Kruška

Nema druze moj nigde kalijum hlorida da li cu pogresiti ako uzmem kalijum nitrat koji je skup kao djavo MOLIM VAS moram da znam da nebih napravio fatalnu gresku
 
Potrebna mi je pomoc u novembru sadim viljamovku na ba29 sa kaludjerkom posrednikom radio sam analizu zemljista i treba da bacim 40kg kalijuma i hteo sam da bacim kalijum hlorid NEMOGU NIGDE DA NADJEM pa su ljudi iz apoteka poceli da mi govore da je bolje da uzmem kalijum nitrat ili kalijum sulfat.POMAGAJTE IMAM SUTRA DA RESIM PROBLEM MOLIM VAS
Kalijuma imas u pepelu od drveta, bolje i to nego da nesto napravis sto ne treba
Mozes ga umesati u zemlji ispod korena kao i posuti odgore po zemlji samo nemoj jako blizu sadnice da stablo ne dodje u kontakt, ova druga opcija ce ti biti verovatno dostupnija jer tek dolazi zima
mada vidi i ona tecna djubriva kao kristalon mozda i oni imaju resenje
mada i malo surfa po netu donese resenje http://www.fertil.rs/proizvodni-por...o-dubrivo-sa-55-k20-kalijum-hlorid-k-0055-kcl
 
Треба ли неком, џабе, Санта Марија у осмој години. Оћу да почупам. Воћњак је у Бегаљици. Ако неко мисли да може да пресади нек се јави на 064/2143843 да их не ложим.
 
Zasto cupas? Jel ni ove godine nije moglo da se proda?
Није, већ 3 год. за редом. Што је већи род то је већи минус. Данас је 350 ком. отишло у дрва. Ових дана треба још 220. Само ћу пар комада да преселим у двориште.



- - - - - - - - - -

Ma vadi ne nerviraj se ,i ja cu moje :zli:lepo sadi kajsije ko cela begaljica i uzivaj::novac::
Тако је. Садим кајсију ал' ћу нешто да оставим за личну употребу.
Иначе спремам се за бербу за Божић (стиже други род).

 
Pozdrav svima! Trebam malo pomoći. Planiram eksperimentalni zasad viljamovke, oko 20 sadnica. Plan je da vidim kako će se one razvijati na tom terenu i zemljištu pa ako bude zadovoljavajuće da zasad proširim na hektar i nešto.. Glavni cilj je proizvodnja rakije. E sad obzirom da ne znam apsolutno ništa vezano o voćarstvu to predstavlja veliki problem. Dakle zasad bi se formirao od viljamovki godinu dana stare sadnice na podlozi BA 29, dupli kalem, prva klasa. Teren je na blagoj padini, južna strana. Na toj parceli od jednog ara su pre bile posadjene šljive. Tokom vadjenjem panjeva šljive pre neki dan sam primetio da u zemljištu ima i malo gline. Planiram da povadim stare panjeve, uzorem i nadjubrim tu parcelu, istanjiram i onda zasadim voćke. Pitanja su sledeća:
1. Koje djubrivo je najbolje i u kojim količinama, obzirom da se radi o jednom aru, možda malo više? Meni su dostupni stajnjak od ovce i govedji, prepeličiji izmet, pepeo od drva..
2. Koliko gusto saditi sadnice u redu i koliki medjuredni prostor praviti?
3. Treba li odmah razapinjati žicu i stavljati stubove, ako treba na kojoj razdaljini pobijati stubove i koliko žica i na kojim visinama stavljati?
4. Svi ostali saveti za koje smatrate da su bitni u ovom stadijumu!
 
Ako si dobro napisao povrsina je jedan ar? Za tu povrsinu kago kod da uradis neces pogresiti:ppozdrav:

Da pravis profi zasad, nema racuna jer je mala povrsina.
 
ne moze sama viljamovka da se sadi mora ici i oprasivac - konferans, bockova bocica
i to su sorte koje cvetaju u isto vreme kao i viljamovka ali ne zriju tako da ces imati par stabala za konzum i kad ne bude vilje sto nije lose
 
Hvala na savetima. Mada trebam još pomoći. Imam osam starih krušaka. Nisam siguran koje su. Moraću da vidim sa dedom mada mislim da ni on ne zna tačno. Hteo bi da ih orežem ali ne znam kako. Slabo radjaju i ne pamtim da ih je iko ikad orezivao.. Ako znate nekoga ko u blizini Lazarevca ili Beograda profesionalno orezuje javite u pp. Ako ne znate, dajte neki savet šta sa njima da radim..
 
