Kretanje cena tovnih pilića:jednodnevni,žive vage i očišćeni.

Nov sam na forumu.Bavim se zivinarstvom 16 godina.Imam sopstvenu farmu kapaciteta 15000 kom. u turnusu. Nalazim se u Backoj Palanci.Hajde da vise ne pisemo ovaj daje cenu ovoliku ,onaj uslovljava,tamo neki onoliku.Svi koji se bave ovim poslom tacno znaju da sami nemogu nista,al bas nista.Da li postoji neko udruzenje te vrste u ovoj sretnoj drzavi,ako ne onda pozivam sve ozbiljne da se tako nesto osnuje.Mislim da je ovih dana dosao kraj zivinarstvu u SRBIJI.Ovo je treci put za 24 meseca da cena pada ispod 70.din. a zna se nije tajna da je cena kostanja jednog kilograma zive vage oko 95.din' +PDV. Ako nesto hitno ne uradimo ko prezivi pisace i dalje. Ja sam za.Ko deli isto misljenje neka se slobodno javi na farmaradun@live.com
Post je spojen: [time]недеља, 06. децембар 2009. 09:45:45 MST[/time]
_________________________________________________
Ovo je ime jednog.....slucaja. Puna usta EU i boljeg zivota a u stvari rade za neke druge a ne za nas.
Nama drmaju eksperti tzv novog svetskog poretka, ideolozi neoliberalizma gde tzv slobodno trziste sve resava kobajagi. I tako dok njihovi ideoloski mentori ocigledno gaze sopstvenu ideologiju tako sto pomazu svoje posrnule banke a ne pustaju ih da propadnu na trzistu, dotle ovde sve treba da propadne da bi neki to sve pokupovali.
Dakle u poljoprivredi treba da se dogodi ukrupnjavanje. Ruku na srce veliki posedi su ekonomicniji ali da bi se to dogodilo treba "proleterizovati" one manje proizvodjace, dakle otkupiti im jeftino zemlju i proizvode a njih pretvoriti u jeftinu radnu snagu. To je ideja. Zato je ovde hrana za stoku najskuplja na svetu a cena kukuruza,zita i.t.d "uzmes ako platis kad platis koliko toliko .Zato ne postoji drzavna strategija za poljoprivredu, zato se unistavaju nasi instituti i proizvodjaci semena, zato se na tv reklamiraju PIONIR ,LG ,KVS a NS i ZP nema nigde.

Dakle da se vratimo na pilice. To ime koje ne zelim ni da napisem, je simbol brutalnog laganja ovog izmucenog naroda jer da im je bar malo stalo ,to pile bi kostao bar toliko koliko stvarno vredi jer ne zavisi ni od Amerike, ni od EU, ni od Medjunarodnog monetarnog fonda, ni od Mladica i Haga, to zavisi samo od njih samih na vlasti !

VAPAJ ZA UDRUZENJEM!!!
 
Boris je napisao(la):
Dakle da se vratimo na pilice. To ime koje ne zelim ni da napisem, je simbol brutalnog laganja ovog izmucenog naroda jer da im je bar malo stalo ,to pile bi kostao bar toliko koliko stvarno vredi jer ne zavisi ni od Amerike, ni od EU, ni od Medjunarodnog monetarnog fonda, ni od Mladica i Haga, to zavisi samo od njih samih na vlasti !

VAPAJ ZA UDRUZENJEM!!!

Druze
donekle se slazem s tobom! Drzava treba da pomogne poljoprivredi ali mora za pocetak da suzbije divlji uvoz piletine iz ko zna kojih kanala! Kod mene na jugu Srbije mozes da kupis za 120 dinara/kilo bataka. Sta mislis kakva je tu ekonomska isplativost...to dolazi s Kosova iz Albanije Mkaedonije i ne daj Boze odakle...i zavrsava uglavnom po kafanama...Skoro je na B92 u Insajderu bilo bas o tome...o svercu piletine u Novom Pazaru...То је проблем број 1...
 
