Kruška

Cekaj cekaj..citam vec koji put ,pa mi nesto nije jasno ,podloga divlja kruska - razmak 110 cm ??
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG] Na prvoj slici se vidi da metar nije onakav kakav koriste kod nas prevaranti na pijaci što prodaju drva za ogrev.
Neznam po koi put ovo moram da objašnjavam zašto na toj podlozi i taj razmak , prvi voćnjak od 600 sadnica jabuke koje sam naručio 150 sam dobio one koje nisam tražio kojekave tanjirače kožare neke letnje , petrovače itd (od trsteničkih prevaranata)oko jabuka malo tog sam znao ubedili su me da na deset stabala neke sorte ide po jedan oprašivač i da zlo nebude samo to uvale mi greni smit dal na M 106 ili čak sejanac divlje jabuke. Prvo sam povadio u četvrtoj godini sve letnje i kožare pa u desetoj greni kojem nije rađao ni kada je orezivan ni kada je ostavljan pa čak ni kada sam povijao grane sa nekim kesama ( tegovima) punim zemlje. Pošto je u mom selu tada bio i rasadnik odnosio sam grančice u vreme kalemljena i zabadao štap od ...do su bile sve moje sadnice na toj i toj podlozi koliko god daje bio postotak primanja . Cena me nije interesovala zato štosam školu već platio . Pošto mi ostalo slobodne površine rešio sam da oprobam i sa kruškom (šljivom i kajsijom) pa sam uzimao sve redom toje bilo za probu ili kao ogledno polje , međutim kao i svugde problem mi zadavala kruškina buva i daljeg širenja pod kruškom nije bilo . Hladnjača je kapaciteta 80 tona tako dase u ovom letnjem periodu neisplati da radi koliko dam za struju toliko nemogu da nadoknadim od prodatih krušaka . Od prošle godine roba ide sa njive za poznatog kupca čak i nemam je u toj količine koliko je sada tražena posebno mi naručuju tvrđu, posebno srednje zrelu a uglavnom vikendom traže dobro zrelu krušku. Odgovor i za udovičićradka i markodim
 
Juki ,nisam mislio nista lose i daleko od toga da ti ne verujem , pitao sam iz razloga sto je mene strah da spustim razmak ispod 2m ,kruske na sejancu ..
A vidim i drago mi je da kod tebe to odlicno funkcionise na duplo manjem razmaku.

Veliki pozdrav
 
Ma razumem ja tebe . Ostalo je više sadnog materijala nego površina za sadnju iz tog razloga sam posadio na 110 cm mislio sam ako bude pregusto da izvadim svaku drugu međutim ide ovo super uz najmanje dve letnje rezidbe i povijanje grana za sledeći rod u narednoj godini .
 
Au, pošto je sejanac, velika je greška što nepovijete... Kao što i sami vidite voćka vam samo tera grane na gore a tu teško da će biti dosta ploda... Što pre treba ove sa slike poviti, neznam kolika je površina ali treba vam nekoliko radnika i neko da im objasni... Bilo je i u ovoj temi reči o povijanju, a imate i u temi trešnja slike mojih trešanja kojoj su grane povijene.
 
Jer džaba ti zalivanje ako neodradiš uzgojni oblik... Što pre enkog stručnjaka i nek ti objasni kako se radi pa nadničare da to odrade, tj. da se vidi u kojoj se meri sad može odraditi...
 
Mogu se poviti i ovako dugacke ,samo na prolece i polako ,odabrati sta treba da ostane i sta ima koliko toliko dobre uglove sa stablom.
Zasad nije mali , uredan je, vocke deluju zdravo , steta je da se rezidba i povijanje lepo ne uradi.
Par dana morate naci za to na prolece i bice sve kao bombona.
 
Mi nismo povijali nista na 2ha. Mogu vam navesti i za i protiv toga. Za je da ok ima vise roda i ranije ulazi u rod. Protiv je sto sada vidim kada vocke imaju 15 godina da one koje nisu bile opterecene rodom maksimalno izgledaju 5 u glavu za one koje smo forsirali (greni smit). Pritom te koje nismo forsirali ce izgurati jos 10-15 godina a greni cemo vaditi sada na jesen ili sledecu jesen. Izrodio se nije rentabilan kao pre.

Dobar rezac ce odstraniti grane suvisne i razlika je samo sto kasnije ce uci na pun rod, ali ce biti i dugotrajnija vocka.
 
Da ali ne valja uska krosnja, slaba osuncanost, ne moraju grane ici pod 90 ali bar 75 c [piramidalni oblik], a cim se poviju grane dodje rodnost brzo - bolja solucija je ne opteretiti rodom mlado voce.
 
Drugo je jabuka, drugo je kruška... Moje mišljenje je da povijanjem dobijaš pravilniju krošnju, pa ti je sve posle lakše, od zaštite rezidbe branja (pričam za krušku). Možda bu i kod @zcurcuc-a moglo i sad da se odradi povijanje, ali po meni prvo je trebala da se uradi zelena rezidba a koliko ja vidim nije urađena...

Kao što je neko rekao šteta je, pošto 1 xa nije malo, a pogotovo što imaš zalivanje.

@zcurcuc, želeo bih uživo da vidim ovaj vaš zasad ako je moguće, ja sam često u ns na klisi tako da čenej nije daleko.
 
Danas sam brao santa mariju ,tih par stabala sto imam oprasivaca i primetio sam da je dosta neujednaceno zrenje i krupnoca i to na svakom stablu tako , sta je uzrok ?

I jos sam primetio da sam se izborio sa kruskinom buvom i grinjom ,ali nisam uspeo da zastitim plod od cinimi se smotavca , onako samo rupica ubusena , gde god se plod naslanjao jedan na drugi. Za sledecu godinu cu morati malo vise da se pozabavim sa ovom stetocinom (koja god da je) ovih ubusenja ima samo na santa mariji ,dok na vilji nema.
 
Nazad
Vrh