Za Generativno razmnozavanje vocki iz semena potrebno je uraditi stratifikaciju semena.
Divlja kruska je ..
Тресет, супстрат, глистењак, песак, земља... шта је најбоље за стратификацију и сејање семена крушке? Хтео сам да стратификујем семена у оне стиропорске контејнере за дуван имају око 250 рупа па не знам да ли је мала рупа пошто семенке сејем на 3-4 цм дубине, или да купим веће чашице, пластичне?

----
Исто тако интересује ме ли је потребно семена дезинфиковати, а ако јесте чиме то урадити. Читам на интернету да је добра каустична сода и калијум перманганат. Ово друго имам код куће да новце не бацам.

Ако неко може да ме посаветује на ову изузетно по мени интересантну тему био бих захвалан.
 
Poslednja izmena:
Sad ovih dana uzmes saksiju - napunis je peskom i semenom i to lepo stavis u podrum - pesak da je stalno vlazan
Krajem februara izvuces saksiju sa tim peskom i istreses pesak na neku mrezu (mozda od komarnika ) lagano istusiras vodom da poispada pesak a ostane seme u mrezi i onda ga sej u kontejnere (a zemlja za kontejnere moze treset ili glistenjak samo dodaj oko 30-40% peska)
Dezinfekcija semena dok je u pesku nije potrebna, a kad budes stavljao u kontejnere pre bih slavol koristio, pa ako se koja i ubudja i unisti - malo i selekcije nije na odmet
Tako bih ja radio da zelim da sejem seme u kontejnere - mada ovde ima i iskusnijih u tome pa sacekaj mozda jos koji savet
 
Хвала Ратко на мишљењу и савету, размишљам одмах ћу у супстрат који је у неким чашицама или контејнеру па напоље где му је природно па кад одлучи да исклија сам ће без да му ја ту посредујем (од првобитног станишта песак до сејања).
 
Evo pročitah svih sto strana na trmu kruške i Boga mi može se dosta naučiti, za par dana mi stiže rezultat sa analize zemljišta i onda ću videti šta ću i kako ću saditi. Već sam pisao u jednoj temi o mojoj parcelici (50x12m) ali ću korisnog prostora za voćnjak imati (35x10m) i tu prema nekim mojim procenama i računicama mogu "zabosti" oko 120 sadnica po principu guste sadnje. Međuredni razmak 2,1m i razmak među stablima 1,2m na žici, naravno ako analiza bude povoljna za takav vid sadnje tj za tu podlogu. Planirao sam sledeći sortiment 100 kom Viljamovke i 20 kom oprašivača (junska lepotica, butira, santa marija). Danas sam imao prve radove na parceli krčio sam neke samoraste đžanarike pošto na tu parcelu niko nogom nije kročio preko pet (5) godina, sutra treba da dođe čovek da uzore i isfrezira. E sad na toj parceli postoji pet dunja koje su usled nebrige zažbunile, a ja bih hteo da ih ostavim pošto lepo rode zanima me kako da ih kultivišem i kada pa da to bude normalan oblik stabla a ne žbun? Takođe dogodine planiram sadnju kruške na još jednoj parceli od 1/2 jutra(105x27m) samo moram prvo doterati papirologiju u red da mogu da je nakačim na gazdinstvo. Tamo bih išao međuredno 3,7m, a razmak među stablima takođe 1,2m tako da bih se uklopio u sedam redova sa po 88 sadnica što je negde oko 615 sadnica ukupno. Ovu manju parcelu cu ovekovečiti fotkama od početka pa do kraja danas sam napravio nekoliko fotki one đžungle pa ću kad sve dođe pod konac da objavim ovde. Da procenite moje drage kolege dal sam i koliko dobro odradio posao sa obzirom da sam totalni početnik u voćarstvu i nemam pojma niočemu.
 
Nadjoh:
Za žuto lišće na kruškama, slab rast i nerodnost drvenastog bobičavog voća:
Otopina 2-3kg lista i cveta maslačka na 10l kišnice, nerazređenom otopinom se zalivaju sadnice.
 
Nazad
Vrh