Leopard i IMT plugovi

Nisam nikada tanjirao kukuruziste, pa da pitam: kada se govori o tanjiranju kukuruzista, misli se iskljucivo na ranjiranje teskom tanjiracom?
Ne verujem da bi obicna X tanjiraca mogla da posece stabljiku i izmesa sa zemljom. Imam je ali nisam nikada probao.
 
Ja sam ove godine tanjirao sa X28 Oltovom tanjiracom.Sasvim dovoljno dobro uradi da plug može da zaore.Samo što brže i uradi i ta mala lepo.

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
I ne gusi kod cistaca?
Sta znam.. kada prednje nazubljeno crtalo isece kukuruzovinu i napravi zalogaj, to ode pod zemlju. Ako nesto ostane na povrsini, nista strasno. Nismo na takmicenju da mora sve da se crni.
 
Tanjiraca nije imala čistače :)
Kačio sam slike u temi oranje.Zaorano je maltene sve.

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
Deo ostane gore i deo se zameša. Al se sve isecka. Oreš i ne gledaš nazad da bi gledao jel zagušen plug.
Bude, desi se da zaguši al jako retko. I ako se desi samo nastaviš dalje i odguši se.
 
Auuu...raspisali ste se o plugovima na zadnje 2 strane, ali baš pravo :osmeh:

Pa evo i moj prilog. Bio sam vlasnik IMT 756.25 pluga više od 20 god, prodao ga lani i uzeo okretača istih dimenzija!

Znači, ram 756.25, visoki klirens 63 cm, rastojanje između glava 85 cm, Kverneland glave i obavezno deflektori gore. Vukao ga 20 godina sa IMT 565. To je išlo odlično, sam oje htio zaštopati u friško iztarupiranoj kukuruzi, tek kad ju kiše zabiju onda je išlo odlično.









A posedujem od nedavno IMT 755 Visoki klirens, ali neki extra visoki, ako sam dobro zapamtio visina mu je nekih 68 cm, al morat ću ponovno izmeriti da budem 100% siguran.
Orao sam ove jeseni sa 539 i tim plugom i iznenađen sam kako je to išlo. Imao je one zelene plastične deflektore, to sam izbacio i stavio metalne, baš fino mu stoje.







Posedujem naravno i jednobraznog IMT 752 pluga, i ako me sečanje dobro služi, njegov klirens je 63 cm, no nisam siguran, moram ga promeriti da utvrdim, ali to zaorava sve, nema problema, sam oveliko crtalo i gas.
Inače, jednobrasci 752 i 610.10 su identični plugovi, nisam vidio nikakve razlike između njih, osim naljepnice. :osmeh:
 
Jedan nas clan kojeg su pojedinci prozvali "doktorom za plugove i oranje" je svojevremeno izjavio da je na plugu deflektor beskoristan dodatak, da to ljudi mecu samo radi mode i nista vise...

Ovo je cisti dokaz suprotnog...

Sanana, svaka cast na oranju!
 
Bobo, ja sam, cim sam kupio plug, kupio i ove deflektore, i mogu ti reci da nisam zadovoljan. Nabije se zemlja izmedju daske ovih resetki i onda daska ne moze lepo da radi.
Morao sam da ih skinem, koliko god nisam to zeleo jer znam njihovu ulogu a jos sam ih tek kupio nove. E sada, koliko vidim, mozda je moj problem taj sto nemam nosac deflektora. Ovako stoji uz samu dasku. Ako ga podesim tako da stoji visoko, onda skoro nista ne radi, a ako ga spustim uz dasku, onda se lepi zemlja.
Kod clana sanana vidim da ih on ima, i gde god sam video lepo oranje sa deflektorima, oni su bili nakaceni na njegovom nosacu a jos bolje mi je na oko izgledalo kada je deflektor sto stariji od daske.
Evo nadjoh jednu sliku kada sam farbao plug



A evo i linka
http://www.hudjik.com/product/metalna-peraja-leopard/

Ako imate neki savet, dobro bi mi dosao.
 
Gledaj da imas sto manje prostora izmedju deflektora i daske, ta budu u pocetku priljubljeni jedno uz drugo. Sve danasnje deflektore se mora malo doterati brusilicom i cekicem da stoje kako treba tj, kako ja zelim. Ni na jednom plugu koji posjedujem se ne stopa nista na deflektorima i sluze svojoj svrsi fantasticno. Ovi resetkasti deflektori su kod nas na tako losem glasu da je to katastrofa. U imalo tezem oranju donje pero trpi sav teret zemlje koji "kipi" preko daske i vrlo brzo se ispravi i na kraju pukne dok gornja dva pera nemaju apsolutno nikakvu ulogu. Sve mi se cini da su ti resetkasti izmisljeni da koriste manje materijala i da izgledaju zanimljivo al od njih nikakve koristi. Na sajmu sam pricao s prodavacima tih deflektora i oni su davali garanciju na njih i rekli da nema sanse da pukne donje pero i ako u donesem takav deflektor da ce mi ih zamjenuti za nove. Imam ih kod kuce 2-3 komada, sve sto sam uzeo s otpada samo zbog toga sto na sebi imaju navarene "nosace" pa sam ih mislio iskoristiti za druge svrhe...

