Kukuruzna silaža

Zadnjih 10 godina imamo silažu na tri mesta, jedan silotrenč i dve silokamare na zemlji. Usuđujem se da tvrdim da je manje gubitaka iz silo kamare nego iz silo trenča. Zidovi silo trenča nisu adekvatno urađeni sa nagibom, te se teže gazi oko zidova, zatim znatno je teže lepo pokriti silažu u silo trenču nego na kamari. Ako uvučete foliju u silotrenč, sva voda će vam se slivati u silažu, ako je prepustiti preko zidova onda ostaju džepovi kroz koje će konstantno ulaziti vazduh. Da bi je drobro zatvorili trebajudvreolije, pa čemu onda služe zidovi... Senažu već tri godine radimo, samo prve smo radili i u trenču i na kamari, i zbog navedenog smo imali puta više gubitaka u trenču nego na kamari. Najviše mi se sviđa, mislim da ovde neke kolege to rade, korišćenje kalupa od dasaka, koji se skida nakon završavanja silaže na kamari. Bolje rešenje po dosadašnjem iskustvu ne postoji, jeftino i odlično radi posao. Izuzetak su pokriveni sillotrenčevi, kod ljudi koji imaju silažu par meseci pa im posle služio kao graža, itd, to je već objekat.
 
Evo slika moje silaze. Sistem pokrivanja i trenutni izgled silirane mase.


img6726.jpg




img6727.jpg




img6725.jpg



img6731.jpg
 
Pa šta oćeš dobra je to silaža samo je jednako izuzimaj i biće dobro, to što ima nešto malo unutra može biti da ti je kapalo gorivo (a gorivo ne prija silaži kao kravi) ili ulje pa se znaju pokazati po koja grudvica i u sredini trapa.
 
Nije strasno kao sto kukas. Samo pazljivo kod izuzimanja i obavezno odbacuj te budjave delove i grudvice.
Odbacuj ih i kod stavljanja u kolica, i kod stavljanja ispred krava.
A mozes malo i Minazela da im dodas u koncentrat, da absorbuje toksine.
 
Šta se dešava kravi ako jede ovu budjavu silazu, pretpostavljam da joj ne bi smetalo ako se ne namerno nadje po neka grudvica budjave u silazi?
 
Iduce godine ti je moja preporuka kupi bolji najlon onaj sivi. Nekako mi se ovaj cini poslab. Obavezno iduce godine iskopaj kanale okolo i tu zemlju nabaci gore umjesto pijeska.
Vezano za budj u pitanju je aspergilus flavus ili znano kao naski aflatoksini koji su anaerobni tj zive u sredini u kojoj nema bas kiseonika i to nije preporucljivo davati kravama zato sto moze steti i njima a i pojavi se u mlijeku :)
 
Topla silaza znaci da je ponovo pocela fermentaciju i nije zdrava za koriscenje! Ako je hladna i nije budjava moze se davati kravama itd... Topla nikako...
 
Nazad
Vrh