Kupus -- opšta tema

zdravo ljudi ja sam iz gruzanskog kraja kod kragujevca vidim niko ne pominje bravo ili fruktor pa sta mislite o te dve sorte kupusa
Post je spojen: [time]1300509859[/time]
_________________________________________________
po meni dobro se pokazao i za ranu i kasnu proizvodnju je fruktor brzo stize za100dana od rasadjivanja do sece i dobro se prodaje na kvantasima
Post je spojen: [time]1300531727[/time]
_________________________________________________
u mom kraju u gruzi se dobro pokazao fruktor brzo stize za100 dana i lako se prodaje na pijacu
 
bosserb je napisao(la):
@Siki prijatelju kakvu ti to zemlju imas da joj nije potrebno zalijevanje.I ja radim Lion ali ga sadim 20 dana prije zetve jecma uz obavezno zaljevamje.Prosle godine komsija je sadio Lion po jecmu i najteza glavica je imale kiloipo uz svo zaljevanje. :nono:
bosserb moja zemlja ti je stvorena za krompir ako do podne pada kiša poslepodne ideš kopat njivu to je moja zemlja. A kako bi bilo da malo dodate gnojiva i ureje(dušik ili azot) koja drži vlagu i pomaže kupusu da napravi veću glavicu trebat će manje zaljevat posle folijarno ošpricate nekoliko puta i da vidiš kupusa a lion on zadnji mjesec pravi glavicu kad ima dosta vlage. Džabe ga zalivat vako je gladan.
 
Siki nismo se razumjeli.Nije problem u gnojivu,nego u rokovima sadnje.Ja i dalje tvrdim da Lion nemoze kvalitetno napuniti glavicu ako se sadi po jecmu.Pa valjda 100 kg 3x15 +40 kg kana koliko se kod mene daje je dovoljno.Jos nesto,imam i ja takvu zemlju kao ti ali je moram zalijevati barem jednom sedmicno inace od prinosa nista pa da bacim 100kg ureje. PS.Ove kolicine bacam po 1 dunumu.
 
bosserb je napisao(la):
Siki nismo se razumjeli.Nije problem u gnojivu,nego u rokovima sadnje.Ja i dalje tvrdim da Lion nemoze kvalitetno napuniti glavicu ako se sadi po jecmu.Pa valjda 100 kg 3x15 +40 kg kana koliko se kod mene daje je dovoljno.Jos nesto,imam i ja takvu zemlju kao ti ali je moram zalijevati barem jednom sedmicno inace od prinosa nista pa da bacim 100kg ureje. PS.Ove kolicine bacam po 1 dunumu.
Neznam i nemogu govoriti šta se dešava kod vas i kad skidate kupus itd. Provjerio sam lion ima 130 dana vegetaciju sadnja krajem 6 i početkom 7 to ti je sredina 11 mjeseca za skidanje po svemu mora da napuni glavicu osim ako vam je zemlja kisela a poznato je da kupusu možeš dati koliko hoćeš gnojiva on neće napredovati u kiseloj zemlji :nono: ph mora biti 6,5-7 onda kupus ide dali vi bacate kalcij po svojim njivama i dali radite analizu zemlje.
 
@Siki obradjujem oko 13 hektara na nekih 18 parcela pa kad bi za svaku radio analizu to bi bilo mnogo ::novac::.@Dragoslav Fruktor se kod mene dosta radi ali kao ljetni i kasni kupus.Vrlo je rodan sa okruglim glavicama a jedina mana mu je sto brzo prezri pa mu pucaju gornji listovi.Bravo sam radio ranije dok nisam presao na Gloriju i Potomak. :cao:
 
bosserb je napisao(la):
@Siki obradjujem oko 13 hektara na nekih 18 parcela pa kad bi za svaku radio analizu to bi bilo mnogo ::novac::.@Dragoslav Fruktor se kod mene dosta radi ali kao ljetni i kasni kupus.Vrlo je rodan sa okruglim glavicama a jedina mana mu je sto brzo prezri pa mu pucaju gornji listovi.Bravo sam radio ranije dok nisam presao na Gloriju i Potomak. :cao:
Ti si onda isti kao i ja. Radim deset jutara na sedam parcela a od kupusa varaždinac i lion. Lion zato što ga berem u 12 mjesecu i čuvam još mjesec dva pa onda trgovina.
 
