Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma sta ce biti sa onim sto jos nije pustio klipove,zna li neko?Meni na jednoj njivi od 8kj 75%bez klipa gledao ga pre neki dan.A razlog mislim da je ne ujednaceno nicanje.
 
Daleko bilo ali može da se desi oprašivanje kada budu velike noćne temperature a tad može da se ponovi prošla godina.
 
Dolovac nemoj te paniciti sa ovom prognozom, imali ste 90l kise 10-11.07.
mi nismo imali kisu od 24.06 ipak kukuruzi izgledaj izvanredno.
ako se obistini ova prognoza za narednih 10 dana, nasi kukuruzi ce propatiti malo, a vasi nece ni osetiti.
 
Dolovac nemoj te paniciti sa ovom prognozom, imali ste 90l kise 10-11.07.
mi nismo imali kisu od 24.06 ipak kukuruzi izgledaj izvanredno.
ako se obistini ova prognoza za narednih 10 dana, nasi kukuruzi ce propatiti malo, a vasi nece ni osetiti.
Daleko da panicim tacno je da je palo toliko cak i vise al sto moj deda kaze sve je to jos trava,predprosle godine u ovo vreme je pao grad u fazi nalivanja zrna lose smo prosli, pogotovu u Bavaniste.Rano je pricati o dobrom rodu
 
Ма шта се десило, мислим да ће род бити већи него прошле године. Ипак је прошле године већини пресудио изузетно топли јун, а јул је био само егзекутор пропасти. Да је пала киша прошле недеље, и кад би пала крајем јула, више сам него уверен да би био рекордан род. Овако нам остаје као што каже колега @zeljko да бројимо проценте губитка сваког дана. Опет са надом да можда падне киша крајем месеца и да се ипак извучемо, барем ми неки који смо на ивици. Многи ће проћи солидно без обзира на све.
 
Tako je, neko ce proci i odlicno, neko prosecno(gde i sebe vidim), neko ipak lose!
uvek uporedjujemo proizvodnu i godinu iz koje prodajemo proizvod tj. predhodnu godinu, tako da je ova neuporedivo bolja, pogotovo ako se uzme u obzir zdravstveno stanje kukuruza(nece biti onako budjavog i smrljavog kukuruza kojeg niko nece da kupi)
 
Ja se evo javno izvinjavam na pogresno upotrebljenom izrazu sto sam umesto "hibrid" upotrebio izraz "sorta".
Kukuruz je hibrid, mada se nekada davno sejala sorta kukuruza. Psenica je sorta, soja je sorta, dok su hibridi kukuruza, suncokreta itd
Uglavno valjada ste razumeli sta sam hteo kasti, a radujeme i cinjenica sto moderator budnim okom prati desavanja sto znaci da je dobrog raspolozenja :osmeh:
 
činjenica je da su te svi razumeli pa čak i onaj što te je ispravio ali čovek je od struke i nauke pa mu sve što nije kako knjiga piše bode oči:ppozdrav:
 
Ako bude cijena najesen kako mnogi prognoziraju , a ovi lopovi ne spuste ulazne cijene , od sledeće godine će neki preći na sijanje sorti kukuruza , tako da možda i neće biti pogrešno .
 
Ako bude cijena najesen kako mnogi prognoziraju , a ovi lopovi ne spuste ulazne cijene , od sledeće godine će neki preći na sijanje sorti kukuruza , tako da možda i neće biti pogrešno .
То сам баш мислио да предложим, пошто власт инсистира на тачности, па да пробамо да испитамо колико је сорта, а колико хибрид. Нешто мислим да би нам после истраживања хибриде и џабе нудили, само да не доказујемо по оваквим местима.
 
Izvinavam se na komentarisanju i obećavam da više neću pisati ništa na forumu jer ovde vidim da ima daleko pametnijih pa da ne smetam ljudima.
 
Ma znamo mi uglavnom šta je sorta a šta hibrid , al malo prebacujemo na šalu od sve muke . Godina je uglavnom dosad dobra pa se smiješi niska cijena . Imamo mi uglavnom i sorti , stari mi nebi propustio da negdje ukraj ubacimo bijelu sortu za hljeb kuruzu , eno ga i on ove godine odličan .
Ako nedaj bože dodje cijena od prije sedam, osam godina treba razmisliti o " redukovanoj obradi " .
Garant se može i bez hibrida i bez djubriva (i bez rente ) imati 200-300 kg/ha , pa nek onda postave otkupne cijene ...
banana.gif
 
Moze daleko vise od 300kg/ha. Verujem da moze i 50% roda ako se poseje f2 generacija semena iliti seme iz ambara. Nisu gubici prinosa toliko izrazeni u prvoj reprodukciji. Kako ovo znam? Dok smo radili beracem kukuruz, ovratine smo sejali tzv misling ili nagusto kukuruz iz ambara. Bikovi su jeli ga celo leto, i tako smo krcili ovratine da moze da se okrene lepo 558+Z221+prikolica za beracem. Vise puta se desilo da bikovi ne mogu da pojedu tu kolicninu pa takav proredjen kukuruz se obere kad i hibrid. Klipovi jesu manji i nepravilniji, ali uvek bude bar 50% prinosa od hibrida.
 
2013-07-22-200928.jpg
[/IMG]
2013-07-22-201035.jpg
[/IMG]
evo malo slika od danas,jedna mala parcela zp684 za sada se drzi solidno zemlja je ispucala ali ima vlage u dubini veoma je teska zemlja za obradu i vrlo lako ispuca ali kukuruz bude uvek dobar jos ni jednom nije podbacio.
 
Original zemlja kakva je ponegdje kod mene , isto tako ispuca al se tu list nikad ne uvrće. jedino problema može biti u nicanju al poslije ga kuni , ne vrijedi.
 
Original zemlja kakva je ponegdje kod mene , isto tako ispuca al se tu list nikad ne uvrće. jedino problema može biti u nicanju al poslije ga kuni , ne vrijedi.
veruj mi da nemogu da je poorem dublje od 25cm i to sve na jednu stranu nizbrdo,nece da ide plug u zemlju nikako,u toj njivi ima jedan bazen a ima i vode u njemu i ako je na brdu,takva zemlja je u mom kraju na 60%povrsine a ovaj ostatak je za nijansu laksi za obradu,Kukuruz moze da izdrzi veoma dugo na toj zemlji,danas sam obisao malo vecu kilometrazu i video da se najbolji kukuruzi pale i to mnogo zato sto je na tim parcelama retka zemlja dok je bilo kise rasli su kao iz vode imaju oko 3m visine a sada je tuzno gledati u njih,meni je jedan podgoreo na par mesta i to donji listovi,neznam razlog jer nepokazuje nikakvu slabost na suncu jos se neuvrce a moze da se desi da ga je potpalila jedna kisica pre par dana samo je pokvasila i odmah je zagrejalo 35C videcemo sta ce biti dalje za sada se kukuruzi bore a najvaznije je to sto ima rose koja je veoma bitna.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh