Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kukuruz sa rubnih delova parcele (malo probrali zbog prolaska beraca)
ZP 600


Imace nesto kukuruza ove godine,prinos smesan, ali za svoje potrebe ce imati.... :osmeh:
Setva 13.4
150kg uree po ha
Berba prva nedelja oktobra,ako bude lepog vremena.
 
Juce krenulo branje,na 1.2ha bilo 14 koseva dvorednog Burgoina,ima neku oznaku sa brojem 10. Na jednoj parceli je ostalo dosta kukuruza jer je pao zbog diabrotike.
Cini mi se da je kukuruz bas rodio ove godine.Danas beremo jos 1.2ha.

Gesendet von meinem HTC Sensation Z710e mit Tapatalk
 
Bio u obilasku kukuruza...pojedine ranije sijane njive bi se mogle brati....otrgo sam par komada i uporedio...prosjek je..duzina klipa 24 centa,a mana sto je vecinom 14 reda
Radi se o 434 kukuruzu
 
Da podnesem izvještaj pošto je završena berba za ovu godinu. Ukupna površina iznosila je 2.4ha a branje je radjeno sa samohodnim dvorednim beračem Burgoin GR 10. Nabrano je ravno 30 njegovih bunker, ako neko zna koju zapreminu ima njegov bunker nek napiše pa da mogu tačno izračunati koliki rod sam imao.

Kukuruz je, blago rečeno, prerodio preko svake mjere. Sijani su Pioneer F38 i 9911 AquaMax i više od tri četvrtine biljaka je imalo po dva prava, velika klipa. To je posebno bilo izraženo kod 9911.

Napunio sam kotarku koju sam nedavno završio, ona je 3.8m prečnika, 5m visoka i ima kvadrani tunel unutra od 0,65m tako da je njena korisna zapremina oko 55 kubnih metara. Napunjen je do čepa, jedva sam izašao kroz tunel jer sam se uvukao unutra da ga ručno popunim i ispod samog krova pa je stalo još mnogo kukuruza. Ostale su mi još 4 prikolice (8 bunkera jer su sipana po 2 bunkera u prikolicu) i njih ne znam kud da stavim, sutra ću pokušati da to potrpam kojekud. Kotarka je planiran za prinos iz 2014. godine sa iste površine koji je bio baš odličan a eto, ispala je mala.

Agrotehnika je sledeća:

Duboko oranje u jesen uz zaoravanje kukuruzovine i ogromne količine zelene mase (kukuruz+ječam+pšenica+zob+korov, sve namjerno nasijano posle žetve pšenice, dio zelenog kukuruza sam dao bikovima, ostatak je otišao pod plug ) na parceli gdje je bio 9911, dubina nigdje nije bila ispod 30cm.

Priprema je radjena sa rotodrljačom.

Sjetva je vršena 10.04. sa OLT MSK4 na nekih 8cm dubine.

Bačeno je 400kg/ha UREA (ruska) na oranje a prije rotodrljače, 400kg/ha 3x16 (ruska) u redove sa sijačicom (OLT MSK 4) i 400kg/ha KAN (Linzer) tokom špartanja.

Protiv korova je prskano samo jednom sa Cambio+Nicostock+25kg UREA na prskalicu. od 330l.

Protiv insekata je prskano dva puta, prvi put protiv pipe dok je kukuruz bio baš mali sa 2-3 lista, prskao sve ručno sa atomizerom jer je bilo previše mokro za traktor. Drugi put prskano kada je kukuruz bio veliki, u fazi oplodnje, protiv zlatice, takodje sa ledjnim atomizerom. Nije bilo mnogo zlatice ali sam potrovao i to malo tako da klip nije imao oštećenja. Na jednoj parceli larva zlatice je napravila dar-mar ali berač je dosta uspiješno pokupio većinu ostatak ćemo ručno pokupiti narednih dana.

Sve u svemu, rodom sam prezadovoljan, nisam se nadao da će ovako da prerodi ali godina je bila idealna za kukurz uz stalno smenjivanje veoma toplih (bolje rečeno vrelih) perioda sa periodima sa ekstremno jakim padavinama. Ako neko zna podatak o zapremini bunkera kod Burgoin GR 10 bio bih veoma zahvalan da to napiše ovdje.
 
