Kruška

Ma nisi dosadan...Nego problem je u terminu...bunar...
Ja u mojoj nijvi imam dva cola pobijenu cev -pocinkovanu na nekih deset i po do dvanaest metara ( ceo ovaj region ima vodu na toj dubini) i ona funkcioniše kao tvoja cev od okitena i vadi takozvanu "bunarsku vodu"...Kako ? Pa bez obzira koja je donja dubina bitno je da vodeni stub ( i retko kad-skoro nikad, se ne može iscrpsti) takvog bunara nikad ne pada ispod nekih šest do devet metara, sa koje dubine "tomos" ili "dmb" može da crpi vodu...A to je princip ( mislim na nivo vodenog stuba i za koje vreme se iscrpi i za koje vreme se ponovo naviri) i kod pravog bunara, koji se podrazumeva nekih metar ili više u širini.
A znači pravi bunar , inače skuplja vodu bliže površini...Kod kolege su već ispitivali dubinu vode, šta ćeš , takav teren, pa nema plitke "bunarske " vode, nego arterske...a to je malo veća investicija...
 
Imam dilemu sadio bih parcelu oko 90 ari krusku, pa me zanima koje sorte krusaka su dobre [cena i potraznja na otkupu]
Da li ko ima i koji br.telefona otkupljivaca da vidim i sa njima, zelja mi je bila da sadim najvise sortu karmen, brata ima 10-ak stabala ali slabo zamece plod [cveta dobro]
E sad da li je prooblem sto on u tom delu vocnjaka gde je ona ima jos samo viljamovku... uglavnom mali broj je plodova sa obzirom kolika je biljka

Fotografija0386.jpg

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vodeni stub je bitan da, dubina busenja bunara je razlicita negde mora ici i preko 40m iz razloga da bi se doslo do krupnog peska [krupan pesak bez primesa gline]
Sitan pesak i glina zacepe sito, pa ne moza da prodje voda - pa bude djabe ste radili. Kod mene krupan pesak bez gline se nalazi na oko 30m, a vodeni stub je na nekih 5-6.
Busenje od npr. 2 cola okiten kosta oko 7e po duznom metru.
 
Poštovanje svima.
Možda ova moja pitanja nisu za ovu temu ali molim za savijet.

Htio bih na selu posaditi 2-3 kruške ....za sada samo to.
Interesuje me kako da odaberem najbolje mjesto za sadnju i koji je to period godine najbolji za sadnju kao i kako odabrati (na osnovu čega) sorte kruške.
U dogledno vrijeme planiram i posaditi u blizini i višnju i još po nešto od voća......samo za lične potrebe.
Da kažem i to da imam odrađene analize zemljišta.Koga da tražim da me posavijetuje oko odabira voćaka za ta zemljišta (3 livade)???
 
Najbolji period godine za sadnju su svi meseci koji imaju slovo R u svom nazivu ! :)
Salim se malo ,ali nije daleko od istine , najbolje je u jesen ,ali ja iz licnog iskustva ne bezim od prolecne sadnje .. E sad vecina kaze jesen ,pa ti zabodi sadnice u jesen, kad stane vegetacija ..
Od sorti ja bih ti predlozio santa mariju ,karmen i viljamovku ,po jednu ,medjusobno se oprasuju,a meni su odlicne za jelo, posto vidim da to trazis.
Analizu zemlje ako imas ispisi koji su parametri , pa mozda da dobijes neki savet vezan za podlogu ,na osnovu toga.
Mesto ,gde tebi najvise odgovara ,ako ces na sred' livade ,mozes i tu :)
 
Nema niko kontakt sa otkupljivacima - treba mi br. telefona?
Mozda bih pre ubacio bockovu bocicu mesto jedne od ovih, jer sve 3 imaju priblizno isto vreme zrijanja - ova dolazi kasnije.
 
Hvala na odgovoru.
Prije par dana mi je prijatelj poslao ,,junsku lepoticu" ako se ne varam.
Bila je mirisna,ukusna i nemam riječi.....
Da li bi i ona mogla sa ove tri koje si mi ti predložio???
Gdje su najbolji rasadi (sadnice ) u Srbiji???
Pozdrav iz CG
 
Ja sam uzimao od Miroljubceful i Mutavdzic-a [ovde user-i na forumu] imaju odlicne sadnice.
Junska lepotica stize ranije ne znam dal u isto vreme cveta kao ove sorte
Viljamovka, Santa Marija [ili mozda pre Butira], Bockova Bocica - ove 3 sorte se lepo poklapaju sa oprasivanjem - sto se tice ukusa neces zazaliti.
Karmen sto Kanacki predlaze je skroz ok - jako lepa, ali u isto vreme cveta kao i ove prve 2 - mnogo lepsa na oko ali ove 2 su ukusnije [Viljamovka, Butira]
 
Lepo boga mi! Inace kad rece sokic, drugar mi se pohvalio kako je kupio prvu klasu da pravi rakiju a placao je 37 dinara po kg. Malo mi porazavajuca cena kao proizvodjacu.
 
Definitivno je da trzista bas i nema a kazu da je kruska dobro rodila ove godine. Kupuju li je Rusi? Inace udruzivanje proizvodjaca je neminovno i skoro nemoguce ostvarivo kod nas!
 
sa tom cijenom se ne može ni pokriti..gdje je rad i znoj. Bolje je za rakiju ispeći, nego pristati i biti poražen. Barem će se znati da se neda po toj cijeni. Nažalost ima ih pa popuste
 
IdiIdi na kupujem prodajem bice ti sve jasno, samo ukucaj viljamovka. Mada meni nije nista jasno. Pre neki dan me drugar pitao da mu nadjem jabuku za rakiju, on je ima po 10 dinara al mu skupo. Necu reci sta sam mu rekao i gde sam ga oterao...
 
IdiIdi na kupujem prodajem bice ti sve jasno, samo ukucaj viljamovka. Mada meni nije nista jasno. Pre neki dan me drugar pitao da mu nadjem jabuku za rakiju, on je ima po 10 dinara al mu skupo. Necu reci sta sam mu rekao i gde sam ga oterao...

Kod nas jabuke za rakiju, sokove , dzem, otkupljuju po 6 din. Imam jednu budimku koja svake druge godine rodi i tada da od 600-1000 kg. Ove godine vec sam predao 200 kg opadalica, sta da radim sa njima, nisu dobro ni zrele.
 
@Njoko mozes li malo objasniti proces
Posle mlevenja ide u posudu sa duplim dnom, vidim da si stavio da se zagreva na 85c koliko dugo?
Posle toga sta radis - da li se odmah sipa u pakovanje ili cekas da se malo ohladi, dodajel li ista od aditiva i da li palovanje isto zagrevas?
 
Njoko jako lepo.Jel to praviš za prodaju ili za sebe.Imam nekoliko pitanja.
Kako se zove ta ambalaža u koju je pakuješ? Koliki je radman? Koliki je kapacitet te tvoje opreme? I najviše što me interesuje koliko je rok trajanja soku?
Meni je nudi čovek jednu liniju koju je doneo iz Ch pre dosta godina,neki veći kapacitet.Nisam baš nešto zainteresovan dok rakija dobro prolazi više me interesuje za sopstvene potrebe ali treba imati u vidu i taj vid prerade jel je klijentela mnogo zahvalnija i obimnija. Uzgred pre neki dan sam pio sok od grožđa.Nema ttih sokova koji mogu zameniti prirodno ceđene.
 
Proces je sljedeći:
Pranje to je bila sve sitna kruška tkz industrija zdrava ili za rakiju ili sokove koji je frenomenalan inace mjesam i s jabukom i samo jabuka.
Drugi proces je mljevenje.
Treci stavljanje voća u vodenu( hidro) presu koja radi na principu da se mjeh(balon) puni vodom i stišće voće o stjenke inoxa koja prije ima specijalnu mrežicu da odmah filtrira sok, tera se do max 3 bara preporučeno 2.5 bara ili 2.5 tona pritisak.
U presu stane oko 60 kg voća.
Presanje traje oko 15-20 minuta i dobije se oko 35-40 litara soka bilo jabuka ili kruška.
Četvrti proces je da se u inox veliku posudu nalije voda a u drugu inox posudu koja je 50 litara sok koji se grije do nekih 70 stupnjeva, a poslje ide u pasterizator koji se namjesti na 75-85 stupnjeva malo više se stavi jer temp je dole kog grijaca 82 a gore na vrhu 75( mjereno digitalnim termometrom)
Kada se termostat ugasi odmsh ide u bagove od 3 ili 5 litara istiska se zrak i stisne slavina čep koji se više ne može skidati.
Hladi se normalno i rok trajanja je oko 1 godine, bez ikakvog konzervansa.
I to je to������

- - - - - - - - - -

Njoko jako lepo.Jel to praviš za prodaju ili za sebe.Imam nekoliko pitanja.
Kako se zove ta ambalaža u koju je pakuješ? Koliki je radman? Koliki je kapacitet te tvoje opreme? I najviše što me interesuje koliko je rok trajanja soku?
Meni je nudi čovek jednu liniju koju je doneo iz Ch pre dosta godina,neki veći kapacitet.Nisam baš nešto zainteresovan dok rakija dobro prolazi više me interesuje za sopstvene potrebe ali treba imati u vidu i taj vid prerade jel je klijentela mnogo zahvalnija i obimnija. Uzgred pre neki dan sam pio sok od grožđa.Nema ttih sokova koji mogu zameniti prirodno ceđene.
Ovdje ti je rakija izjednačena kao i duhan legalno se neisplati samo carini i poreznoj 5 eura za trosarine i poreze po litri cistog alkohola i ispada neisplativo i previse papirologije.
Sve što je tkz industrija ovdje nema cijenu i jedina isplativost je ovo prirodno cjedeni sokovi.
Mjesam sve jabuka sada je idealna kada je zelenija i najvise soka daje, jabuka-kruska, kruska - delikatesa od soka, jabuka-grožde-kruška-vinogradarska breskva e to je vec nesto posebno 1 ljestvica gore od kruške.
Radim za sebe ima nas u kuci dosta a gore sam napisao sve o procesu i trajanju.
Ambalaža je Bag in Box specijalna dupla vrečica kafa se napuni i ja koji imam 100+ na njoj stojim i ništa se ne ošteti i nepropusti.
Ovdje se samo vare vrečice na razne veličine 3,5,10,20 litara a inaćr se proizvode u Italiji, ovdje pakuju tako i vino i postalo je hit takva ambalaža i stavlja se u kartonske kutije.
Evo jedne 20mb image hosting
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh