Leopard i IMT plugovi

Definiši "zabrazd" pa će ti biti jasno šta sam napisao. Ako ti ni tada ne bude jasno, ponovo razmisli. Fabrički zahvat je nominalni zahvat koliko bi glava trebala da zahvata kada započinješ oranje na ravnom zemljištu, kada kreneš prednjim točkom u brazdu onda je već druga situacija. Kada pomeraš ručicu na plugu, jedino što menjaš je to hoće li zadnja brazda imati pun zahvat ili neće. Ako je prednja glava pomerena skroz udesno (gledajući od strane traktora) onda ona ne hvata ništa a zadnja hvata malo. Probaj u toj situaciji da pomeriš ručicu za štelovanje i videćeš da ćeš moći da podesiš da zadnja glava hvata još manje zemlje a prednja će ostati opet prazna jer nije dobro podešen položaj kolenaste osovine u odnosu na osu pluga. Kada bi imao dovoljno velik razmak zadnjih točkova, mogao bi da od dvobraznog napraviš jednobrazni plug.

Ovakve gluposti ne zelim uopce komentirati. Radi kako mislis da je naj bolje...
 
E svasta se procita na ovom forumu.Kako se steluje plug,trebali su izmisliti samopodesivi plug:osmeh:
A ovo za libelu(vaservagu) je najmocnije,kako ja u brdu da nastelujem sa libelom plug ili stelovanje prednje i zadnje brazde(zahvata)kod fiksnog leopard pluga,neko bi se zapitao pa sto su izmislili plugove 2x10 coli,2x12,2x14,2x16 ili stelovanje prednje brazde rucicom pa to nebi bio plug npr.2x12 coli bio bi (1xkoliko hoces i 1x12coli).Dajte ljudi uozbiljite se i ako nesto neznate nemojte se sprdati.
Moje misljenje je da stelovanje pluga nemoze da se objasni putem tastature,a ko nemoze da ukapira u praksi kako se steluje plug po meni netreba ni da seda za traktor,jednostavno nije rodjen za to.
 
Razumnim ljudima se moze i te kako objasniti. Puno njih je naucilo putem foruma kako se i sto podesava. Markokg1982 je naucio jako puno i jos puno njih koji su putem Privatnih poruka pitali mene ili bilo koga ko ima volje za objasnjavanjem. Dukej se ubijao od pisanja i objasnjavanja, postavljao izracune razne pa su mnogi ljudi ukapirali o cemu se radi. Ja nisam isao toliko u dubinu pisanja da racunam u centimetar ali elementarne stvari se objasne ako onaj kome objasnjavas ima volju i zelju da nauci.
 
Imam plug 757.20 i imt 577 dV,koliko vidim razmak zanjih tockova traktora treba za ovaj plug da bude 142 cm,nisam to jos merio nego pitam sta ako je taj razmak manji ili veci sta onda radit,mislim da se razmak zadnjih tockova ne moze podesavati?Takodje me zanima jeli se taj razmak zadnjih tockova meri kao unutrasnji razmak tj.od unutrasnje strane jedne gume do druge ili se pravilno meri od sredine jednog tocka do sredine drugog?
Od sredine jednog točka do sredine drugog
 
Ево једна скица за подешавање плуга. Стручњаци нека се не јављају док не проуче ово.:bravo::osmeh::osmeh:
clip2.jpg
 
E to što je atila rekao to je tačno serem ja na te skice i teorije kad je sve vodoravno idu traktor plug ko formula 1 u oranju!!
 
Otidji negdje na nagnut teren i podesi plug vaser vagom, ja ti poklonim i traktor i plug...

Nisu sve njive ravne ko tepsija i ne mozete tako generalno govoriti svima na forumu kad ne znate ko na kakvom terenu radi. Pravilno podesavanje se ne izvodi uz pomoc vaser vage i to nemojte ljudima preporucavati, krivo ih ucite.
 
Otidji negdje na nagnut teren i podesi plug vaser vagom, ja ti poklonim i traktor i plug...

Nisu sve njive ravne ko tepsija i ne mozete tako generalno govoriti svima na forumu kad ne znate ko na kakvom terenu radi. Pravilno podesavanje se ne izvodi uz pomoc vaser vage i to nemojte ljudima preporucavati, krivo ih ucite.
Pa valjda je poenta da plug stoji paralelno sa površinom parcele na kojoj se nalazi a da li je to u vaservagu ili nije nema nikakve veze sa štelovanjem pluga , ako su parcele pod različitim nagibima onda za svaku parcelu se mora plug zasebno štelovati, čak ni kod nas u Bačkoj nisu parcele u vaservagu ali neka svako radi kako mu je volja
 
Klip je uploudovao ''Dukej02'', nadam se da je to nas Dukej, sa foruma..