U Srbiji postoji Poslovno udruzenje zivinara ali i ono ima slab uticaj na Vladu jer je njihov odgovor uvek da se ne mesaju u trziste. Veliki problem kod nas je veca proizvodnja od potrosnje a narocito u ovom periodu od novembra do januara . Zato u tom periodu kajmak ubiraju klanicari sa hladnjacama koji jeftino otkupe piletinu koju zamrnu i za par meseci je skupo prodaju. Ogroman problem po nas zivinare je dolazak velikih igraca kao sto su slovenacka Perutnina i hrvatska Vindija koji idu sa dampinskim cenama sa ciljem da se uniste domaci proizvodjaci da bi oni imali slobodno trziste. Samo je Vindija u Srbiju ove godine usla sa 450 000 utovljenih brojlera a zasticeni su CEFTA sporazumom. Drugi problem je trziste sojinom sacmom gde postoje povlasceni uvoznici koji diktiraju cenu i na taj nacin je nasa proizvodnja mnogo skuplja. Jedini spas je da krene neli izvoz ali kako smo zatvoreni sa svih strana zemljama EU koje ne dozvoljavaju ni transport nase piletine preko njihove teritorije, onda je izvoz malo verovatan.
Problem sa batacima je stari i pored dosta hapsenja i zatvaranja firmi (npr. Damljanovic iz Mladenovca ) i dalje je aktuelan i na jugu se bataci prodaju i ispod evra po kilogramu . O njihovom kvalitetu ne treba ni govoriti cak nam se javljaju ljudi sa Kosova i pricaju da te batake i kod njih vise niko nece da kupuje.
 
Ocenjujem je da je situacija u kojoj se živinarstvo Srbije nalazi sve složenija kako zbog cene žitarica koje su velika stavka u ishrani živine tako i zbog moguće hiperprodukcije živine u narednoj godini. Naime, prema nekim podacima koje saopštio gdin. Rade Škorić, tokom druge polovine ove godine uveženo je oko 680.000 roditeljskih kokošaka teške linije, koje se sada nalaze u fazi odgoja. Ovo je rekordan broj roditeljske živine u poslednjih 7-8 godina. Dodatno, još 450.000 nalazi se u fazi eksploatacije. Pored pomenutog, problem predstavlja nemogućnost da, zbog ne ispunjenja uslova veterinarskih službi, bilo koja farma dobije izvozni broj za Evropsku Uniju zbog čega priplodna jaja ne mogu biti izvežena u zemlje članice, čak ni u tranzitu. Potpisivanje sporazuma CEFTA samo je pogoršalo stvari. Smatram da je prethodno rukovodstvo Uprave za veterinu Ministarstva Poljoprivrede na više načina nanelo štetu ovom sektoru zbog svoje sporosti i nedoslednosti, kao i da stalne oscilacije evra deluju negativno na izvoz proizvoda od živine jer smanjuju konkurentnost. Pojedine veterinarske službe ne poštuju zvanični cenovnik veterinarskih usluga izdatog od strane Veterinarske Komore Srbije. Prema nekim istrazivanjima postoji tražnja za našim proizvodima (priplodna jaj i jednodnevni brojleri) u Sloveniji, Slovačkoj, Moldaviji i Rusiji ali zbog propisa nismo u mogućnosti da realizujemo izvoz. Podržavam odluku Vlade Srbije da zabrani izvoz žitarica sem određenih količina u Republiku Srpsku i BiH. ali smatram da u tom slučaju ukoliko već pomažemo našima preko Drine onda je logično da oni kupuju od nas proizvode bez carinskih opterećenja koja su naknadno i uprkos postojanju bilateralnog sporazuma, uvedena. Opterećenja za proizvode iz Srbije kreću se i preko 60% kod prerađevina od živinskog mesa. Poskupljenje sirovina za proizvodnju stočne hrane (kukuruz, soja, suncokret) izazvalo je naglo povećanje cena gotove stočne hrane što će rezultirati promenom kalkulacija u celokupnoj živinarskoj proizvodnji u narednim mesecima. Proizvodne cene svih proizvoda ovog sektora će značajno porasti (roditeljska jata, priplodna jaja, jednodnevni pilići, utovljeni pilići). To će uticati i na povećanje proizvodnih cena brojlera, dakle mesa i mesnih prerađevina. Što se tiče cene mesa smatram da je ona mala i da sa cenom sveže piletine za jedan kilogram od 199,90 dinara u maloprodaji jedva pokrivaju troškove proizvodnje, a da se one cene koje su niže od ove, a nalaze se u pojednim trgovinskim lancima mogu slobodno smatrati damping cenama. I da sve ne bude tako loše postarao se AGROŽIV, 2008 . u reprezentativnom objektu ove kompanije prisutnima se obratio Nenad Živanov, director komercijalnog sektora AGROŽIV-a koji je obavestio prisutne o nameri da AGROŽIV do kraja naredne godine sagradi novu, najmoderniju klanicu u Evropi koja će zadovoljiti sve moderna standarde kvaliteta i omogućiti da naši proizvodi nesmetano odu u svet, naravno ukoliko se i država bude postarala da obezbedi potrebne uslove.Naravno drzava se postarala da njega i te kompanije vise nema Ocenjujući da je ovo bio jedan pokusaj od najvećih investicija u živinarstvu, i uopšte mesnoj industriji Srbije, u poslednjih 20 godina.

