima.
 
A koliko često vi to zalivate? Ako ga već tako dobro nalijete vodom u jednom zalivanju možda bi trebalo napraviti neku vremensku pauzu između dva zalivanja? Čitao sam negde da je leska biljka koja traži nekoliko dobrih zalivanja u određenom periodu vegetacije i da, ako je korenov sistem dobro razvijen, nema potrebe za stalnim zalivanjem kao što to radimo kod povrća. Verovatno kad su mlađe mora češće. Ja sam nov sa lešnicima pa me ovo baš zanima.

Ja motor palim svakih 10 do 15 dana, susa je velika i kisa je pala nakon vise od dva mjeseca, velike vrucine stvaraju velika isparavanja vode,biljka kad nema vode ima slabiji ili nikakav rast, mlade mogu i da se osuse starije da odbace rod, ako imas mogucnost postavi sistem odmah i omogucis stalno zalijevanje,
 
Питање у вези одабира сорте: Ја сам рецимо хтео да посадим Енис. Међутим, у разговору са расадничарима, а и са људима који имају неке мање засаде
речено ми је да се он слабо пласира код нас, пошто је строго индустријска сорта, и да ови код нас цене и откупљују само италијанске сорте.

У том случају, ја бих се определио за Тонда Ђентиле Романа. Колико сам успео да видим, отпорна је, родна и квалитетна.

Да ли је ово добар одабир? Ако би ви данас кренули са новим засадом у Србији за које би сте се сорте определили?
 
Momci koji lesnik sadstize? List mu je sitniji i svetao a prod relativno sitan.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Ja motor palim svakih 10 do 15 dana, susa je velika i kisa je pala nakon vise od dva mjeseca, velike vrucine stvaraju velika isparavanja vode,biljka kad nema vode ima slabiji ili nikakav rast, mlade mogu i da se osuse starije da odbace rod, ako imas mogucnost postavi sistem odmah i omogucis stalno zalijevanje,


Ja tek sadim najesen moje tako da mi je rano za postavljanje sistema. Inače, prvih par godina ću zalivati pomoću Tomosa (teorijski oko 300-350l/min). Imam pvc creva 2" u nastavcima oko 150 metara. Poslužiće nekako za početak. Imam samo 200 stabla na površini od 50 ari. Voda mi počinje na nekoliko metara tj. ima je u neograničenim količinama. Za kasnije ćemo videti. Daju neke subvencije za te sisteme za postojeće zasade...

Za @Lazara:
Ja sam nešto ranije napisao šta sadim. Langa 60% tj. 5 reda, ostalo Romana i Mortarela u 40%. Romana 2 reda i Mortarela 1 red. Sve Italijanske sorte. Oko parcele tj. u uglovima imam i domaću, starinsku lesku (ne mečju lesku) kao dodatni oprašivač. Da li je ovaj odabir sorti pametan izbor, vreme će pokazati.

Podrivanje:

slike.php
[/URL][/IMG]

slike.php
[/URL][/IMG]

Sledi polivanje sa Uniker-om zbog slamenih ostataka. Moja ideja je bila da se zatim baci u njivu šta treba po preporuci dobijenoj na osnovu analize zemljišta i to zaore. Sad gledam i razmišljam, ovi noževi su išli do 50cm dubine i poprilično je razbijena zemlja. Dal uopšte više ima smisla zaoravati takvu parcelu? Samo bi se ugazilo. Da li bi bilo bolje rešenje preći teškom tanjiračom ujesen i setvo spremačem pred sadnju? Da li bi tada bilo kasno za bacanje đubriva i minerala? Ako bi se sad to bacilo bez naknadnog zagrtanja da li bi se izgubilo na iskorišćenju đubriva? Da bacim sad 2 trećine (kad Uniker odradi svoje, a još ne znam koliko mu treba) i odmah pređem tanjiračom a ostalu trećinu đubriva najesen pred sadnju? Bio bih zahvalan za svaki predlog.

P.S. Pročitao sam veći deo teme ali ne i sve. Ako je negde već bilo o ovome, unapred se izvinjavam...
 
Nazad
Vrh