Leopard i IMT plugovi

Kad budem mjenjao, poslikat cu... Plug stvarno dosta lako ore... 539 ga j u oranju za psenicu bome dosta "osjetio" i morao je orati skoro pa i duplo plice nego sto je orao 549 s 2x12" plugom. sad mi se cini da ce ga 539 moci pratiti, a ako ne, bit ce mu dosta blizu po dubini rada...
 
~Kiki~ je napisao(la):
Da za 2x30cm , rastojanje tokova treba da je 130cm , a za 2x35 142cm . Sila na raoniku se javlja na rastojanju od 1/3 njegove širine (to je od vrha raonika 11.65cm gledamo da kažem projekciju pošto znamo da je raonik širi , ali je njegova projekcija normalno na pravac kretanja 35cm ) .

hwy81f.jpg

Možeš mi reč molit te,koji bi trebao biti razmak kotača za plug 2x12 a koji razmak za plug 2x16:haha:
To se mjeri unutranja mjera kotača,jel?
Jer ja sa ove slike to baš nemogu skužit...
Post je spojen: [time]1291049772[/time]
_________________________________________________
b_a_t_a je napisao(la):
Trazili ste IMT sa Hudjikovim predpldznjacima.
2vk18v5.jpg

Možeš mi molim te reč,koliko dođe ovakav jedan preplužnjak sa nosačem u eurima?
Znaš možda dal se prodaju u hrvatskoj?
 
Tovljač junadi je napisao(la):
~Kiki~ je napisao(la):
Da za 2x30cm , rastojanje tokova treba da je 130cm , a za 2x35 142cm . Sila na raoniku se javlja na rastojanju od 1/3 njegove širine (to je od vrha raonika 11.65cm gledamo da kažem projekciju pošto znamo da je raonik širi , ali je njegova projekcija normalno na pravac kretanja 35cm ) .

hwy81f.jpg

Možeš mi reč molim te,koji bi trebao biti razmak kotača za plug 2x12 a koji razmak za plug 2x16:haha:
To se mjeri unutranja mjera kotača,ili što?
Jer ja sa ove slike to baš nemogu skužit...

Ljudi jel zna netko molim Vas!!! :(
 
Ok, da ja pokušam.

12"=30cm radnog zahvata
16"=40cm radnog zahvata

2x12"

Da ne bi imao kosi spreg treba da ti se poklopi linija sile vuče traktora i linija otpora pluga.
Linija sile vuče traktora se može uzeti da je na sredini traktora (na njegovoj simetrali) i usmerena je u pravcu kretanja traktora.
Linija otpora pluga je usmerena u suprotnom smeru od kretanja traktora (traktor vuče napred a plug se otima i ne da mu to, odnosno kao da ga vuče nazad, pošto je traktor jači onda ipak komplet od traktora i pluga ide napred :D ). Sad je još problem gde se ta linija, kojom se plug opire traktorskoj vuči, nalazi u prostoru. To se određuje ovako:

Plug ima više brazda i svaka od njih pruža neki otpor. Kad bi daska bila skroz poprečno u odnosu na pravac kretanja i bila oblika kao kvadrat ili pravougaonik onda bi centar otpora te daske bio u njenom središtu tj. na njenoj sredini. Pošto kod pluga daska nije pravougaonog ili kvadratnog oblika već izgleda kako izgleda, i ne stoji skroz poprečno u odnosu na pravac kretanja već stoji ukoso u odnosu na pravac kretanja, onda centar otpora takve daske nije u njenom središtu već na nekom drugom mestu. (Ako baš nije jasno šta je to centar otpora onda to možeš zamisliti kao mesto na dasaki gde ako bi zakačio kanap i vukao u pravcu kretanja, onda bi se cela daska kretala isto kao i da si je zakačio sa milion drugih kanapa po celoj njenoj površini odnosno isto onako kako ide kad traktor vuče plug. Ako recimo taj jedan kanap ne zavežeš u tačku gde je centar otpora već negde drugde, npr. na kraj daske, i vučeš taj kanap u pravcu kretanja, daska više ne bi išla kao kad je plug vuče već bi se zarotirala i išla bez veze. :D) E sad dolazimo do konkretnog. Inženjeri su utvrdili da se centar otpora jedne brazde prostorno nalazi na oko 2/3 radnog zahvata gledano od kraja raonika. (evo i konkretno: zamisli jednobrazni plug radnog zahvata 30 cm. centar otpora tog pluga je na 20 cm rastojanja od zida brazde u neoranom delu.) Dakle centar otpora svake brazde od 30 cm se nalazi na 20 cm od kraja raonika te brazde. Kad plug ima dve brazde, centar otpora celog pluga se nalazi na liniji koja je tačno u sredini između tih linija gde su centri otpora svake pojedinačne brazde. Konkretno, kod dvobraznog pluga sa zahvatom od 2x30 cm, linija otpora prve brazde se nalazi na 20 cm od zida brazde a linija otpora druge brazde je na 50 cm od zida brazde. Linija otpora celog pluga je na sredini između ove dve linije a to je na 35cm od zida brazde.

E sad dalje. Teoretski bi trebalo da je sad sredina traktora udaljena 35 cm od zida brazde, odnosno od unutrašnje strane desnog točka a to znači da je rastojanje između unutrašnjih strana točkova 70cm. Međutim ni tih 70 cm nije baš tačno. Kad je traktor u brazdi nagnut onda se njegova linija vuče malo pomera od simetrale traktora, ti nikad ne teraš traktor baš do samog zida brazde već ima koji cm malo lufta od zida brazde, i to sve utiče tako da na onih 70cm dodaš još oko otprilike 10cm. Odmah ćeš videti da to teško postiže bilo koji veći traktor jer svi oni imaju širi zadnji trap. Zato je i izražena kosa vuča kod manjih plugova i većih traktora.


