Kruška

OHF? Moze li objasnjenje sta je to i gde ima da se nabavi? A pitao sam za sadnice Karmen?
 
OHF je vegetativna podloga za krušku!
Sadnice? Kontaktiraću jedan rasadnik za koji mislim da imaju tu sortu, pa ti se javim!
 
Ako vas ne mrzi da kuckate mene bi interesovalo sto vise detalja vezano za OHF konkretno kod Becarine jer mi se cini da je prinos fantastican. Znaci gustina sadnje, oblik krune, navodnjavanje, djubrenje, prskanje, prihrana, itd. koliko sam procitao OHF-a ima vise vrsta i dele se po brojevima, 333, 51 itd. Takodje kazu da je jako otporna na erviniju i kalifornisku crvenu vas al to je knjiga a ovo je praksa, hvala unapred!
 
Ja nemam puno iskustva sa ovim podlogama, to sačekaj kolegu @Bećarina pusta da ti kaže činjenice!
I mene zanimaju te stvari.
Mogu samo da ti kažem da sadnice sorte karmen teško da ćeš naći. Kalemarski nož u ruke i na proleće engleskim spajanjem okalemi sebi kolko oćeš sadnica! Jedan moj klijent ima u zasadu od 3,5ha svega par desetina sadnica ove sorte i to mu je jedan kalemar iz drenove prodao.
 
Što se tiče mojih krušaka sađene su na 3,5 x 1,5 m, redovna zaštita od bolesti i štetnika, mineralna i folijarna gnojidba sukladna potrebama voćke i vremenskim uvjetima i to je to. Trebaš joj dat sve što ona treba u pravo vrijeme (te u pravim količinama) i nema problema. O podlozi nemogu puno reći jer sam po struci ratar i ratarstvo mi je "u venama". :osmeh:

Što se tiče mog ovogodišnjeg prinosa njega nemoj uzimat za mjerodavnog i ustaljenog jer je to tek prvi put da imamo toliki prinos. I taj prinos nemogu reć da je zbog te i te podloge jer sa drugim podlogama nemam iskustva. Naravno da je kvalitetan sadni materijal osnova svega, no isto tako važan je i pravilan uzgoj-njegovanje nasada.
 
Po pravilu bi trebale u avgustu mesecu da zore a ove tvoje ako lice na viljamovku onda to je kifer isto jako rodna samo ima puno kamenih zrnca u plodu
 
Poslednja izmena od urednika:
u svemu ovom sam pocetnika ,pa me interesuje da li ima veze sto je u blizini ovog zasada starija kasna kruska , ne znam tacno koja, odavno je tu, jer sam slusao da se viljamovka slabo oprasuje sama, pa reko da nije ova uticala na to ako su se oprasile ?
 
Kolege
Primetio sam ,na dve stable viljamovke,da lisce vise nisu zeleni ,nego po malo prelaze na braunkasto ili na bordo. Interesantno ,da rod samo na ovom dva bila ,jer ostale su jos mladi. Meni lici na Erviniju . Al mozda zbog toga sto dolazi jesen. Sta vi mislite ,mozda nebi ni trebalo da primetim tu promenu .Ili mozda stvarno imam probleme sa stablama ,dal vredi ih prskati?
 
To je dobra sorta. Koliko ja znam, veće deo plodova te sorte se proda kao konzumna, mada, ne vidim razlog da se pomeša sa viljom. Santa Marija sazri nešto pre vilje, ali pojedini plodovi ove dve sorte mogu u isto vreme da se uberu. Znači, jedna prođe, druga odma dolazi!
 
pozdrav svima, planiram da zasadim krušku, uradio sam analizu zemljišta i to izgleda ovako:ph H2O 6.5,Ph KCI 5.3, Humus% 2.6,P2Osmg/100g 10, K2O mg/100g 13.00, reakcija zemljišta: Ph slabo kisela,sadržaj humusa :nizak, sadržaj lakopristtupačnog fosfora:eek:srednji, sadržaj lakopristtupačnog kalijuma: osrednji....šta treba da uradim da dobro pripremim zemlju za sadnju (pošto dobijam svakave odgovore od 3 t/ha stajnjaka pa do 30 t/ha). ako neko ima jos neki savjet volio bih da ga podjeli s nama. neki ljudi mi preporučuju da ne idem sa puno stajnjaka po cijeloj njivi već da se fokusiram na trake gdje se saditi voće ( kažu da bezveze ne buja trava !!!)...
hvala unaprijed svima......
 
i ja sam krenuo sa kopanjem rupa za sadnju viljamovke,oprasivac ce biti santa marija.....ako ima neko neki savet...hvala
 
posto se i ja spremam za sadnju kruske, mogu da prenesm samo informacije koje sam dobio.
za sada sadnice ce biti na 3,5x3m , a rupe su mi rekli da kopam 50x50x50dubine , sto mi se cini malo veliko ... i jos od saveta sam dobio da svaka vocka dobije po dve lopate pregorelog djubriva.

meni bi trebao savet iskusnijih kolega u vezi sorte... elem , vocar koji me savetuje, predlaze mi da posadim viljamovku , podloga divlja kruska , a oprasivac b. bočica. vilja 100 stabala, a b. bočica 20 stabala.
sta mislite o ovoj kombinaciji , posto mi njegov predlog deluje samo da bi rasprodao sadnice koje su njemu ostale...
ja sam razmisljao o 3-4 razlicite sorte, koje bi pristizale otprilike podjednako...
da li da idem na njegov predlog ili mozda neko od iskusnijih kolega ima neki drugi .

hvala :ppozdrav:

i jos jedno pitanje , na kojoj razdaljini od poslednjeg reda da posadim lesnik , planiram da ide celom duzinom vocnjaka, kao nek vrsta ograde, samo da napomenem da od poslednjeg reda do kraja parcele imam 2,5 m
 
50x50x50 nije veliko. Za samu krušku ti treba znatno manja rupa, ali kopanjem ovolike rupe ti uređuješ samo mesto u kojem će da se razvija stablo. Znači prilikom kopanja će se usitniti zemlja tako da će duže zadržavati vlagu a i lakše je korenovom sistemu da se raširi po takvoj zemlji nego kroz ledinu.
 
branislavbl, nije loša ideja za trake, da odrediš gdje će ti se pružati redovi pa na širinu od 1,5m razbaciš đubar. Dobro bi bilo da je pregorio, i ako nemaš dovoljnu količinu kolika je preporuka, trake ti opet idu u korist. Kod mene je bio slučaj da ga nisam imao dovoljno (30t/ha), ali sam razbacio koliko sam imao ali sam po čitavoj parceli pre sadnje uz đubar dao i 2t NPK pa duboko zaorao. Sad se ta investicija itekako vraća. Takođe, nikad nije kasno za stajski đubar daš u trake i nakon sadnje, ali ga treba razbaciti u jesen i najbolje isfrezati da u proljeće ima manju šansu razvoj legla raznih štetočina.

MALINAR, i kod mene je ta kombinacija i pokazuje se dobrom.

stdeyan, kao što kolega VladimirGM kaže, nije potrebna baš tolika velika rupa, bitno je da pod budućom žilom ima sloj stajnjaka, pa zemlje i to dobro natabati prije početka sadnje da ne ostane zraka pod korijenom. Mislim da bi ti bila premala razdaljina od poslednjeg reda do ljeske (2,5m) jer ljeska voli širinu i svijetlo kao i druge jezgraste voćne vrste.
 
Nazad
Vrh