Kukuruz 2014

@paorpaor
To je opet visa politika i stvar monopola kao i sa trzistem kukuruza a i svega ostalog ,imamo kvotu za izvoz junetine u EU od 9000t ,a ne ispunjavamo je ni 10% ,ivoz svinjetine za Rusiju koji neko stalno minira.
Jednostavno i pored sve price o slobodnom trzistu i trzisnim uslovima mi smo jedna od najzatvorenijih drzava na svetu jer nekome to itekako odgovara....
 
Moj prosjek gustine je oko 18cm , a kajem se što one na 19 nisam isto sijao na 16 ili 15cm . Naizgled poneka tanja stabljika i manji klip , kao malo prije podgori , al curi bolje čak i na suši u većini tipova zemlje.
 
Imam ja jedno laicko pitanje, ako moze: koja je svrha setve recimo na 18 cm? Jel onda taj sklop da bar 15t/ha? Jel ne vidim ekonomsku racunicu pogotovo, ako se uzme u obzir da je jedna setvena jedinica kostala 50e. O cenama nafte, djubriva i hemije koja je potrebna da se upotrebi da bi taj sklop dao roda je mnogo veca....
 
Imam i ja jedno laicko pitanje, posejao sam jednu manju parcelu na 15 cm, sada je kukuruz u nalivanju, pa me interesuje kako ce reagovati na nocasnjih 30mm vodenog taloga? ::namigivanje::
 
Oko 180 kg kukuruza treba da rodi više na hektar da se pokrije razlika u sjemenu izmedju sijanja na 21 i na 17cm gustine . Kakve ti tone pominješ?
 
Imam ja jedno laicko pitanje, ako moze: koja je svrha setve recimo na 18 cm? Jel onda taj sklop da bar 15t/ha? Jel ne vidim ekonomsku racunicu pogotovo, ako se uzme u obzir da je jedna setvena jedinica kostala 50e. O cenama nafte, djubriva i hemije koja je potrebna da se upotrebi da bi taj sklop dao roda je mnogo veca....

Matematicki moze ladno, ali kondicija zemlje i na kraju priroda daju zadnju rec. Pa ako imas petlju rizikuj. Nafte trosis isto kao kada ti je manji sklop, hemije takodje. Jedino semena i djubriva treba vise, ali opet rizik je tvoj i ako te opali kec sve se vrati visestruko.
 
Koliko je bitan sklop,gustina, toliko je bitno i sta nikne,odnosno koliko od onoga sto si posejao vidi svetlost dana i kada...Ja ove godine imam najbolji sklop od kad radim zemlju,sejao sam uglavnom na 23,5 a nesto na 22.7. Nicanje je bilo ujednaceno sto je takodje jako bitno,da nema nejednakih kukuruza u redu,vec svi isti kao jedan...Nicanje mogu slobodno da kazem 97-98%,glupo je reci 100%, a to je sad bilo i ko zna kad.Seme sam uzimao sa klijavoscu 95+,energija takodje,rana setva u vlazno,i ne preduboko,za 10 dana sav je bio izasao.Mislim da za berbu beracem ne bi smeo da sejem gusce jel mi se i ovo cini pregusto...najveci problem trenutno mi je jedan ili vise jazavaca koji se okomili na moj kukuruz i ne mare ni za sta,samo ruse i jedu.Sapurina koliko hoces,i uglavnom su to krajnji odnosno vrste pored puta.Ne znam kako to da resim?!
 
Napad jazavca i njegove rane ni malo nisu bezazlene cak nekada budu i smrtonosne i zato se pazite da vas ne napadne jer je vrlo hrabar,srcan i agresivan,a najbolje resenje je lovnica "pa kom opanci, kom obojci"!
 
Pa ako imate frku sa jazavcima, nosite neku motku ili palicu, jedino sto je vazno nemoj da bezite, oni jako dobro pamte, i kad vas opet vide nece se uplasiti bas naprotiv, isterace vas iz rodjene njive, humoristicki jeste ali....
 
Stoji na dve noge, bori se sa covekom i njegov napad moze da bude smrtonosan, ne smes da bezis jer ima pamcenje bolje od racunara i kad izdominira sav kukuruz je njegov, krije kukuruz iza ledja, ovako da stoji od sada u knjizi iz biologije,a da i da dodam imaju razvijen i transport dobara, jedan legne a ovi pakuju na njega kukuruz, pa ga onda vuku do skladista...
 
Nazad
Vrh