Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Navikli ljudi da beru u Oktobru,jbg bio onda 677,704,Sk1...Bar sada ima vlagomera,lepo okruniti i videti da li moze za berac.
 
Bilo im vrućina za istovar. :haha: Kao kada su javili sneg za Avgust pa se ljudi pitali ko će ga čistiti po onoj vrućini. :haha:
 
Ovo kod mene nije do zrenja,obrano pre mesec dana,veci deo njive je obrao komsija sa malim sempeterom eko3500 i tu se pokvario,i ja pozovem jednog dedu iz sela a blizu je njive da dodje da dovrsi jer se spremala kisa,on jedini u selu ima zmaja 214,on je obrao mozda 15 ari i tu gde je on obrao nema uopste da je nikao kukuruz.Zato sam rekao vise nikad mali sempeter.
 
Sad sam bio da uzmem uzorak iz kukuruza.
P0725 FAO 630 vlaga 18 - 18.5 % prosecna tezina zrna po klipu ( prosek uzet sa 4 klipa ) 248 grama, setva na 23.5 cm
P0412 FAO 530 vlaga 18 - 18.5 % prosecna tezina zarna po klipu 251 grama, setva na 21.5 cm

Nema razlike u vlazi izmedju FAO 500 i 600. Imace bolji prinos ovaj iz grupe 500. Vlaga ne pada vec mesec dana. Koliko kod duvao vetar ono sto osusi sjebe kisa. Tesko da ce vlaga biti manja.


Ovdje u ataru su samo brali nesto beracima tko bere za arendu ili cardak. Ja krunio za stoku , pre nekoliko dana , vlaga 19% , pionir , y12 , spada u grupu FAO300 , nikada tako velika vlaga ali nikada i takav prinos, preracunato sa ovih 4 reda sa medje ispada preko 9000kg + po kj, zemlja nista posebno. Sad ono najzanimljivije sijan je na 24cm, kao i ovi FAO 600 grupe.
 
Zato ti Nikola imaš tako dugu i sedu bradu,pamtiš dosta toga.Moj pokojni deda,umro pre 30 godina ,sećam se kao mali,govorio o nekom semenu kukuruza Sk 1, a sad vidim i ti ga se sećaš!
 
Posejao se na 28 ili 30 cm, neki su ga sejali i redje, bio je dugackog klipa i zilav i dao prinos od 2 do 2.5 Kikinde po kj sa 200 kg NPK i 200 kg AN-a po kj! A to u prevodu znaci maksimalno oko 5 do 5.5 t/kj!
Za ono vreme idealan i rodan uz izuzetne vremenske uslove koje su bile skoro svake godine u korist poljoprivrednih kultura, a danas zelimo do 8 t po kj sa manje djubriva i u susnijim godinama!
 
Pre SK1 bio je hibrid po imenu Kanzas,SK1 je jedan od prvih hibrida, i svakakop pomak u nacinu obrade ,tj setve. Sejalo se kukuruzom okrunjenim iz ambara,pod petu,u brazdu,dudukom, a onda su krenule i prve mehanicke sejalice .Pisem za moj kraj i to pre oko 50...55 god
 
Poslednja izmena:
Ovo kod mene nije do zrenja,obrano pre mesec dana,veci deo njive je obrao komsija sa malim sempeterom eko3500 i tu se pokvario,i ja pozovem jednog dedu iz sela a blizu je njive da dodje da dovrsi jer se spremala kisa,on jedini u selu ima zmaja 214,on je obrao mozda 15 ari i tu gde je on obrao nema uopste da je nikao kukuruz.Zato sam rekao vise nikad mali sempeter.
Ja sa mojim z214s nikad nisam problem sa rasturom...
 
Merena danas vlaga na DKC 5276 19,5%
Rizik mi je da ga skidam sa tolikom vlagom zbog skladistenja kuci. Nego me raduje smanjili kolicinu padavina za sredu I najavljuju posle srede opet pare lepih dana samo malo hladniji u odnosu na danasnjih 22°C
 
Prosle godine sa 18 vlage su uzimali 11.5% sto i nije puno, ove godine ce vidimo ali mislim da ako se vlaga bude kretala tu negde sigurno nece biti ispod 20%.
 
kukuruz 2016

moze da li neko kaze koliko je 10 posto vlage u tezini 5grama ili 4grama ili 8 da znam koliko ta vlaga povecava tezinu na samom prijemu
 
Neko je pitao za prinos starih domacih hibrida,nisam bas jako mator ali se secam da je moj deda kao rekorder u proizvodnji mleka dobio dve vrece nekog Velinovog hibrida koji je radila Agrounijina sel.stanica u Indjiji 1985 godine.Prvo je napravljen cirkus sa setvom i posejano je obe vrece od po 10 kg na 50 ari,kod nas te njive zovu zajednica.Mislim da je umesto na 27cm razmak posejano na 17 cm. Deda i stric su se posvadjali posle toga,kad je nikao kukuruz poceli da rascupavaju pa im bilo zao i ostave kako jeste.Posle zetve psenice je bilo jasno da ce taj kukuruz rekordno roditi pa su napravili neku opkladu ali se ne secam u vezi cega ali znam da su ga brali ceo dan sa sempeterom i sve su merili.Uglavnom bilo je 16200 kg klipa na toj njivi i mislim da je to rekord u Krcedinu i dan danas.Kako se tacno zvao hibrid,nisam siguran,znam da su ga zvali Velinov hibrid.
 
moze da li neko kaze koliko je 10 posto vlage u tezini 5grama ili 4grama ili 8 da znam koliko ta vlaga povecava tezinu na samom prijemu
Ako si hipoteticki pre kise imao na njivi 10000 kg kukuruza sa 14% vlage a sad ga ovrses i imas 18% vlage,na vagi ces imati 400 kg vise vlaznog kukuruza ali ces JUS kvaliteta imati nekih 1500 kg manje zbog sasusenja i troskova susenja.Jasno?
 
mislim da ne stoji to da da li je 1 procenat vlage isto kao i 1 kg na 100 kila kukuruza dali je tezina sa 20 posto vlage 100 kg kukuruza onda sa 18 posto bi trebala biti 98 kg a taj podatak nigde neces naci
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh