Kukuruz 2020

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Gledao sam ranije neki video kako u Americi zabranjuju da seješ svoje seme jer kako kažu nije to tvoje seme nego njihovo oni su ga prvo proizveli a ti si ga samo umnožio. Jure ove koi imaju selektor i idu od farme do farme i selektiraju. .
 
Naravno . To vazi dok ne istekne patent na njihovo sjeme . Uglavnom je za soju i to biotek xato sto se kod nje moze dokazati da je njihovo sjeme . Vec je istekao patent za prve RR soje tj one koje se mogu prskati totalom . Sad su uglavnom zabranjene kombinacije lyberty plus RR koja se moze prskati i glufosinatom a ne samo glifosinatom i Enlist .extend i slicne koje se mogu prskati dikambom .i 24d . To za oprasivanje nije tacno za soju . Ako si sijao tavanusu a prskas dikambom naravno da si "ukrao" sjeme tj patent.
 
Ima dobre prinose, pravio je i video o godišnjoj proizvodnji i matematici iste. Puno im ode na kojekakva osiguranja, letos mu uragan srušio dva silosa, pola miliona dolara je imao štete, da nije bio osiguran , haos. Mislim da kad je izračunao, ne sećam se tačno da je bio u minusi 120000 $. Zanimljivo je da su skoro sve cene iste kao kod nas, razlika samo gorivo. Rekao sam da nije propao zbog groblja, sponzorstava i jutjuba. Mama mu radi u firmi a brat , tata i on su na farmi. Šta je 50000 $ za jednu porodicu u Americi, pa toliko kod nas zarade treba za normalno funkcionisanje poljoprivrednog gazdinstva...Kako mi opstajemo, sam Bog zna...
Ufff a jel im to pala cijena radi blokade sa Kinom? Znaci i tamo ide solucija 5000 ha pa nagore tko misli opstati.... Uzas ispada jos malo da ce 1 farma ili poslovni subjekt morati obradjivati 10 000 ha u americi da opstane. A koliko im je zakup po ha i cijena zemljista po ha?
 
Meni je nepojmljivo da neko radi 1300ha a da ga izvlace pare sa sekundarnih poslova kao sto su groblje, sponzorstvo i jutub
Ne sumnjam da je tako, ali sta da nema te poslove , propao bi.
Cudno neko vreme doslo a jos cudnije dolazi
 
Meni je nepojmljivo da neko radi 1300ha a da ga izvlace pare sa sekundarnih poslova kao sto su groblje, sponzorstvo i jutub
Ne sumnjam da je tako, ali sta da nema te poslove , propao bi.
Cudno neko vreme doslo a jos cudnije dolazi
Zato što ne razumeš o kolikim parama se radi. Champion seed mu daje 400 sj kukuruza, računaj sad cenu najskupljeg Dkc puta 400. Sa jutjuba ima 9000 + $ mesečno a za kopanje neće da kaže koliko je tačno love ali kaže da više zaradi od zemlje iako su to sve mala sela, nije da ima posla kao na bežanijskom groblju. Sića mu je zarada od onih bezveznih naočara što reklamira i par gluposti, ovo je sve dobra lova.
 
Ne, nego zarada po h mu je koliko? 250, 300e? 1300hx300e=390 000e godišnje. Ne može da preživi sa 30 000e mesečno?
Nisam ja njegov advokat ni računovođa, kažem šta dečko kaže...Kakvih crnih 300 e ha, pa to nema nigde. Evo gledaj matematiku za 2018 pa vidi kolika je zarada, imao je minus a ne zaradu
 
Nije kod njega neka zarada zato sto je 80% zemlje arenda, al opet nije ni toliko lose inace se ne bi uzimao onakav kejs kombajn i silosi od par miliona evra..ali vredni su ljudi i cale mu je legenda
 
Nije kod njega neka zarada zato sto je 80% zemlje arenda, al opet nije ni toliko lose inace se ne bi uzimao onakav kejs kombajn i silosi od par miliona evra..ali vredni su ljudi i cale mu je legenda
Morao je uzeti kombajn, onaj mu ima dosta godina i izrađen je, kod njih svi imaju silose, to je osnova njihove poljoprivrede posebno te države sa puno snega kao Ajova i Minesota, silosi i sušare su obavezni.... Uzeli su 1m $ kredit...
 
Nebih se slozio da nemaju zaradu na ratarstvu zadnjih godina , manje vise , razlike ima ali opstaju , nije velika kriza kao 80ih i jednim dijelom 90ih , ove godine u prosjeku cak solidna i dobra zarada . Kolko ja imam informacija sa foruma , otprilike kao ovde zadnjih godina , naravno u vecem obimu .
 
Nebih se slozio da nemaju zaradu na ratarstvu zadnjih godina , manje vise , razlike ima ali opstaju , nije velika kriza kao 80ih i jednim dijelom 90ih , ove godine u prosjeku cak solidna i dobra zarada . Kolko ja imam informacija sa foruma , otprilike kao ovde zadnjih godina , naravno u vecem obimu .
Promašuje se poenta a ona je da više zaradi od jutjuba i kopanja grobova za par malih sela nego sa velikih površina ratarstva...
 
Znam ja to sve, pratim ja njih i jos dosta tih jacih americkih jutjuber vec dugo, zaprati ako nisi Millenial farmer-a skroz kul lik, i da vidis sta je ozbiljna zadruga (Mike Mitchell snima kako radi u jednoj koja ima tipa 10 fendt kombajna bukvalno najnovijih sto su izasli i rade ako se ne varam 20000 hektara) mada mi je fascinantno kako dileri kod njih s kim saradjuju daju tako tim malo jacim farmerima glanc nove masine na testiranje i to im dodje extra u sezoni
 
Znam ja to sve, pratim ja njih i jos dosta tih jacih americkih jutjuber vec dugo, zaprati ako nisi Millenial farmer-a skroz kul lik, i da vidis sta je ozbiljna zadruga (Mike Mitchell snima kako radi u jednoj koja ima tipa 10 fendt kombajna bukvalno najnovijih sto su izasli i rade ako se ne varam 20000 hektara) mada mi je fascinantno kako dileri kod njih s kim saradjuju daju tako tim malo jacim farmerima glanc nove masine na testiranje i to im dodje extra u sezoni
Gledam ponekad i njega jedno godinu i po, taj nije u problemu...
 
Ma oni trose pare ko nenormalni, pa jbt jednom gledam Cole kad kad je pricao racun za picu za godinu dana 10000$. Gde to ima?? Troskovi su im veliki oko osiguranja i same kuce, samo internet i telefon placa oko 5000$.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Kolko sam upratio farmeri tamo na odmor idu uglavnom zimi , Havaji, Meksiko, Florida i slicno . Samo tipicnih farmera je jako malo , za toliku drzavu , jednostavno krupniji a manje ih . Opste poznata je fraza ljudi iz grada kad se rasprvlja nesto o farmerima , tipa o subvencijama ili nesto slicno da kazu ,wtf ,ko su ti farmeri , neznam ni jednog ,jel vidio neko nekad farmera i slicno ..
 
Taj you tube mi nikad nece biti jasan,znam neke kanale koji zaradjuju mnogo vise od tih 9 000 dolara mesecno,pa jbg cemu to ?,tamo neki jeb.. gejmeri bez skole i obrazovanja vristu na kameri svaki dan smeju se i zaradjuju vise nego neki lupam advokat koji je ulozio godine i para u obrazovanje i ima svakodnevni posao i veliku odgovornost....Sve naopako,od tih svih kanala na u tube ,ako mozda 10-ak % je zaista korisno i moze se nesto nauciti,sve ostalo je potpuno beskorisno.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh