Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Čitajući danas kolegin problem sa kukuruzom, popnem se na tavan da vidim šta je sa mojim. Oko 30 tona, debljina oko 80 cm, vlaga 17.5 do 18.6 %. Hladan kao led, sve u redu. Pioneer P9911 i P0216.

Oko 4.5 tone je u prikolici pod šupom, takodje bez problema.
 
Isprobacemo ZP 555 :ppozdrav:
Obavezno stavi kontrolu, hibrid koji ti godinama nosioc proizvodnje, pa ces videti kakvo je to njesra od hibrida...Vrsem ga drugaru 3 god. za redom, zali boze izgubljene godine, rekao da nece vise! Rekoh mu, overi jos jednu godinu da budes siguran da nisi pogresio :haha:

- - - - - - - - - -

sva ri su dobra hibrida, ali 5007 po meni traži njive u kondiciji, tj malo je zahtevniji od ova dva... Prinosi su relativna stvar, zavise mnogo od terena, ali dilo koji DKC da poseješ imaće vrhunske prinose za dat uslove, i ono što ću ti napomenuti da poštuješ sklopove koje preporučuju...
Bas bilo koji da poseje i da ima vrhunse rezultate, deluje mi kao ne promisljena preporuka.
 
- - - - - - - - - -

Bas bilo koji da poseje i da ima vrhunse rezultate, deluje mi kao ne promisljena preporuka.

Kolega, nisam se dobro izrazio, kolega aca97 je pitao za 3 hibrida, pa sam na ta tri mislio kad sam to rekao... Naravno da mislim da je i starija genetika Dekalba dobra, ali čim oni povlače određe hibride, znači da prave još bolje...
 
Ja isto usluzno sto sam brao 555 svuda dobar i na gajnjaci i na smonici klipcine velike a zrno duboko, i ja razmisljam da ga ubacim ove godine
 
meni je prvi put da se zapalio,kod kolege se ranije palio kukruz sa kojim radim,meni je ovo prvi put,ove godine je kod nas bio izrazen problem sto je u proljece bilo puno kise i puno kurkuza je stradalo,onda presijavanje,pa onda jos jedan problem,kukruz je nikad teze otpustao vlagu,2014-a kada su bile poplave je po tom pitanju bila 10x bolja iako je bilo 10x vise vlage bez obzira na grupu,inace mi i sijemo nize grupe max do fao 450,bas zbog pravovremenog sazrijevanja,Kolega Darko,ako je lagerovano do pod krov,krov i zidovi ga hlade,i kod mene sve sto je bilo do zida je sasvim uredno
 
Uf..... Sad sam procitao sta ti se desilo... Steta kolega. Ali to je nauk za sledecu godinu. E sad idem da proverim moje!
-----------------------------------------
Bio,proverio i sad cu ko kolega Raić mirno da spavam. :)
 
Poslednja izmena:
Te kišne 2014. sam imao problem sa jednim delom skladištenog kukuruza. Počeo da se greje, sreća pa sam primetio na vreme. Problem je bio u onom delu tavana gda je skladišten kukuruz sa njive gde je bio Pako, koji je imao jako puno kvarnih zrna. Na ceo tavan je te zime navejalo brdo snega ali samo gde je bio pako počeo je da se greje.
Mislim da do 18% nema problema sa skladištenjem do prvih prolećnih "vrućina".
 
Zato treba kukuruz dati skladištaru koji je osposobljen da to radi i svako treba da radi svoj posao.Ja svoj predajem u Hranaprodukt Salaš Noćajski i mirno spavam, dok napolju snegovi beli opet veju a vetar sa Cera oluju sprema!
 
ZP 555 kao prvo za zrno nije ni predvidjen, vec za branje beracem. U sumadiji i kod mene u podunavlju bi bio odlican, jos je kod mene teska smonica, a tu je kukuruz meni uvek najbolji. Probacu ZP 555 sigurno, ja volim zrno ZP-a, ono je debelo,krupno, i sto kazu stoka ga jede sa uzivanjem.. :ppozdrav:.
Uz 555, probacu i ZP 606, ali trazim dobru preporuku za neki hibrid ZP-a iz fao grupe 500-600 koji se dobro pokazao u berbi,kao treci hibrid.
ZP 555 i ZP 606 su zagarantovani !!
 
Kolega, nisam se dobro izrazio, kolega aca97 je pitao za 3 hibrida, pa sam na ta tri mislio kad sam to rekao... Naravno da mislim da je i starija genetika Dekalba dobra, ali čim oni povlače određe hibride, znači da prave još bolje...
Nije problem kolega samo da ne bude zabune :ppozdrav: Aj koliko su bolji noviji hibridi, nego mi se cini da starijima nesto rade, 5276 nije to onaj hibrid sa pocetka, nesto mi je sav kilav.

- - - - - - - - - -

ZP 555 kao prvo za zrno nije ni predvidjen, vec za branje beracem.
Sta to znaci nije za zrno? Kao drugo u novembru je svaki za vrsidbu, vrsu ljudi 606 u to vreme a kamoli 3x5! Vro sam coveku i jedan i drugi, 555 ima 30% manji rod od 606.
Samo da napomenem da sa 606 postize 6,5-7t/kj.
 
Nije problem kolega samo da ne bude zabune :ppozdrav: Aj koliko su bolji noviji hibridi, nego mi se cini da starijima nesto rade, 5276 nije to onaj hibrid sa pocetka, nesto mi je sav kilav.


Zna šta ja generalno od ove godine više nesejem preko fao 450, možda ponešto da se proba, a uglavnom do fao 400, prvenstveno zbog vlage... 5276 sam zadnjih 5 godina uvek sejao, ali nikad nešto mnogo, i uvek sam bio zadovoljan, i dosta brzo je odpušta vlagu za svoju Fao grupu..

P.S. Izbor hibrida za vršidbu ove godine ko mene je pao i poručeni su: DKC 3623, 4795, 4717, i ostala mi je jedan vreća 5031 od prošle godine...
Za branje sam se odlučio za KWS Konsens i Maisadour 70 F (ukupno ta dva na 3 kj).
 
Ma imao sam ja konsens 2015 i 2014, bio je dobar, al aj reko da prošle godine dam još jednu šansu domaćim hibridima i totalno su me razočarali...

5031, dobar bio, 6,8 do 7 t/kj naplativog, al nije mogao vlagu da spusti ispod 15,5%.
 
Domaći hibridi se neseju za vršidbu, bar na mom terenu već 5,6 godina sigurno, a i za branje ih ljudi izbacivaju...

Od ove godine za mene je 14 % korektna vlaga, i ima par hibrida koji to mogu da daju sa strašno odličnim prinosom, i ja ubuduće sejem, i neću više mnogo da eksperimentišem...
 
Shale koji si prinos imao sa 14% vlage i koji hibridi? (znam da si vec pisao ali me mrzi da tražim)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh