Leska - opšta tema


Malčer,opasna mašina !!!


Ove godine prvi put u mome leskaru i ja sam prezadovoljan, sve gore navedeno stoji, i bije i sabija i šiša ma sokoćalo idealno.
Samo i baća što je radio isto profi, pedantno i pažljivo kao da je njegovo-takvi ljudi su za svaku preporuku. :) :) :)
 
Baca Nebo koliko se okvirno krece usluga malciranja ovde kod nas u Sremu?Ja za sad pustam traktorsku frezu izm.redova a u redovima i izm.prvog i ograde kao i zadnjeg i ograde kosim jer mi je taj razmak od 2.2-2.5m pa tu ne moze proci.P.S.i jos nesto 200 sadnica nije puno a imam najlona debljeg recimo 2 x 2m kojeg lako mogu nabavljati pa sam mislio da ga stavljam u nekom buducem vremenu oko sadnica.Sprecio bi travu a mozda i izdanke nove!Ne znam da li je dobra ideja!
 
Od 50 do 100€ po jutru u zavisnosti od nekih njihovih faktora-kažem prvi put sam to pre neki dan radio a iskreno nisam ih do sada ni viđao u ovom kraju.
Kod mene je zemlja zeznuta, kada bi ispucala preko leta mogao bih da sipam u tu pukotinu 10dana a ona bi se samo širila i produbljivala.Iskreno ne treba bežati od posla oko voćki, pogotovu mlad zasad, freza ponekad tanjiranje drljanje itd su sve dobre stvari za zemlju, pa nećemo valjda doći do toga da razvučemo kap po kap i onda izbetoniramo 2-3ha zemlje. Svi znamo takođe koliko je taj total opasan i slični preparati.
Znam da treba ovako više vremena i da ne izgleda toliko uredno al sam ja zdraviji dokle god mogu da se borim :)
 
Mislis da ces u obrnutom slucaju imati bolji zasad i veci rod ?
Na pitanje bih najradije odgovorio pitanjem a jeste li Vi to negde videli??? Hajde to podelite sa nama da se i mi uverimo da bez valjka i betona nemožemo gajiti voće :) :) :) :) Naravno da se malko šalim i karikiram, ima raznih mišljenja i načina uzgoja-nemojte zameriti :)
Moje skromno mišljenje da bi zasad sigurno bio zdraviji-a meni je to najbitnije(iz privatnih razloga)
a realno u zavisnosti od tipa zemljišta samim tim i rod bogatiji. :)
Opet bih naravno voleo da saznam i bolje načine uzgoja i ako mogu da ih primenim kod sebe.
I da se ispravim za cenu malčiranja, odnosi se na hektar površine a ne na jutro kako sam iznad napisao u odgovoru :)
 
Klasicno copy-paste izdanje.
Najbolje od svega je :
Врeднoст прoизвoдњe (ЕУР-а/ha): 2.000 kg x 6,0 = 12.000,00
Укупни трoшкoви – врeднoст прoизвoдњe: 3.205,00 – 12.000,00 = +8.795,00
Da vidim ko ce imati 2t ociscenog lesnika i cene od 6 eura kada se trziste stabilizuje.
Pre ovog skoka cena prodavao se lesnik i za 4 do 4.5 eura.
Klasicno, sadite pa kada stignete na rod onda se hvatajte za glavu.

- - - - - - - - - -

Na pitanje bih najradije odgovorio pitanjem a jeste li Vi to negde videli???
Salio se ne salio , nalazim se u Beogradu-Surcinu pa dodji da vidis :)

- - - - - - - - - -

Jedan video klip sam vec kacio a evo i drugi , avgust mesec ,cini mi se 11 -12 godina zadnji put isfrezirano u njegovoj petoj godini.
https://www.youtube.com/watch?v=G4cGaglaCFo

- - - - - - - - - -

P10202_zpsiuyvuxve.jpg
P1000145ccccccccccc_zps8241183c.jpg


Prosla godina

IMG_20150906_184855_zpsxq1rhif6.jpg
 
Izgleda fenomenalno, iako smo blizu kod mene je verovatno drugi tip zemljišta jer bi mi to sve ispucalo a kad padne kiša mogao bih ribe da tovim a leske da ložim :) :) :)
Stvarno je ko iz knjiga slika kako izgleda zasad leske, samo sam ja mislio da do takve slike dolaze drugim putem :)
Hvala na pozivu pa ako Bog da dogovorićemo i neki susret
 
Nebo kazes da su ti lesnici 10a godina,pa u tvom slucaju krosnja je valjda vec relativno velika i verovatno prilaze jedna drugoj pa onda valjda ne bi trebalo lako da ispuca zemlja ili gresim!?
 