Jesi li ti zombie rasturio 1.200 kg po HA ili je to za celih 2,4 ha?
Da,po 400kg od svakog navedenog djubriva po hektaru,urea + 3x16 + kan,u tri etape.Prije sjetve,u samoj sjetvi i na kraju u spartanju.Svake godine tako radim uz dodatak stajnjaka,jedna parcela dobije sav stajnjak sledece godine druga,pa treca i tako u krug.Obicno bude po 15-17 prikolica od 3 tone a parcele su povrsine od 0.5 do 0.8ha.Obavezno je zaoravanje svih biljnih ostataka.

Gesendet von meinem HTC Sensation Z710e mit Tapatalk
 
Pa nije sračunao koji je to prinos približno u zrnu , ali izgleda da je odličan, a možda bi i na suši bio dobar . Ako je tačno da je vićina sa dobrim drugim klipom a gustina u normali to može biti ekstra prinos.
 
Gustina je oko 18-19cm a preko tri četvrtine su imale 2 prava klipa. Znam po kotarkama koliko je kukuruza bilo ranije, 2014. na primjer koja je bila ekstra rodna godina. Imao sam dvije drvene kotarke, veća je imala zapreminu od 22m3 a manja 18m3, dakle ukupno 40m3 i ostajalo mi je nekih 4-5 prikolica. Sada sam napunio novu okruglu kotarku od 55m3 i opet su mi ostale 4 totalno pretovarene prikolice, dvoredni samohodni berač je dosta brži od jednorednog vučenog pa su tovarili koliko može da stane jer su parcele podaleko, dva traktora su vukla i opet su jedva stizali. Izmjeriću prikolicu danas pa ću tačno znati njenu zapreminu. Otprilike računam da sam imao najmanje 15 kubika više kukuruza nego 2014. godine a sijane su iste parcele,dakle 2.4ha. Ako neko zna dimenzije Tehnostroj jednoosovinke i njenog sanduka, možemo odmah da izračunamo jer su na nju stavljene dodatne stranice u visini od 60cm a svaka je skroz pretovarena, put je jako dobar pa nije ispadalo. Odokativnom procjenom trebalo bi da sam imao preko 70 kubika klipa. Znam da je jedan kubni metar klipa težak oko 500kg, to je dakle 35 tona klipa pa izlazi da je na 2.4ha to 14,5 tona klipa po hektaru. To je naravno vrlo gruba računica, nikako neću znati tačno dok ne bude okrunjen i prodat, cijela velika kotarka će ići za prodaju kad bude vrijeme, ovaj višak ću trošiti za svoje potrebe.

E sad, računica. Računam da kukuruz ima cijenu po 300KM/tona, dakle nekih 153,8EUR/tona. Nikad nije bio jeftiniji od toga pa mi to služi kao neka osnova. Obično prodam od 10 do 15 tona zrna nakon sušenja u kotarkama i krunjenja i svo to vrijeme hranim 8 bikova, koke nosilje (35 komada), dvije ture od po 100 tovnih pilića...dakle nikad mi ne zafali. Ako prodam navedeni višak od nekih 10 tona, to je ugrubo 1500EUR. To mi poklopi troškove sjetve. Inače, vještačka djubriva su bila mnogo jeftinija ove godine a i sam dizel je takodje bio jeftiniji za pola evra po litru u odnosu na ranije godine tako da sam uložio ugrubo isto kao i ranije a bacio sam tu razliku u vještačko djubrivo i kvalitetno oranje, pripremu, prskanje itd. Kako mi se čini izgleda da je rod opravdao ulaganje, nek cijena bude navedenih 150EUR po toni i poklopiće se računica.
 
Poslednja izmena:
70 kubika klipa daje 28000kg zrna pa to podelis na 2,4 hektara dobijas cifru od 11666kg po hektaru zrna.Odlicno!!!!!!!:bravo:
 
Kod mene P0725 i kws kerbanis zeleni i list i kukuruzovina,a klipovi presuvi poceo da berem i katastrofa se krune posto nemam skupljac zrna na beracu batalio sam branje i sve ce morati u zrnu da ide!
 
Ovde svi redom beru prezreo kukuruz.Nakon kiše jasno se vidi rastur koji je nakon nicanja ravan tepihu.Tu su gubitci astronomski a svi se vode izrekom ko je još u Avgustu brao kukuruz kada je još zelen a vlaga se ne meri.
 
Kolege, jel može neko da mi objasni zasto ne ureu? Ja bacam i ureu i an ali ukoliko urea produžava vegetaciju lista, prestao bi sa tim. Jel ste to na osnovu svog iskustva zaključili? Ja sam pod kukuruz bacio 150 kg NPK 3x16, 60 kg ureje i 60 kg an sve po kj. Koliko ste vi bacali?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh