Leopard i IMT plugovi

Evo našao sam podatke u vezi sila i otpora na plugovima konkretno za zahvat 2x35..Sila na raoniku se javlja na 1/3 rastojanja od vrha raonika . Što je za prednji 35x2/3 = 23.31cm , za zadnji (35x2/3)+35cm(prednjeg raonika) =58.31cm za zadnji raonik od boka brazde. Sabiranjem ova dva rastojanja i deljenjem sa 2 dobijamo centar sile za ceo plug od boka brazde =40.82cm . Sada dodamo širinu pola točka što je 30cm =70.82cm . Sve to množimo sa dva da bi dobili rastojanje od centra do centra točka što je 142cm .Ovo računanje je za zahvat 2x35,a za zahvat 2x 30 se dobija da treba da je rastojanje 130cm.Po ovoj formuli možeš izračunati koliko ti treba da je rastojanje zadnjih točkova za taj tvoj plug 3x35 Evo i grafikona:
hwy81f.jpg


- - - - - - - - - -

Ovaj grafikon i formulu sam pronašao u jednom od posta i iskopirao ga, tako da ne dođe do zabune ovo je slikovito objasnio jedan od kolega sa foruma ali ne znam tačno ko je u pitanju(izvinjavam mu se ovim putem) tako da mu se zahvaljujem na tome.:off_topic:
 
kod mene je rastojanje izmedju tockova 107 cm

- - - - - - - - - -

jedva ali nadjoh tacnu meru,za plug 3x35 rastojanje zadnjih tockova treba da je 120 :ppozdrav:
 
Za zahvat 3x35 cm treba da ti je razmak 153cm nisi ti to nešto dobro izmerio a moguće i da ja nisam dobro izračunao ,neka me isprave kolege ako grešim, žurim jel mi je mali zdravo gladan.
 
zavrsio stelovanje,razvuko sam zadnje tockove na 119,vise ne moze.idem da izprobam jesam li nesto pametno uradio :osmeh:
 
PO položaju pete plaza u brazdi reklo bi se da treba ručicu vratiti u nazad malo i pomeriti plug na osovini u levo. Samo neznam kako stoji ta peta u hodu jer ovako pri stajanju zeva negde na pola brazde a trebalo bi uz zid brazde bar ja tako mislim. U svakom slučaju topling će stajati pravo tek sad sa raširenim tragovima
 
ide uz zid tokom oranja.e ovako sa rasirenim tockovima ide lepse.mada ovaj plug sirok za ovaj traktor,tocak bi trebalo jos malo da izvucem ali ne moze dalje.
 
Robert sa kojim traktorom oreš? Merio danas mog 820 i razmak mu je od sredine točka do sredine drugog tačno 153cm
 
Imam jedan problem sto se tice stelovanja pluga. Danas kad sam poceo da orem, kako god plug podesio, on vuce u levo i I brazda hvata duplo vise od II. Kad ga podesim na rucici za zabrzad , on smanji prvu brazdu ali plug opet ide u levo i stoji ukosen. Najpre je dosao malo pijan rodjak i poceo nekakve nbuloze da prica oko stelovanja pluga da bi kasnije dosao covek koji se zadesio pored da je brao kukuruz i nastelovao plug da radi, ali opet nije to to, to jest opet vuce u levo. Proletos je taj isti plug isao sasvim lepo, nije nista vuklo u stranu, a sad nece nikako.
Najverovatnije je problem do mene i slicnih strucnjaka koji nikako da nastelujemo plug kako treba. Moram kad kupim nove gume i pocnem da radim zimsko oranje zvati kuma ili nekog ko zna oko tog pluga da ga podesi i da mogu da orem ko covek. Danas sam se zbog neznanja bas patio, kako ja tako i komsija koji je bio sa mnom
 
Koji traktor i koji plug?

