Krava posle telenja ne moze na noge

zavrsio u Kalesiji,to je jedan mali grad u blizini Tuzle
 
Kako li je uspeo da veze prednju i zadnju nogu ,koliko li je taj pametan ili strucan? Prilikom telenja prednje noge stoje jedna pored druge a na njima glava teleta tako da mislim da je ovo samo jos jedna provala vise. Licno kod sebe na imanju od 5 godina telenja bio je samo jedan slucaj okrenutog teleta ali ga je dr vet rukom okrenuo i sve je bilo ok (oko 60 telenja).
 
може та варијанта са предњом и задњом ногом да се деси, ал забога завуче се рука провери се да ли све иде како треба па се онда везује
 
Moj cika jovo,danas teli kravu ko stigne,oni cim vide dve noge odma kace i cupaju,niko to ne proverava....
 
тако је има где људи вежу и једну ногу од једног и једну ногу од другог па вуку и неће
 
to je post porodjajna groznica,desava se ako se kravi u gravidnosti nedaje dovoljno vitamina,a to zavisi i od uhranjenosti krave,iscrpljenosti,fizicke sposobnosti itd,pa ona crpi svoje zalihe vitamina iz kostiju da bi teletu bilo dovoljno,jer teletu mora biti a kravi kako bude,zbog toga i nemoze ustati poslije telenja,a ima slucajeva kada lezi i do 21 dan i 21 dan ustane na noge,a karlica moze puci kod nepravilnog telenja tj. ako neki "doktor iz sela" teli,koji se razumije u sve,a to je lahko utvrditi ako je karlica pukla,uzmes neko kablo i udaris je malo po nogama i ako ne reaguje,nemice noge i takve stvari,to moze biti znak da je karlica pukla,a u takvim slucajevima ako je karlica pukla mora se ekonomski iskoristiti,znaci najvaznije je da kravi dajete cesto vitamine i nece dolaziti do ovakvih problema da ne moze ustati poslije telenja

---------- Poruka napisana u 11:06 ---------- Prethodna poruka je at 11:01 ----------

zaboravio sam reci da ako krava legne i nemoze ustati,mora se svaki dan okrecati sa jedne strane na drugu,da bi krv mogla cirkulirati i da ne bi doslo do mastitisa,i mora se normalno izmuzati

Krava je uhranjena, al mislim da je polijena.
Jede, hranu ne odbija sve k'o da je zdrava, kupili smo muzilicu i nema problema oko muze(krava se drzi iskljucivo radi svojih potreba za mlijekom :) )
Krava krene da ustane i malo joj fali da se podigne u potpunosti tako da mislim da nema nikakvih lomova.
NEki dan sam pokusao da je pridignem, masirao sam je, glamio polijo je po ucima hladnom vodom(procitao na temi da je nkom to uspjelo) al nista.
KRajnji rezulta je bio da se krava naljutila i navece nije dala ni kapi mlijeka.
KAda je okrecemo, djeluje kao da nema ni jedne cijele kosti u sebi....prosto nevjerovatno koliko je opustena.

Da li je pokusati podizati ili je pustiti da samo ustane za koji dan?
Da li je dovoljno samo okretati kravu il je potrebno i dalje masirati noge nakon okretanja?
 
dovoljno je okretati ali ne škodi da joj utrnulu stranu istrljaš malo slamom i ako imaš mogućnosti izvuci je negdje di ima zemlja ispod puno sigurnija bude kad ustaje,jel kad počne da klizi još više se plaši i onda leži i kad može da ustane
 


---------- Poruka napisana u 17:30 ---------- Prethodna poruka je at 17:24 ----------


LIFT ZA PODIZANJE KRAVA - do 1500 kg


lift-za-podizanje-krava-do-1500-kg.jpg





Naprava za podizanje krava koje se ne mogu same dići na svoje noge (npr. nakon kompliciranog poroda).


