Kukuruz 2024

Da li je neko imao u ogledu novije hibride KWS-a poput Laura, Hypolita, Adonisia i Advisia?
sijao sam ja prošle godine kolegi pokuse, nekih 10ak sorti KWS-a, od nabrojanih mislim samo ovaj Laura nije bio...
ove godine kod njega samo Kashmir od KWS-a
 
Поздрављам све форумаше.Сејао бих ултра хибрид због ради много укоровљење парцеле.Нека препорука коју сорту да применим?И да ли је тачно да ултра хибриди мање роде него обични?
 
Rode manje ali ne toliko zbog hibrida koliko zbog Fokusa. Posejao sam prosle godine 3 njive relativno blizu jedna drugoj Blason Duo, jednu jer sam imao semena visak pa da utrosim a druge dve jer sam morao novi zakupi a u tom kraju nisam imao soju ili suncokret. Te dve sam radio Fokusom trecu nisam. Ove dve su merene zajedno imalo je 7870kg/ha a treca je merena sa jos drugim kukuruzom pa ne znam tacno ali je bio bolji oko 9t/ha otprilike. Sve je isto odradjeno, isti hibrid osim tog prskanja Fokusom. Generalno nije rodio lose i gde je prskan s obzirom na susni period i jake temperature u fazi oplodnje i pocetka nalivanja. Ovaj Blason duo ne deluje lose, ne znam kakav bi bio u dobrim uslovima da je nije bilo tog susnog perioda od kraja juna do 20 i nekog jula. Lepo otpusta vlagu, skidao sam ga 10 oktobra sam 13,4% vlage
 
Svakako u sirku nikako neće roditi ni redovan konvencionalni hibrid.Sa ovim čistiš njivu, izgleda da je Fokus jedini herbicid koji još uvek može da ubije sirak, ostali herbicidi pa i Glifosat na njega deluju kao desikant u poslednje vreme.
 
Svakako u sirku nikako neće roditi ni redovan konvencionalni hibrid.Sa ovim čistiš njivu, izgleda da je Fokus jedini herbicid koji još uvek može da ubije sirak, ostali herbicidi pa i Glifosat na njega deluju kao desikant u poslednje vreme.
Sa glifosatom ljudi prave uglavnom jednu ogromnu grešku. Zbog uštede prska se sa polovičnom dozom pa i manjom. Znam par ljudi koji strnjike prskaju sa 1,5l po kj. Kažu sve izgori, samo treba malo više vremena. A u stvari nije baš tako. Osuši se nadzemni deo sirka tj lišće, a dok ta mala količina glifosata stigne do rizoma biljka ga rezgradi i ćorak. Rizom preživi i eto sirak se zazeleni posle prve kiše.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ove godine sikario 3.5l/kj na 1kj strnjike sirak taman pred metlicu faza, ja sam orao i ni jednog zivog nisam izorao u spremanju takodje,tako da se lomim sad da tu posejem kukuruz.
 
Uvek idem 3-4 l/k.j i u jesen tokom oranja bude živih rizoma što je bruka.
Možda si požurio sa totalom, pa još sav sirak nije bio iznikao....
Ja sam recimo na ječmu tj strnjici posle ječma morao da ponovim total prošle godine, zato što sam prvi put požurio zbog odlaska na more. Posle pšenice dosta kasnije sam radio, i do jeseni tj oranja njive stajale čiste kao suza.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ja sam pazario lextour duo. Idem redom po jednu parcelu svake godine pa sejem ultra hibride. Tako vec evo treca godina. Ns sam u startu izbegao i dve godine sam sejao blason duo i nije mi nesto ekstra. Slab porast pocetni. Mozda staro seme a i prethodne dve godine nisu bile bas reprezentativne. Ove godine cu taj RF lextour
 
Posle žetve uzugari između Gospojina preori i na jesen uzori. Najbolji lek za rizomski sirak.
To je recept da ga opet nagodinu imas.... Bez totala nema nista. 8 lit po ha kad je sirak do koljena visine i da ima bogatu lisnu masu. Nakon prskanja ostavi 25 daba i pretamburaj njivu sa nekim strojem i rjesio sicrizomac za vijeke vjekove ukoliko nije gadna susa preko ljeta pa da prskanje ne uspije kao meni prije 2 godine
 
Da li je neko sejao Kws Lukas za berbu u klipu,kako se pokazao ?
Sejao sam ranije Kleopatras i bio zadovoljan ali ga više nema u prodaji.
 
Nazad
Vrh