Jeste, ja sam i taj dukej02, jer očigledno na YouTube postoji još neki dukej.:osmeh:

Klip sam snimio na traku videorekoderom sa stanice koja nema dovoljno jak signal kod mene, posle sam snimak prebacio u komp preko komšijine tv kartice i tako je kvalitet snimka jako opao, ali se i dalje vidi (i čuje) suština. :ppozdrav:
 
Nije ni ta metoda sasvim tocna... Kako uz pomoc vaser vage odraditi zabrazd pluga i polozaj pluga na koljenastoj osovini... Metoda s vaser vagom radi samo u teoriji i vise nikad posto u teoriji ne postoji nigdje luft na polugama, ne postoji luft na plugu, raonici su idealni i zemlja je pjeskovita. Desi se cesto da na svakoj njivi podesavam plug posebno sto je na prijasnjoj radio super, na ovoj ne ore nikako...

E svasta se procita na ovom forumu.Kako se steluje plug,trebali su izmisliti samopodesivi plug:osmeh:
A ovo za libelu(vaservagu) je najmocnije,kako ja u brdu da nastelujem sa libelom plug ili stelovanje prednje i zadnje brazde(zahvata)kod fiksnog leopard pluga,neko bi se zapitao pa sto su izmislili plugove 2x10 coli,2x12,2x14,2x16 ili stelovanje prednje brazde rucicom pa to nebi bio plug npr.2x12 coli bio bi (1xkoliko hoces i 1x12coli).Dajte ljudi uozbiljite se i ako nesto neznate nemojte se sprdati.

Za brdo i ne treba neko posebno umece tj slicno je dosta, a pravi problem je oranje pod nagibom. Juce sam orao jedno manje brdo, i jednu njivu pod velikim nagibom. Kakva crna vaser vaga.. Kada idem nizbrdo bez nagiba, i plug je recimo odlicno nastelovan za nizbrdo, cim krenes pod nagibom uzbrdo da se penjes (brdo je sa moje desne strane a nagib levo jer drugacije ne moze ni da se ore), moras duboko orati da bi zadnja glava pluga "iskopala rupu" u koju ces da upadnes desnim tockom u sledecem prohodu da se ne bi prevrnuo, a plug nije nastelovan za uzbrdo. A onda vidis da, posto "nenastelovan plug" baca brazdu na gore, ona zbog ugla padne tj vrati se u tu "iskopanu rupu", pa kada tockom naidjem u sledecem prohodu tuda, molim Boga da traktor ostane na pravcu.
A jos gore je kada probas da ores pod nagibom da ti nagib bude sa desne strane. Onda plug skroz pobegne desno tj zbog otpustenih spanera pojuri i on na dole, i onda vuces jednu ili jednu ipo brazdu.

Evo slike jucesnjeg oranja brda, ova druga slika je ta pod nagibom ali se nagib ne vidi na njoj nego na trecoj slici tj druga i treca slika je ista njiva.


image upload no limit


forum image hosting


image hosting 10mb limit
 
neki Leopard plug sa oglasa, vrlo slican mom Lemind dvobraznom plugu.
Interesuje me kako se zove ovaj nastavak na dasci pluga, ne ovo pero vec ovo gore.
Pokusao bih da to stavim na mom plugu,ne znam nikakoda trazim?
 
Zeleni Lemind 132-ka fabricki to vec ima.To su kao neki poludeflektori,eto cisto da ne pakuje krs na nogu pluga i samim tim da lakse proguta vecu masu.
 
Kod nas to zovu ajkulino peraje. No bez obzira kako se zove, jako slabo radi posao koji bi trebao. Kod nas svi stavljaju klasične deflektore, bilo da ova ajkulina peraja skinu, ili ih stave ispred njih.
 
Ja imam "ajkulina peraja" na mom leopardu i na njih su bili namontirani tvornicki deflektori. ove sezone sam tvornicke deflektore bacio i stavio deflektore za IMT plug. Ajkulino peraje sam uz vrh daske zarezao i povio prema naprijed te nastalu rupu popunio komadom flaha i povario da dam deflektorima bolji napadni ugao. Za IMT deflektore sam prednju rupu ostavio tvornicku a za zadnju rupu sam brusnom sajbom prorezao slic kako bih mogao deflektore podesavati po visini sa zadnje strane i eno, rade cjelu jesen bez greske a ovo ajkulino peraje ODLICNO doradjuej svoju svrhu a to je kao sto je i Mirko napisao da masu baci ili u brazdu ili na neorano da se ne namotava trava na nogu pluga.
 
Hvala, to moram da stavim, jednobrazni mi ima to i super radi posao, dvobrazni je uzas ako ima trave bas zbog toga.
Sta sam sve naucio na ovom forumu bruka jedna :D
 
Kao sto je neko napisao. Ili sam skapiras kako treba da se podesi ili nisi talentovan za to. Prvo moje oranje je bilo sa 558 i 757.20 gde mi niko nije nista pokazao. Dosao sam na njivu i uz pomoc podesavanja toplinka i rucice za zabrazd podesio zahvat da hvata tacno 70cm i da oranje bude ravno. Nisam nosio vaservagu, jer nije to toliko neophodno da u 1cm bude jednaka dubina. Dovoljno je da greda pluga bude ravna i da dubina prednje i zadnje brazde bude podjednaka. Kod plugova 3i vise brazda sa tockom je jos jednostavnije stelovanje, jos ako traktor ima EHR to je ladna voda podesavanje pluga.
 
Nazad
Vrh