Nama na kvernelanda original idu ovakvi deflektori:
http://www.ebay.com/itm/KVERNELAND-...8da4d8a&pid=100033&rk=1&rkt=3&sd=262002326810
 
Ja bih ovakve kupio odmah. Jedino ne znam da li bih mogao ove moje nekako da prepravim? Daj neku ideju. Lako bih mogao da popunim ove rupe da budu iz "jednog" dela ako bi to nesto resilo, ali bih voleo da ova peraja malo poguram napred, pa onda da izvarim.
Video sam lepu kombinaciju na ovim nasim glavama gde su nakaceni deflektori od vogel noot pluga. Neko ih ima ovde na forumu na ramu od 757. Mozda Bubu? Nisam siguran.

Ovako izgleda i nisu jeftini pogotovo ovaj original kako kazu

http://www.mgmplamencompany.com/product/deflektor-sa-drzacem/

http://www.mgmplamencompany.com/product/deflektor-sa-drzacem-original/
 
Kolega, kako mi se cini da cu ja dva ova kverneland naruciti, vec se dosta dugo vrte na tom oglasu... 18 funti po komadu je DZABE kad usporedis s deflektorima iz male privrede a ovi se vode kao koristeni samo sto nisu, vidi se na slici na nisu. I sto je najvaznije od svega, 100% original kverneland s originalnim nosacem koji na nase plugove pase bez ikakvih prepravljanja.
 
Moji na 754 su rucni rad pravljeni od nekakvog hrdjavog malo debljeg lima. Drage volje cu ti ih proslijediti kad ove rijesim... Netko ih je zavario direktno za dasku i nisam htio nista rezati, bolje i takvi nego nikakvi. Trazim jos uvijek po otpadima, nadje se svega i svacega. NPR ganc novi OLT deflektor s nosacem sam platio manje od 2€ na otpadu. Tako da sad razmisljam na neki drugi nacin ;)

Bit ce ovog na ebayu koliko hoces ;) Samo pogledaj kako original deflektor ima spic na pocetku koji dodje ili na vrh daske ili iza daske (zavisi koliko je potrosen) i tako ne da travi da se stopa izmedju daske i deflektora...
 
Na mom terenu..Krusevac i sira okolina ja nisam video da neko koristi te deflektore. Imam 60 godina..orem vec dobrih 40 godina a mozda i vise i nikada nismo koristili deflektore..Niko ..kazem,,,ama bas niko kod mene nema na plugu da ih je stavio.a ima ih svako tamo negde bacene sa ganc novim plasticnim perajima.koja nikada nisu montirana..mogu ih dobiti na poklon od mnogih jer to nikome nije potrebno. Neznam zasto ali je tako. A sto se tice kukuruzovine...moram opisati kako ja radim..Mi nemamo mnogo kukuruza..obicno bude jedan hektar..oberemo mi to rucno i onda ja zakacim traktorsku frezu i sa njom posecem kukuruznu trsku..nesto ubacim u zemlju nesto posle zaorem plugom i bude ponekad stopanja i tada ali se jednostavno malo vratim nazad izbacim to i ponovo zaorem. Tako sa frezom radimo i sa ostalim usevima..

- - - - - - - - - -

http://www.zaslike.com/

- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -



- - - - - - - - - -

Nisam imao sliku kako zafreziravam kukuruzovinu ali evo kaako to radim u duvanu...obran pa izbio viliz.

- - - - - - - - - -

Kukuruzovinu zafreziravam jos lepse.
 
Na mom terenu..Krusevac i sira okolina ja nisam video da neko koristi te deflektore. Imam 60 godina..orem vec dobrih 40 godina a mozda i vise i nikada nismo koristili deflektore..Niko ..kazem,,,ama bas niko kod mene nema na plugu da ih je stavio.a ima ih svako tamo negde bacene sa ganc novim plasticnim perajima.koja nikada nisu montirana..mogu ih dobiti na poklon od mnogih jer to nikome nije potrebno. Neznam zasto ali je tako.
Samo ih ti prosledi meni, pogotovo ako imaju i nosac kao na vrhu ove strane. Verovatno u temi oranje ili plug, neko od clanova je kacio gde je orao pola njive sa i pola njive bez deflektora. Vidi se lepa razlika.
 
Znao bih ja i bez deflektora ali je to protiv mene... Meni se na njivi odvrne vijak na deflektoru, nemam nikakav koji moze posluziti u traktoru, dizem plug i idem kuci zasarafiti deflektor.

Ovo sto Rade radi je odlicna stvar, unosi prije oranja biljnu masu u zemlju i odmah ju i usitni. Oraje ide fino jer je gornji sloj rastresit i zemlja se tu sipa, nema sta. Al bez deflektora garant kornjenje od duhana ostaje pri povrsini pa kad ides sijati psenicu te jeseni, drljaca ili sjetvospremac sve izvuku napolje. Rade ima frezu pa vjerujam da freza pred sjetvu tako da njemu zaoravanje mase ne igra ulogu.

Imam ja i pretpluznjake za moj 2x12", takodjer roba s otpada original kverneland, malo potroseni al ajde, mogu posluziti i nosace imam i sve, namontirao na plug, podesavao sam ih sigurno 15 puta i na kraju odustao, oni za ispravan rad traze brzinu, usitnjenu masu a meni se slama od soje nakupljala na njih toliko da je to katastrofalno bilo. S deflektorima nikad nisam imao tih problema.
 
Kolega, nisi razumio. Meni se masa hvata na sam pretpluznjak, tj na nogu pretpluznjaka i to bude kao da vucem dva naviljka sijena za sobom. Ne stopa mi izmedju pretpluznjaka i rame, nego bas sam pretpluznjak...

nema veze, bacio sam ih na tavan i neka cekaju neka sretnija vremena da nabavim bolji malcer ili kombajn sa sjeckom ;)
 
Nazad
Vrh