OPTIMISTA ILI PESIMISTA!!!
 
Sada je aktuelna i piletina koja stize iz Makedonijea najcudnije je to sto cela Makedonija ima nekoliko farmi od po desetak hiljada brojlera u turnusu, jednu inkubatorsku stanicu koja ne radi i jednu vecu klanicu. Uz to od nas uvoze kukuruz, jednodnevne pilice i kompletne smese. Ti kapaciteti nisu dovoljni ni za njihovih 10 kg piletine po stanovniku. Najverovatnije je i ta piletina iz Brazile a u Makedoniji se samo preradjuje u kobasice i virsle i pakuje pod robnom markom DOBRO za preduzece DIS. O kvalitetu se ne zna nista.
 
U lepom pravcu ide ova tema. ::svaka cast::

Dakle, sada je situacija takva da se po svakom utovljenom piletu gubi oko 40 dinara.
Znači da će to destimulativno uticati na sitne tovljače i samo poboljšati situaciju za gore spomenute Perutninu i Vindiju. ::lose:: Verovatno, oni od njihovih vlada dobijaju neke stimulanse za izvoz.
Uopšte, čini mi se da otkako je tzv. "demokratska vlast" u Srbiji polako se sve uništava, ili dovodi u neku vrstu "robovlasničkog" položaja putem kredita za obrt.
 
ovi što vape za udruživanjem nek se udružuju ako za tih 16 godina nije nešto svatio onda ni neće nikada,uvoz piletine je dobro poznata stvar svaki fitopatolog koji bi odbio da propusti uvoz piletine zbog neispravnog mesa dobijo bi naredbu sa vrha da se taj i taj propusti za tog i tog.Nije mi jasna samo činjenica da i pored toga što su potrošači uglavnom upozunati o kakvom se kvalitetu radi ako se to može uopšte porediti sa kvalitetom i dalje kupuju kod istih tih izvikanih firmi!!!
Ako se isplati držaćemo piliće ako ne nećemo,a nemože svaki put baš da se zaradi mora da se i izgubi.
Cena nemrda još uvek sa 70,00din mada čujem neka šuškanja da će da se vrati na 100,00din oko sredine januara ima li neko neku noviju informaciju!!!
Inače da podsetim tema je kretanje cena tovnih pilića jednodnevnih,žive vage i očišćeni :D
A oni kojima smeta da se o tome piše i informiše neka ne bojkotuju temu da se o tome više nepiše i neka pokrenu temu vapim za udruživanjem :zli:
 
ivan subotica je napisao(la):
li neko neku noviju informaciju!!!
Inače da podsetim tema je kretanje cena tovnih pilića jednodnevnih,žive vage i očišćeni :D
A oni kojima smeta da se o tome piše i informiše neka ne bojkotuju temu da se o tome više nepiše i neka pokrenu temu vapim za udruživanjem :zli:

Izvini, ne razumem na koga ciljaš... :sta:
 
Nisam na forumu da bih kukao nego da radim .Zivinarstvo je moj posao u koji sam davno usao sa 2000 kom. da bih sad dostigao cifru od 15000 u turnusu. Neki manji proizvodjaci kolju pilice po kucama pa prodaju,narovno bez papira, dok mi nedaj boze ni zivo da prodamo bez porekla i propratne zdravstvene dokumentacije.Dokle ce se tako raditi? Sigurno ne dugo. Posto vidim neki znaju sve cene pilica a udruzenje im nista neznaci neka se i dalje bore sami sa sobom.Ima dosta ljudi koji jako dobro znaju sta pisem.A naravno da cu otvoriti novu temu Udruzenje zivinara.
 