Nije mi sve u toj dobi, ali puca i tamo .
Nasipaću zemlje sledeće sezone verovatno, pa kad pustim valjak posle toga, nema pucanja:)
 
- - - - - - - - - -



rjesenje je i freza kopacica , prosle godine kopao kosijo trimerom al nikako nisam bio zadovoljan proljetos kupio frezu pridje stablu na 10cm ne ide duboko i travu rjesava bez problema, na 96 stranici imas par slika kako freza sredjuje ljeskar


To sam cak mislio i da unajmim da mi neko uradi dok ne nabavim sebi jednu takvu spravicu..
ali sada prvo moram da završim sve redove i uklonim sav korovpa onda ako bude moglo frezom da se odradi međuredno i da posle mogu redovno da održavam..
 
To sam cak mislio i da unajmim da mi neko uradi dok ne nabavim sebi jednu takvu spravicu..
ali sada prvo moram da završim sve redove i uklonim sav korovpa onda ako bude moglo frezom da se odradi međuredno i da posle mogu redovno da održavam..

da ti kazem placao sam ljude prosle godine da mi frezaju i nisam bio zadovoljan ipak sam sebi je najbolje kad radis, ja sam novu frezu benzinku motor snage 6,5ks dvije brzine naprijed i jedna nazad kopacica platio 600e motor je brigs, a velicina korova nije bitna melje sve od anbrozije do nekem kuruzarke tako da ako si u mogucnosti nabavi je sebi jer ja kako sam je kupio jeste da se narintam alo posao je odlican,
 
Pomoć
Molim sve za savet zašto su recimo dva lešnika dobra treći suv i osušen. Šta treba poduzeti. Lešnici su u četvrtoj godini.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Zato što je osušene uhvatila monilija ... sad ne možeš ništa da uradiš... dogodine prskaj.-
 
pozdrav kolege leskari , svako odrzava svoj leskar na nacin (ili mogucnost) koji mu odgovara. Naj vaznija stvar je ne dozvoliti u prve tri godine da trava ovlada leskarom i da nam leska pri tom zakrzlja .treba voditi racuna da ako zemlju previse otvaramo (freziramo ... )dolazi do veceg isparavanja vlage iz zemljista ,a posto znamo da leska ima plitak koren , moramo joj obezbediti dovoljnu kolicinu vode.Imam leskar u 10-toj godini koji je freziran 8 prvih godina (kao kod druga trtmrta).Zadnje dve godine radi trimer.Malo mi je MNOGO sumnjivo da leskar u 12-toj godini ,sest godina posle freziranja , izgleda ovako ?! Bez hemije ,cisto sumnjam . ispravite me ako gresim.
 
pozdrav kolege leskari , svako odrzava svoj leskar na nacin (ili mogucnost) koji mu odgovara. Naj vaznija stvar je ne dozvoliti u prve tri godine da trava ovlada leskarom i da nam leska pri tom zakrzlja .treba voditi racuna da ako zemlju previse otvaramo (freziramo ... )dolazi do veceg isparavanja vlage iz zemljista ,a posto znamo da leska ima plitak koren , moramo joj obezbediti dovoljnu kolicinu vode.Imam leskar u 10-toj godini koji je freziran 8 prvih godina (kao kod druga trtmrta).Zadnje dve godine radi trimer.Malo mi je MNOGO sumnjivo da leskar u 12-toj godini ,sest godina posle freziranja , izgleda ovako ?! Bez hemije ,cisto sumnjam . ispravite me ako gresim.
Prvo, svako freziranje cuva vlagu, drugo , ko je rekao da je bez hemije?
Mada moram priznati da korov nekada ne prskam po godinu dana.
 
Kolega Milosmis ti verovatno mislis na leskar kolege Tikitak!Sto se tice odrzavanja okopavam ga u precniku od metar.Tu mi je najbitnije da nema trave.Ostalo kosenje i izmedju redova sam pustao traktorsku frezu.Tu ima mnogo da se kosi pa zato mi je bolje da pustim frezu i resim to tako.Tolko bih i mesavine potrosio za kosenje kolko platim frezu.
 
Nazad
Vrh