Reci mi koje sjeme varazdinca sijes>koprivmica,slovenacki ili italijanski.Za mene je najbolji italijanski.
 
bosserb je napisao(la):
Reci mi koje sjeme varazdinca sijes>koprivmica,slovenacki ili italijanski.Za mene je najbolji italijanski.
Prošle godine kod nas ko je sijao talijanski dobio je nešto između kelja kupusa i još nečega uglavnom svi su propali ja sijem od Semenarne slovenski i pokazao se kao najbolji.
 
5 marta sam bio u makedoniji i iako me interesuje samo voce uslikah ovu sliku . upravo je berba kupusa bila u jeku . najbolje u svemu u prvom trenutku smo pomislili da neko nije posekao kupus jesenas :D

 
To je kupus zimac o kom smo pricali Siki i ja.Mi ga skidamo pred prvi jaci snijeg a makedoncima ide klima na ruku.
 
Imam u bašti na 1 ar grašak, koji treba da stigne krajem juna da se obere. Planiram na tom mestu da posejem kupus, iz semena, pa me zanima da li treba zemlji da dodam neko đubrivo pre setve?
 
Ja radim kupus na oko 1 ha a od sorti sadimo tucanu i parel kao rane sorte i pfruktor,granadir i glob master kao kasnije sorte i mogu vam reci da se sorta glob master najbolje pokazala.
 
Da li neko moze da mi objasni bilo bi jos bolje okaci sliku kako treba da izgleda rasad kupusa koji ce da zavije glavicu. Svake godine imamo rasad ali izgleda da moj otac ne uradi dobro selekciju i obicno jedan deo rasadjenog kupusa samo pusta liste, sada imamo preko 600 korena za rasad i on je jedva naso 200 da rasadi kaze nije dobar nema dobru sredinu, dodje komsika i probere zena koliko joj treba i kaze ma ima kupusa kolko oces za rasad.
 
Da malo obnovimo temu, slika sa jucerasnje sadnje pruktora:osmeh:

slika012.jpg
 
@siki2
koko ti se pokazao varazdinac od semenarne, ja sam kupio 50g kesicu i skoro da mi je stigao za rasadjivanje, cekam ga jos dva tri dana,
do sada mogu da se pohvalim sa valentin i semenarna semenima, stvarno su i male kesice kvalitetne i lepo napreduju biljke, sejao sam njihove tikvice i grasak a rasadio sam i karfiol pa cemo da vidimo :)
 
Pozdrav kolege ,treba mi pomoc.Naime kupus mi je napala neka sjajna buba crno zelena nije buvac .Prskali smo sa FASTAKOM, TONUSOM, I JOS NEKIM Insekticidima ali ne pomaze posle dava dana se opet pojavi i pojede sve , ima je mnogo tako da se lisce skoro i ne vidi i najvise po obodu. Ako nesto neko zna o ovome neka se javi hitno inace cu ostati bez kupusa. Hvala.
 
Pozdrav kolege ,treba mi pomoc.Naime kupus mi je napala neka sjajna buba crno zelena nije buvac .Prskali smo sa FASTAKOM, TONUSOM, I JOS NEKIM Insekticidima ali ne pomaze posle dava dana se opet pojavi i pojede sve , ima je mnogo tako da se lisce skoro i ne vidi i najvise po obodu. Ako nesto neko zna o ovome neka se javi hitno inace cu ostati bez kupusa. Hvala.
cipkord .mospilan probaj to
 
Pozdrav kolege ,treba mi pomoc.Naime kupus mi je napala neka sjajna buba crno zelena nije buvac .Prskali smo sa FASTAKOM, TONUSOM, I JOS NEKIM Insekticidima ali ne pomaze posle dava dana se opet pojavi i pojede sve , ima je mnogo tako da se lisce skoro i ne vidi i najvise po obodu. Ako nesto neko zna o ovome neka se javi hitno inace cu ostati bez kupusa. Hvala.
Perfektion ili sistemin 15ml na 10l vode i 5% tecnosti za sudove i prskaj a to jeste buvac samo sto ga ima u raznim bojama
 
Nazad
Vrh