Poštovanje Branko ne odnosi se na tebe i nema potrebe da se izvinjavaš!
A Boris kako kaže otvara novu temu Udruženje živinara ::svaka cast::
 
ivan subotica je napisao(la):
nadalj# je napisao(la):
Cena kod mene u okruzenju , sto slobodno mozemo reci i cela Vojvodina : ziva vaga na komad 120, naveliko oko 100
ocisceni 190-200.
Slažemo se sa cenama isto je i kod mene :cao:
Ljudi moji ja sam iz okoline Beograda i ja sam jesenas prodavao po 230din/ kg. Islo je kao podmazano. Do duse sve su to moje stare musterije.
 
Prvo da pozdravim sve kao sto vidite nova sam na forumu,ovih dana sam odlucila zajedno sa suprugom da probamo poceti sa usluznim tovom pilica 1500 komada ali sve te price oko mene me sve vise sputavaju.Kao najveci problem naravno otkupna cena i gde da se obratim tj. potreban mi je kontakt sa nekim ko otkupljuje pa da donesemo konacnu odluku o samom pocetku
 
Koliko sam cuo cena utovljenih pilica u otkupu na je i dalje do 70 din +pdv sto je jako lose. sa tom cenom se nikakav tov ne isplati pa velike farme ne useljavaju nove ture da ne bi radili sa velikim gubitkom. Zbog toga pada i cena jednodnevnih pilica jer sada ih niko ne uzima ni za tov za prodaju a ni za sopstvene potrebe. Neke inkubatorske su ih prosle nedelje nudile i po 20 dinara. U marketima vec ima piletine po 135 dinara za kg. Ove godine se u zivinarskoj proizvodnji nakupilo bas dosta problema ( mnogo roditeljskih jata, veliki uvoz iz Hrvatske i Brazila, ekonomska kriza i besparica, skupa sojina sacma i hrana uopste, nedostatak jaja i jednodnevnih pilica u EU ali mi nismo drugovi clanovi tako da im ne mozemo izvesti nista, ........................ ) tako da nam se ne pise bas najbolje
 
kavo je stanje u drzavi tako je u zivinarstvu nista tu nije novo ,nas moze spasiti jedino izvoz u zamlje bliskog istoka i rusiju ,vec se nesto prica da ce poceti od sledece nedelje,ako do toga ne doje bice vrlo tesko ,a zamislite da holandjani ,francuzi i nemci imaju taku situaciu u zivinarstu i privredi ,mislim da nebi mogli da sastave ni mesec dana ,mi treba da se malo ugledamo na njih jer se tamo zna lanac i zna se dok pile nije i izlezeno u kojo ce se prodavnici prodavati kao finalni proizvod uredjeno ocisceno pile. druga stvar tovljacima slabo ko i da oce da da hranu bez garancija ,jer kada padne cena oni nemogu da servisiraju troskove hrane tj, da je plati i tu je jako bitan problem, pile u evropi kosta tokom cele godine 0,37 evro centi, a kodnas od 20 nekad i 15 do 55 dinara sto nema veze sa vezom.
 
Poslednjih dana se situacija popravlja i cena utovljenih brojlera ide na gore. Cena u otkupu na veliko bi trebala da ide do 100 din +pdv. Porasla je i cena piletine u prodavnicama tako da koliko vidim vise je nema ispod 170 dinara. Jednodnevni su sada na veliko 35 dinara a na malo oko 40 dinara i ne verujem da ce ici preko toga. Ovo su dobre vesti za ljude koji imaju brojlere u tovu.
 
Predprosle nedelje u maloprodaji jednodnevni pilici 35 din, prosle 45 din, ove nedelje preko 50.
 
Nazad
Vrh