Naprava ima vrlo robustan i stabilan dizajn i dokazala se nebrojeno puta kroz desetljeća korištenja.
Investicija u ovu napravu isplaćuje se vrlo brzo i one je neophodna na svakoj farmi mliječnih krava
Nosači se mogu prilagoditi tako da veličina odgovara svakoj kravi.
Uz pomoć remenice ili drugog uređaja za dizanje svaku se životinju može pomoći do noge.
Radi se o vrhinskom profesionalnom uređaju
 
Ako su zgrčeni zadnji papci ne drže je noge ,krava je izgubila kalcijum možeš je podići dizalicom neće stajati moraš zvati veterina da da infuziju.
 
Ako lezi,nemora da znaci kolega da je izgubila kalcijum,ja sam imao kravu koja je imala obicaj tako da lezi po deset dana,samo sto ja stalno radim analizu krvi i korigujem ishranu po krvnoj slici.Njoj sam vadio krv i nikad nije imala problema sa padom kalcijuma,kalcijum joj je uvek bio u normali.Na nevidjeno mozemo samo da nagadjamo sta joj je,treba da pozove veterinara u svakom slucaju da je pregleda i da uradi rothera test.
 
imala sam i ja taj slucaj treba pokusati dic sto vi kazete na pajvane odnosno i na kaiseve pa joj dobro mlakom vodom i ribacom cetkom oribati od kicme do na dno nogu da joj rastrnu noge i vidjeti da li moze da stane na koju nogu ako ih nekontrolisano drzi naprijed i ne pokusa da se na jednu ili drugu osloni onda je najbolje dat je posto zasto. Meni je prije 2 mjeseca jedna junica otelila i 5 dana je pokusavala na prednje se digne a na zadnje ne. Jedan stari veterinar mi je rekao topla voda i cetka od ribanja i dobro je istrljajte sto sam i uradila kad smo je digli i ona je poslije 20 tak minuta pokusala da stane na noge i eto sada je bogu fala zdrava.
Ne znam da li praktikujete da se tele u vezu ili imate dio "porodilista", zbog duboke stelje od sijena gdje se mnogo lakse ustaju.
 
Veterinar je dolazio, davao je neke lijekove, ne znam sta je davano.Da je i da se daju D3 kapi(cini mi se).
Nisam bas sve u toku, posto ja imam drugih obaveza a to se roditelji brinu, ali cini mi se da im je rekao da ni on sam vise ne zna sta bi joj dao...
DAnas su je pokusali dici, ja nisam bio kuci, al mi rekose da se uposte ne trudi da ustane.
Papci nisu skvrceni, bar meni ne djeluju kao takvi.Znam da sam cuo, da kad je veterinar dolazio i pregledao je, rekao je da su ok noge, reaguje kao sto i treba da reaguje....
Roditelji se brinu, a mene vec zglobovi na rukama bole od okretanja krave svaki dan :)
 
Imam problem sa kravom koja je 267 dan steonosti,6 to tele..Doslo je do gubitka kalcijuma po dr.vet i tzv ljuljavaca zuba usled toga krava tesko ustaje,jako malo jede slabo balega..Davana joj infuzija kalcijum i u venu i pod kozu i ona je ustala ali to je drzalo samo par sati..kako da se ona sa minimalno hrane sto uzima i vode dovede do teljenja pitam se.
 
Ako dodje do telenja dodje,krajnji ishod je nemoguce predvideti nastavite sa davanjem kalcijuma infuzije i AD3E vitamina
 
Da li moze svakodnevdno da se daje?ili na svakih par dana..i da li bi moglo posle 275 dana je indukovati jer je tesko je odrzavati do 285 i vise dana???
 
Kolega Igorvet imam referentne vrednosti za kalcijum,fosfor, magnezijum i glukozu. Da li bi napisao svoje da uporedimo a i naravno ako imas jos neke utoliko bolje!?
 
Krava jutros pri okretanju, petnaset dana nakon teljenje, ustala.Pomogli smo joj da stoji, jer je lezala preko noci na desnoj strani i nije moglo dobro da se osloni.Stajala je jedno 5 min i onda sama legla.
Danas, tokom dana je sama pokusavala da ustane i nije uspjela a kad smo joj pokusali pomoci, opet se nije trudila.
Uglavnom, eto nadam se da ce bit ok u narednom periodu.
 
Nazad
Vrh