Krava posle telenja ne moze na noge

Šta veterinar kaže,šta joj je?
 
Pa to ye ProIapsus zida wagine werowatno od tesqog porodyaya popustio osIabiIa weza sto drzi zid wagine,i pri swaqom napinyanyu-moqrenyu to ispada,weterinar ye u prawu,moze se desiti qod sIedeceg grawiditeta da to ispada u wecem obimu,pa onda se siye i sto peripetiya!
 
Nema potrebe za sivenjem. Samo se stave dve sinice da ne moze to da ispada i to ce da zaraste i bez sivenja. Ja sam imao jednu sa tim, i sad je ko nova.
 
Znaci lalo da je ostavim pa da vidim kako ce biti,ja licno mislim da je osemenim kad bude vreme odnosno videcu po vremenu trazenja dali je doslo do neke komplikacije,zao mi mlada krava mirna ko jagnje dosta mleka bas mi zao.
 
kod mene kazemo za to da krava izbacuje "telo" ja sam imao par krava koje su to radile i posle svakog telenja ces imati sve veci problem tj. sve vise ce ispadati napolje a najvise pred telenje. ne znam nijedan slucaj gde je to prestalo. posto ti je krava dobra i to je tek pocelo mozes je ostaviti jos jedno ili dva telenja ali uz veliki oprez, narocito pred telenje. moj otac je vezivao uzetom kravu oko stomaka pa ispod vimena i gore pored repa dve struke i na taj nacin pokusavao da spreci ispadanje. pa sam i ja dosta puta vracao unutra kad ispadne uz prethodno ispiranje. sve u svemu ako procenis da vredi muke da bi recimo izvukao od nje zensko tele onda napred :cao:
 
ja imam isti problem ali moja je dala već 8 teladi i to dva puta bliznakinje kojima ne ispada i nemam problema tako da je to lutrija
 
Da li je istina ako se stelnim kravama daje vise mlevenog jecma da je veca mogucnost da padnu snogu ja kada meljem jecam i kukuruz stavljam 50:50 mada teba navodno vise kukuruza .Sta mislite o ovome? :cao:
 
Ja se iznenadih koliko ljudi u mom kraju nemaju pojma oko stocarstva, pogotovo uzgoja mijecnih krava.
Kod moih roditelja desio se slucaj ovih dana da se krava tesko otelila i nakon toga ne moze da ustane.
GReska je napravljanje sto krava nije pomjerana vec 6 dana :( lezala je sve na istoj strani(veterinar rekao da je ne diramo jer se bojao da nije slomljena karlica).Veceras kad smo je okrenili imao sam sta vidjeti.Noga tvrda k'o kamen, mislim da kapi krvi nije bilo u njoj.Masirao sam je skoro 2 sata i noga je porpimila normalan oblik, posala je makana i krava je skro pa ustala.

A ovo oko izmuzanja nisam imao pojma a kamo li moji roditelji.Sreca u nereci jeste, sto je bilo nemoguce izmuzati kravu do kraja pa je eto kako svatih, sprijecn gubitak kaclija.
Ima li ko jos kakav konkretan savjet da mi ponudi?
Koliko svatih u zadnje vrijeme bolje se moze naci savejta na interentu po forumima, nego od ''strucnih lica''...nazalost
 
to je post porodjajna groznica,desava se ako se kravi u gravidnosti nedaje dovoljno vitamina,a to zavisi i od uhranjenosti krave,iscrpljenosti,fizicke sposobnosti itd,pa ona crpi svoje zalihe vitamina iz kostiju da bi teletu bilo dovoljno,jer teletu mora biti a kravi kako bude,zbog toga i nemoze ustati poslije telenja,a ima slucajeva kada lezi i do 21 dan i 21 dan ustane na noge,a karlica moze puci kod nepravilnog telenja tj. ako neki "doktor iz sela" teli,koji se razumije u sve,a to je lahko utvrditi ako je karlica pukla,uzmes neko kablo i udaris je malo po nogama i ako ne reaguje,nemice noge i takve stvari,to moze biti znak da je karlica pukla,a u takvim slucajevima ako je karlica pukla mora se ekonomski iskoristiti,znaci najvaznije je da kravi dajete cesto vitamine i nece dolaziti do ovakvih problema da ne moze ustati poslije telenja

---------- Poruka napisana u 11:06 ---------- Prethodna poruka je at 11:01 ----------

zaboravio sam reci da ako krava legne i nemoze ustati,mora se svaki dan okrecati sa jedne strane na drugu,da bi krv mogla cirkulirati i da ne bi doslo do mastitisa,i mora se normalno izmuzati
 
Ovako,nadam se i buduci kolega.Karlica ne moze puci od samog telenja,nego puca ako krava sklizne ili se raskreci tad karlica puca.A o lezanju posle telenja mozemo svi samo da nagadjamo dok se ne uradi rotera-test i klinicki ne pogleda krava.Ima dosta razloga za lezanje krava posle telenja....
 
Jel neko probao da daje Energy Plus kravama koje su pred teljenjem?Multivitamiski kompleks u vidu tečnosti koji se daje zajedno sa hranom.
 
Kolega @brajce92 to sto ste napisali za vitamine u kostima je kardinalna greska za coveka od tako reci struke,dobro razmislite kad pisete i o cemu pisete jer stvarate zabunu medju clanovima foruma.Voleo bih kad bi ovaj savet skvatili prijateljski i iz najbolje namere.

---------- Poruka napisana u 12:16 ---------- Prethodna poruka je at 12:11 ----------

Ja sam ga koristio ranije al sam imao za posledicu jak proliv kod tretiranih krava,medjutim prosle godine sam ga koristio kod krava u slaboj kondiciji i kahekticnih u svrhu oporavka i bilo je sve ok.
 
izvinjavam se,hvala vam na savjetu,shvatio sam to kao prijateljski,ali mene su tako profesori ucili u srednjoj,a imo sam slucaj gdje je covjek telio kravu,svezo prednju i zadnju nogumu teleta i zakacio za traktor i karlica pukla,
 
Pa to onda nije telenje,to je kidanje krave.Kad se kaze telenje misli se na normalno telenje krave uz ljudsku pomoc,a ne traktorom.Onda taj profesor nezna.Gde ste kolega zavrsili srednju skolu?
 
Nazad
Vrh