Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dogodina ne znam od koje cu semenske koce kupoti kukuruz ali znam da ce sav biti za branje.Neisplati mi se vrsaj.
 
Posejes neki DKC,isprskas od korova,ospartas i kad bude jedno 80cm visine sipas totala u prskalicu(dosta ce da bude 5l-ha)i isprskas ga,odes kuci i za 7 dana se vratis na njivu da vidis da li je GMO ili ne.E to je hteo da ti kaze.
 
slažem se sa ovim što sam označio ali treba imati na umu i sledeće a to je broj redova na klipu jer je broj redova nešto što je genetski a dužina klipova zavisi od đubrenja ,količine padavina agrotehnike itd.tako da hibrid koi ima 20 reda zrna i dužinu od 25cm i hibrid koi ima 16 reda i dužinu od 30cm nemaju isti broj zrna jer 4 reda imaju više zrna nego ona 5cm dužine tako da se ja i tim rukovodim prilikom odabira hibrida ako grešim vi me ispravite ,

Što je deblji klip deblja je i šapurika tojest zbog broja redi a samim tim i zrno je uže i manje zbog velikog broja redi.Prošle godine sam upoređivao as 72 koji ima 22-24 reda zrna sa ns6030 i zp606 koji imaju 16 redi, merio sam klipove približne dužine da nekažem iste i merio klip (neokrunjen), kad je okrunjen (zrna) i šapuriku i nije as imao ništa više od ove dvojice čak za nijansu i manje tako da debljina klipa i broj redova nisu presudni za količinu prinosa.Da dodam ovo, pošto su klipovi deblji a samim tim je i šapurika deblja čuvanje u čardaku ume da bude problem sa ovim hibridima ponaročito kermes sa kojim su ljudi kod nas imali problema sa čuvanjem u čardaku (i sam uglavnom berem i sve u čardake) a bran je kasno kad je bio baš zreo.Toliko od mene.
 
@zarkovmali
Nisam i jos neznaju tacno,do Nove G. ce se znati ako ne i pre,jbg bice dobre cene,moramo vratiti sto smo "zaradili".Orjentisu se na cenu kuruza.
 
cekaju sigurno da druge semenske kuce izadju sa cenama,i da nas osisaju onda svi dobro,i opali godina kao 2012 i bankrot.
 
Pa kažu ti da pošpricaš 3 ha. kukuruza totalom i da se osuši sav.Jesili sad razumio šalu.Ili ja ne kontam .Po mom mišljenju će cena semena pasti nako 01 04 .Puno je pšenice bar kod nas je tako...
 
Što je deblji klip deblja je i šapurika tojest zbog broja redi a samim tim i zrno je uže i manje zbog velikog broja redi.Prošle godine sam upoređivao as 72 koji ima 22-24 reda zrna sa ns6030 i zp606 koji imaju 16 redi, merio sam klipove približne dužine da nekažem iste i merio klip (neokrunjen), kad je okrunjen (zrna) i šapuriku i nije as imao ništa više od ove dvojice čak za nijansu i manje tako da debljina klipa i broj redova nisu presudni za količinu prinosa.Da dodam ovo, pošto su klipovi deblji a samim tim je i šapurika deblja čuvanje u čardaku ume da bude problem sa ovim hibridima ponaročito kermes sa kojim su ljudi kod nas imali problema sa čuvanjem u čardaku (i sam uglavnom berem i sve u čardake) a bran je kasno kad je bio baš zreo.Toliko od mene.

A šta je sa dužinom zrna , uzmi ti neki "deblji" DKC pa okruni pa vidi onda kolko ima zrna.
 
Pa kažu ti da pošpricaš 3 ha. kukuruza totalom i da se osuši sav.Jesili sad razumio šalu.Ili ja ne kontam .Po mom mišljenju će cena semena pasti nako 01 04 .Puno je pšenice bar kod nas je tako...

U mom kraju isto, posijano je nevjerovatno mnogo pšenice, daleko više nego ikad ranije. Ja se još lomim šta da sijem, AS54 je kod mene završio pošto je ove godine drastično podbacio, AS72 je bio odličan s obzirom na klimatske uslove ali razmišljam da probam sa Kermes-om, par ljudi ga je sijalo, izmedju ostalog i na jednoj parceli koja je odmah do moje koja je dala najviše roda a gdje je bio AS72 i njegov Kermes je imao za 20-30% duži klip i veće zrno.
 
Pa kažu ti da pošpricaš 3 ha. kukuruza totalom i da se osuši sav.Jesili sad razumio šalu.Ili ja ne kontam .Po mom mišljenju će cena semena pasti nako 01 04 .Puno je pšenice bar kod nas je tako...
Normalno da sam razumeo zato sam ddraganu i stavio ovaj smajli :ppozdrav:
I tebi takodje:ppozdrav:
I kod nas je dosta psenice i jecma mnogi ce sejati suncokret umesto kukuruza jer je kukuruz ove godine skroz sagoreo od sunca. Ja cu sejati kukuruz bez obzira na susu koja sledi sejacu 704 ima jaku i debelu stabljiku koja bolje podnosi susu od ovih tankih i nikakvih a ima i veliki koren tako da ne zaostaje za drugim sortama a i ispitan je decenijama na ovim prostorima kao i 640 koji cu takodje sejati neprevazidjen je bio u ovoj susnoj godini.
 
Da baš tako .Ako bude kao 2010 svaki će roditi dobro .Neki 9 neki 8neki 10 t .Ništa se ne gubi.A ako bude ekstremna god i čovek baš nabode onaj kame to ne odgovara e onda je problem..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh