Kukuruz 2024

Eto pokazalo se da se moglo sijati od 25 marta. Ono što sam ja vidio a i valjda naučio da je oranje trebalo podrljati što ranije, i priprema za sjetvu je bila odlučujuća, morala je za ovu godinu biti što sitnija i sjetva na dubinu 7 do 8 cm. Ko je su njive urađene sitno tu se vlaga vratila na 5 cm dubine, a gdje je grubo tu vlage nema ni na 8 cm kao kod mene na razoru. Sitna priprema se ponaša kao malč folija, odmah vlaga iz dubine ide prema površini na 4, 5 cm
 
Tako je za ovu godinu, za sledeću možda neće važiti. Moje drljanje je ostalo krupnije, vlaga pobegla i sad čekam kišu jer nema smisla da sejem.
 
Ja sam napravio sranje...proveravao sam,e sad šta sam ja merio pojma nemam,al seme umesto na 7-8,otišlo na 4-5 cm dubine,a i ovako kubirimo sa vlagom...šta sam zabagovao nemam pojma,al evo hteo bi da se ujedem za **greška da mogu...
Koja je sejalica? Nisi ti ništa zabagovao, mnogi imaju sličan problem...

Pisao sam već da sam poplićavao spremač da ne vadi grudve, sve do granice da je upotrebljivo za sejalicu tipa nodet (Agrija). Izgleda da sam na pojedinim mestima ipak prešao tu granicu. Krenuo sam da sejem, sejalica ostala nameštena od prošle godine i odmah vidim da mora dublje zbog vlage. Produbim, ponovo proverim, sve super, seme u vlažnom, dubina 6,5 -7cm. Posle proverim još jednom, seme na granici suvo/vlažno, ne razmišljajući produbim još za pola podeoka. U daljim proverama dubine nalazim seme i na 4-5cm i na onih prvih 6,5-7cm, ali dublje od toga nigde. Prosto gde sejalica sedne na tvrdo to je dubina semena, tj. koliko sam spremio toliko sad imam dubine. Većina je na dobroj dubini, ali u tragovima ima i plitke setve, prosto nisam se trebao obazirati na grudve već spremiti za nijansu dublje koliko znam da mora biti za moju sejalicu...
 
koja iz setve 🌽 ,vlaga na nekih 3-4cm finisirano pre dve ned. Sortiment pionir i nesto zp-a sve na 21 cm.
IMG-20240408-184744.jpg


IMG-20240408-080838.jpg

IMG-20240408-080814.jpg
 
Izorano je zadnjih dana prošle godine. Zemlja je lakša. Kod nas na sjeverozapadu HR nema problema sa sušom, barem do sada nije bilo. Zatvaranje brazde ne radim jer ako padne obilnija kiša ne može se na njivu, bez da nije velika šteta od gaženja.

Obližnja gora je prirodni pokazatelj kad je vrijeme za sjetvu. Podnožje same strmine je na cca 600-650 mnv, a vrh na 847 mnv. Uobičajeno je da sjetva počinje kad se podnožje strmine zazeleni. Optimalni rok je kad je zelena sredina strmine. To je obično oko 20. 04.. Ove godine zelenilo već ide prema samom vrhu i razmišljam o sjetvi.

U utorak prognoziraju kišu (cca 40 lit/m²) i dvoumim se da li pripremiti (frezanje) i posijati u subotu ili pričekati da padne kiša pa nekoliko dana iza toga kad se malo prosuši. Trenutno je gornji sloj dubine do 10 cm suh, a dublje ima nešto vlage.

Kakva bi bila vaša preporuka?
 
Ja zavrsio kukuruz,na vecini njiva je upao u vlagu a na nekima na brdu je u prasini. Nadam se ovoj kisi u utorak,ako je ne bude bice jebeno.
 
Izorano je zadnjih dana prošle godine. Zemlja je lakša. Kod nas na sjeverozapadu HR nema problema sa sušom, barem do sada nije bilo. Zatvaranje brazde ne radim jer ako padne obilnija kiša ne može se na njivu, bez da nije velika šteta od gaženja.

Obližnja gora je prirodni pokazatelj kad je vrijeme za sjetvu. Podnožje same strmine je na cca 600-650 mnv, a vrh na 847 mnv. Uobičajeno je da sjetva počinje kad se podnožje strmine zazeleni. Optimalni rok je kad je zelena sredina strmine. To je obično oko 20. 04.. Ove godine zelenilo već ide prema samom vrhu i razmišljam o sjetvi.

U utorak prognoziraju kišu (cca 40 lit/m²) i dvoumim se da li pripremiti (frezanje) i posijati u subotu ili pričekati da padne kiša pa nekoliko dana iza toga kad se malo prosuši. Trenutno je gornji sloj dubine do 10 cm suh, a dublje ima nešto vlage.

Kakva bi bila vaša preporuka?

Promasio si forum kolega (malo se salim)
60 km dalje od mene se ljudi ne usude spremati njivu prvi puta (zimsku brazdu) do kraja 3.mj da im ne bi beton poslje bio a mi vamo bez beda pocetkom 2.mj maltene zapoceli.
Bolje poslllje kise uleti u taj, posao. Vamo se ranije sije zbog nedostatka vlage plus sto u 80% slucajeva kukuruz padne u zrnu na vlagu da se ne placa trosak susenja kao kod vas.
 
Kod mene,u jednom ataru gde mi je nikao kukuruz,mislim da sam jedini,vrane počinju da prave dar-mar.
Tu ih nikad nije bilo.Kukuruz je zaštićen.
Da li zato što sam jedini,pa su napravili žurku,ili jednostavno je ovo vreme za žičara majdan.
Predpostavljam da će ga do 5-og pera njakati,pa ću da vidim šta ću.
 
Sta rece ovaj covjek na kraju ? Oni koji proizvode sjemenski kukuruz nece vise da budu isplaceni po kilogramu ,nego po ha , i traze do 6000 eura ? Nisam skonto bas ?
 
Semenske kuće koje su ugovarale proizvodnju,plaćale su po kg proizvedenog kukuruza.Sad vlasnici parcela na kojima se ugovara proizvodnja semenskog kukuruza,neće više da im se isplaćuje po kg. nego po ha.Ili ti,nismo mi krivi za poskupljenje semenskog kukuruza.
Inače snimak je od prošle godine i nema nikakve veze sa ovom,jer je ova godina totalno drugačija po svemu.
 
Poslednja izmena:
Trebali danas da zavrsimo setvu ali mislim da jednu jednu parcelu necu sejati jer je vlaga otisla .Vetar duva konstantno ima zrna koja su krenula i stala.Teska situacija .Ako se po jutru dan poznaje onda ce ovo biti godina teska...Nisam ovo doziveo a dozivecemo izglwda jos svasta.
 
Kako život može da krene naopačke, od kako radim poljoprivredu a to je skoro 40g, nisam ovo doživio, ni veće temperature ni manje kiše. Pšenica će sigurno imati pad prinosa a kukuruz šareno nicanje a vjerovatno i suša. Ako cijene budu kao prošle godine, poljoprivreda će biti u kolapsu.
 
Nazad
Vrh