Inače, razlika između proletos i sada je u tome što je sada puno zbijenije tlo i teže se ore. A u tvrdom se najpre pokaže koliko je (ili nije) uštelovan plug. Mada, kod dvobrazdnih plugova i traktora sa širim rastojanjem između zadnjih točkova je gotovo nemoguće uštelovati plug da dobro radi u tvrdom...
 
kakvi su ti raonici .ako su poderani u nagazenu i dugo neoranu zemlju jako tesko ce da ide kako treba. rakovica je jos malo i nezgrapna za oranje jer joj tocak na plugu fali. ali uopsteno bez dobrih ranika tesko je podesiti kako treba. sabijena zemlja je cudo. a mozda je i uvrnuta negde neka glava
 
Plug ima tocak a raonici su odlicni i plug nigde nije krivljen. Problem je kosa vuca, tj. plug ide u stranu.
Mozda cu se jos malo patiti sa ovim ledinama(jos 1-2 hektara) a posle imam oranje sojista, nekih 4ha
 
podigni plug i polako spusti. odmeri metrom koliko imas od ivice prednjeg raonika do unutrasnje strane tocka. izmeri mu zahvat prve brazde takoreci pa vidi koliko je to coli plug pa vidi dal se kolenasta osovina nije pomerila ili je treba pomeriti mozda. u tvrdom zemljistu se svaka neispravnost ili neustelovanost opasno primeti. ja imam problema slicnih posto mi je plug uvrnut prosle godine pa moram poraditi na njemu pre oranja ako se sta uspe uraditi. svako skretanje pluga u stranu je vecinom na rucici za odbrazd ili zabrazd reseno ali onda se i ostali faktori menjaju.ma muke su to jer sam prosle godine imao takav problem sa oranjem vocnjaka koji je tu preko 50god i nikad orano a gazeno svim i svacim.srecom je mala parcela pa sam polako sa jednobraznim uspeo da uradim. probaj na kolenastoj osovini smanjiti zahvat prve brazde pa onda ga odbrazdi malo na rucici
 
Zahvat zadnje brazde se steluje na rucici a zahvat prednje brazde se steluje pomeranjem same kolenaste osovine. Kakvi su ti plazevi?
 
Sta lupi i ostane ziv...

Na rucici se stela zabrazd/odbrazd pluga a ne zahvat zadnje glave a na koljenastom vratilu se samo podesava geometrija pluga prema traktoru a neposredno time i zahvat prednje brazde... zahvat zadnje glave na dvobraznom plugu odredjuje rama pluga i nista vise. Ako postoje ljudi koji toliko teraju plug u zabrazd da zadnja glava hvata toliko manje onda stvarno nemam rijeci...

Dajte se vise malo potrudite potraziti po forumu kako se ispravno stela plug i sto se kako radi. Dukej se ubio objasnjavajuci i ja sam pisao par puta sto i kako ali sam odustao posto se malo-malo pojavi novi korisnik koji pita "kako da nestelam plug?"
 
Nije ni ta metoda sasvim tocna... Kako uz pomoc vaser vage odraditi zabrazd pluga i polozaj pluga na koljenastoj osovini... Metoda s vaser vagom radi samo u teoriji i vise nikad posto u teoriji ne postoji nigdje luft na polugama, ne postoji luft na plugu, raonici su idealni i zemlja je pjeskovita. Desi se cesto da na svakoj njivi podesavam plug posebno sto je na prijasnjoj radio super, na ovoj ne ore nikako...
 
Definiši "zabrazd" pa će ti biti jasno šta sam napisao. Ako ti ni tada ne bude jasno, ponovo razmisli. Fabrički zahvat je nominalni zahvat koliko bi glava trebala da zahvata kada započinješ oranje na ravnom zemljištu, kada kreneš prednjim točkom u brazdu onda je već druga situacija. Kada pomeraš ručicu na plugu, jedino što menjaš je to hoće li zadnja brazda imati pun zahvat ili neće. Ako je prednja glava pomerena skroz udesno (gledajući od strane traktora) onda ona ne hvata ništa a zadnja hvata malo. Probaj u toj situaciji da pomeriš ručicu za štelovanje i videćeš da ćeš moći da podesiš da zadnja glava hvata još manje zemlje a prednja će ostati opet prazna jer nije dobro podešen položaj kolenaste osovine u odnosu na osu pluga. Kada bi imao dovoljno velik razmak zadnjih točkova, mogao bi da od dvobraznog napraviš jednobrazni plug.
 
Imam plug 757.20 i imt 577 dV,koliko vidim razmak zanjih tockova traktora treba za ovaj plug da bude 142 cm,nisam to jos merio nego pitam sta ako je taj razmak manji ili veci sta onda radit,mislim da se razmak zadnjih tockova ne moze podesavati?Takodje me zanima jeli se taj razmak zadnjih tockova meri kao unutrasnji razmak tj.od unutrasnje strane jedne gume do druge ili se pravilno meri od sredine jednog tocka do sredine drugog?
 
Nazad
Vrh