Krompir

E prijatelju budi sretan što je tekizbio na površinu moj krompir je noćas posjetio mrez i izgleda grozno.
auk4fa.jpg
 
krompir ima rezervne pupoljke tj spavajuce i budi siguran da ce se oporaviti samo mo mu daj vremena i odradimu punu agrotehniku(malo ce kasniti ali ce ti se isplatitit)
 
koliko ja znam, od zelene mase nemaš ništa, treba ga samo više puta zagrtati.......i krumpiru netreba puno uree 46% N, ko npr za kukuruze, jer kažu, ako dobije dosta dušika da tjera zelenu masu......a to nije dobro, nego njemu treba osigurati jako puno kalija, jer je kod njega bitan gomolj......

ako sam u krivu, neka me netko ispravi.....
 
Je l' može neko da kaže, kakav je odnos između visine stabla krompira i prinosa, da li tu postoji neka veza?



Ja sadim vinetu i marabelu, vineta ima veoma dugu cimu (stablo) a marabela kratku ove godine ga mraz popalio i oba imaju kratku cimu ali to ništa ne žnači za gomolj. Koliko je meni poznato od početka cvatnje bi trebalo špricati sa kalijem i to 10 kg kalija na 300 litara vode na jedan ha. Ponoviti više puta kalij utječe na rast gomolja.
 
Pa da, to je 10 kg kalijumovog veštaka, ali to ne znači 10 kg kalijuma, već je pitanje koliko je u kilogramu tog veštaka procenat kalijuma.
Npr. u kilo NPK 8-16-24 ima 240 grama kalijuma.
 
Ja dansa poprskao protiv zlatice,plamenjace i malo prehrane preko lista....zadovoljan...:ppozdrav:
 
Koliko je preporucljivo pskanje krompira protiv zlatice u toku sezone?
U mom kraju svi stariji mi kazu 2 puta i nikako vise (krompir je za sopstvenu upotrebu). Do sada je to sa 2 puta funkcionisalo ali se bojim da ove godine nece funkcionisati, prosle nedelje sam ga isprskao protiv zlatica uzeo otac neke bocice od 5ml i one super deluju u roku od 10min nije bilo ni starih ni mladih zlatica ali je naredna 2 dana po prskanju palo dosta kise a komsijin krompir nije bio isprskan pa sad opet imam zlatice i planiram da ga opet prskam za 2 ili 3 dana afinexom ali najverovatnije ce se pojaviti zlatica opet posle prskanja pogotovo ako nastave kise da padaju ovim tempom.
 
Krompir možeš prskati i više od dva puta. Dokle god ne dospe za vadjenje.
 
I onda kada izvadiš krtole lepo jedeš otrove.
Nisu džaba učeni ljudi stavili upozorenje na hemijskom preparatu koliko puta se sme tretirati usev u toku sezone sa istim, valjda postoji neko kumulativno sakupljanje otrovnih materija, i da bi se izbegla prevelika koncentracija istih, izbegava se upotreba preko preporučenog proja, kao i koncentracije.
 
Svaki preparat ostavlja tolerancu u plodu gajene biljke,tj ostatak pesticida koji nemoze da se razlozi,svako tretiranje biljaka po preporuci proizvodjaca nema potrebe da se iko brine.Naime svaki hemiski preparat pre pustanja u promet prolazi opsezna ispitivanja (razgradnja u vodi,razgradnjau zemlji,oatatak u plodu otrovnost na ptice,pcele,zivotinje itd).Zato ljudi nemojte mnogo eksperimentisati vec se pridrzavajte preporuke proizvodjaca.
 
Nazad
Vrh