2x16"

Sve je isto samo umesto 30cm stavljaš da je radni zahvat jedne brazde 40cm. Kad se sve izračuna, dobije se da je rastojanje između unutrašnjih strana točkova 2 x 46.6cm = 93.3cm. Kao što sam već rekao na to se još dodaje onih desetak cm pa je razmak oko 103-105 cm. Kad sad uporediš ovo sa stvarnim rastojanjima točova na traktorima, onda vidiš da sa ovim plugom gotovo i nema problema sa kosim spregom. (Naravno ako traktor ima snage to da vuče! :D )

Ako gledaš rastojanje od sredine do sredine točka onda na ovaj rezultat dodaj još debljinu točka.

Izvinjavam se svima na ovom uprošćenom i karikiranom objašnjenju, mislio sam da objašnjavati sa vektorima nije baš ovde svrsishodno. :ppozdrav:
 
Za 2x12 je 129.78 ~ 130

Za 2X14 je 141.41

Povodi se po racunu gornje cifre su za 12" a donje za 14"

Odoka metodom proporcije za 2x16" bi bilo oko 155

Ovaj racun je priblizan jer ne sadrzi u racunu nagib i tezinu tla al to je to malo polugu napred nazad i dobro ide .
Na mome ursusu je od sredine tocka do sredine oko 140 i pase mu 14" dok se sa 12" prasio . Hocu da kazem da ide lakse sa 14 neg 12" . Mozda ima veze sto je 14 leopard a 12 olt . U svakom slucaju 14 je plug za njega

ovi razmaci su od sredine do sredine zadnjeg tocka
 
telnett je napisao(la):
Za 2x12 je 129.78 ~ 130

Za 2X14 je 141.41

Povodi se po racunu gornje cifre su za 12" a donje za 14"

Odoka metodom proporcije za 2x16" bi bilo oko 155

Ovaj racun je priblizan jer ne sadrzi u racunu nagib i tezinu tla al to je to malo polugu napred nazad i dobro ide .
Na mome ursusu je od sredine tocka do sredine oko 140 i pase mu 14" dok se sa 12" prasio . Hocu da kazem da ide lakse sa 14 neg 12" . Mozda ima veze sto je 14 leopard a 12 olt . U svakom slucaju 14 je plug za njega

ovi razmaci su od sredine do sredine zadnjeg tocka


ti razmaci u racunu nisu bitni jer gume mogu biti i šire i uže
bitni su samo unutrašnji razmaci između točkova.


voleo bih kada bi neko od članova sa mađarskog govornog područja ovo preveo i pojasnio


newpicturei.jpg


newpicture1m.jpg


newpicture2w.jpg


newpicture3.jpg
 
Uvaženi Gospodine @Kloki
Ove formule koje ste prikazali su suviše opširne i nepotrebne za ovaj forum.Ovo je pozneta formula Gorjačkina koji je prvi pokušao da na naučnoj osnovi odredi zavisnost otpora pri oranju od osnovnoh činioca ovog otpora, a to su dubina oranja, širina zahvata i brzine kretanja agregata. Do pojave ove formule koristili su se empirijski obrasci koji su bili daleko od suštine oranja.
Ako nekog zanima baš ovakvi proračuni neka se javi na pp da ne zamaramo ostale članove na naučnoj osnovi.
Već jednom sam negde napisao da je najbitnije kod podešavanja pluga ravnjaka razmak točkova i to unutrašnji razmak koji se meri dole gde je razmak najmanji (zbog pritiska u gumama).Poznati svetski proizvodjač plugova dao je formulu koja je najjednostavnija i najlakša za pamćenje, a to je
L= 3*B+10 do 15 cm
gde je L - unutrašnji razmak točkova
B - zahvat jednog plužnog tela (cm)
Postoji i stručnija ali i ona nije laka za pamćenje i za svakodnevno korišćenje.
Još nešto je bitno, a to je da je razmak prednjih točkova isti ili veći od zadnjih za 10 do 15 cm ako nema prednju vuču i ako ima onda razmak treba da je isti kao i kod zadnjih.
Kod plugova obrtača postoje tabele za podešavanje razmaka točkova. :cao:
 
spricer ladan je napisao(la):
zna li neko da mi kaze koliko kosta 2brazni.a koliko 3brazni leopard u dobrom stanju
Dvobrazni do 300,a trobrazni 500-600,otprilike tako se krecu,u solidnom stanju...
 
Gospodine @zorancile
Probajte prvo izračunati, pa me onda pitajte za broj plužnih tela.Broj plužnih tela neje uvek faktor koji se uzima za razmak točkova jer kada bi tako bilo koliki bi razmak točkova bio kada se vuče devetobrazdni plug? Kosa vuča se nemože izbaći kod svih plugova nego se teži da sila vuče traktora i sila otpora pluga budu najbliže jedna drugoj kako bi momenat koji se javlja bio što manji. :cao:
 
To je prethodni vlasnik navario da se crtala okreču,jer kaže da se neče okretat,ali koliko sam ih ja vidio,samo ih treba podmazat i iči če ona kao luda...
 
Nazad
Vrh