Kratoročni i dugoročni krediti za poljoprivredu

Ma nacicu onu sarenu maramu i staviti bradu pa da vidim sta ce onda da kazu. Znam ja da moze i mnogo jeftinije da se uradi i da se tako zaliva. Ali ovde je tema o kreditima. Govorim kakvo sam iskustvo imao sa bankama. Pokusacu i preko nekih ljudi da dodjem u vrh neke banke. A ovde u srbiji je tako da kad direktor nekom radniku kaze da se nesto uradi onda moze kako hoces. Ni to nije ispravno ali pokusacu. Ne gubim nista. A i to je isto kako kad bih sad rekao u trezoru da se bavim malo povrtarstvom malo ratarstvom a sta je pravo stanje nema veze. Zato do proleca imam jos 5-6 meseci pa cu pokusati sve varijante. Ali sigurno necu uci u leto bez nekog sistema. Hvala vama svima na savetima i meni znaci sve sto ste mi rekli. Neke stvari nisam ni znao dok ovde nisam pisao. Jer necije iskustvo drugome pomogne da ne luta u istom problemu.
 
Opportunity banka je preuzela mikro klijente od Procredit banke, zato iz Pro i šalju tamo a Opportunity se otvara na svakom ćošku dok se Pro zatvara. Mana Opportunity je ta što imaju loš sistem otplate kredita - isključivo mesečne rate + određen iznos jednom godišnje, što baš nije zgodno za poljoprivrednike. Iskreno, banka mi deluje dosta neozbiljno i naivno i bojim se da ne bude neka navlakuša na kraju.
Ja sam pre 2 godine olizao šaltere skoro svih banaka i jedini kredit sam izvukao u Pro na svojih 5 ha I to jedva 5000€ jer je na ratarstvo, što je i realan maximum. Svaka banka te pita je l ratarstvo, povrtarstvo ili voćarstvo jer je za ova dva poslednja moguć veći iznos.
Neke banke neće ni da čuju ako imaš ispod 20ha, iskreno, državna politika prema poljoprivredi je usmerena na velike, što bi se onda i banke zezale s malima. Još malo pa neće ispod 100ha raditi kako su počeli.

Послато са Lenovo P1m уз помоћ Тапатока
 
Opportunity ustvari i nije banka, to je štedionica koja ima svoju kreditnu liniju za plasman sredstava.Imaju jako dobro razradjen sistem za procenu i otplatu rata, sve se moze dogovoriti. Nazoveš ili odeš u banku , dodje ti službenik ,proceni situaciju , dogovori te se i realizacija za 2-3 dana.
 
Oportuniti banka ima mesecnu,tromesecnu,sestomesecnu otplatu kredita godisnje nemaju ili samo za staru klijentelu ovo ti je iz prve ruke i bitna stvar ne moras kod njih da otvaras zr.racun pare mogu da ti uplate na koji god oces ili imas racun!Prvo i osnovno sta gledaju je kreditnu sposobnost i kreditni biro nisu teski za dobijanje kredita ali kao i svaka banka nece dozvoliti kredit koji bi bio rizican po klijenta da ga zarobi da ne moze da isplacuje rate pa da moraju da povlace hipoteke i zalozne potvrde!
 
Ja sam prošle godine digao kredit u Oportjuniti banci pošto NLB banka nije htela ni da čuje za kredit jer sam imao mali promet po računu (kukuruz i soja sa 5 jutara su išli preko računa, a pasulj sa 5 jutara je sve išao u kešu na ruke od mušterija, a od pasulja je bilo svake godine preko 700 000 dinara). U Oportjunitiju traže i da li ima drugih primanja u kući i da li ima neke robe na lageru koja bi mogla da zalegne za kredit. Kamata im je zelenaška. Meni je za 3800 e na 3 godine i 6omesečnim ratama samo kamata bila oko 400 e godišnje. Kredit sam isplatio u celosti kada je pristigla prva rata tj. za 6 meseci bez plaćanja penala zbog preveremene otplate.
 
Poslednja izmena:
Rekao sam ranije jedino mi je onako okvirno čovek iz OTP banke dao neku usmenu saglasnos (jer je prvo porazgovarao sa šefom) da bi oni mogli da mi odobre 10000 eura uz ono dolaženje na lice mesta da vide sve oko imanja i ostalo, a i da razgovaraju sa mojim roditeljima i da se vidi da li su i oni saglasni za taj kredit. A inače preko moje poznanice u Procredit banci sam i dobio čoveka iz OTP jer mi je objasnila da oni samo rade Vojvodinu i ljude koji imaju mnogo zemlje. Imam ja varijantu i da uradim isto ovaj sistem koji sam hteo iz delova, svake godine po malo, a da svake godine konkurišem kod ministarstva za povrat pa da tako nekako završim priču. Možda bi to bio iznos do 5000 eura. Valjda neće prekinuti ovi iz ministarstva da rade povrat para za investcije? Mada sam i za Unicredit čuo da im je ovo prva godina da rade u Srbiji poljoprivredne kredite i mislim da nemaju još dovoljno iskustva i danisu još 100% u materiji. A takođe sam se iznenadio da na primer Raiifaisen banka nema kredite za poljoprivredu a znamo da su njihovi osnivači u Austriji baš zadrugari iz Raiifaisen agro. Ako neko ima iskustva u ovoj temi onda su to oni. Da imaju kreditne linije za poljoprivrdu mislim da bi sve ove druge oduvali sa ponudama.
 
Kamata u Opportunity je ista kao i u Pro dok su davali male kredite - čista pljačka. Ja na 5000€ u Pro vraćam skoro 7500€. Starac je prošle godine uzeo u Opportunity kredit, kamata je ista kao moja samo mora da plaća svaki mesec ratu (nije bila opcija 3,6,12 meseci kao što sam ja dobijao u Pro) i još u novembru jednu ratu u visini 12 mesečnih rata. Ispitivali su te sve, i ko šta radi i koliko ima godina I da li su ćerke udate i šta radi zet tj ja... Čak nije ni otvorio račun već su mu pare prebacili na agro račun koji ima u Intesi. Plaća rate uplatnicom na pošti.
S druge strane mene Pro guli, te morao da uzmem račun, pa paket u kojem ide i kartica, ebanking I ostalo (nije da mi ne treba ali možda i nekome ne treba) pa su pozatvarali sve filijale u okolini, sad su promenili cenu održavanja računa - sve iste usluge ali umesto 250 sad je 450 din mesečno... Jedva čekam sledeću godinu, da isplatim zadnju ratu i da ih se otresem.

Послато са Lenovo P1m уз помоћ Тапатока
 
A da li neko ima iskustva sa Intezom? Vidim svake godine reklamiraju ko je pobedio na konkursu za naj farmera kod njih u više grana. Mada generalno u ovoj državi koji god se kredit ume sve banke deru kožu. A šta da se radi kad nam je takav rejting za ovu državu. Kažu nije sigurno tržište za kredite. A mi obična gulija smo svaki kredit vratili, jedino ovi tajkuni nisu i zbog njih ima mnogo kredita ne vraćenih, a to i nisu baš male pare, jer oni neće da se mlate za siću. Zato nama dižu kamate i moramo to da nadoknadimo. Ludo, ludo ludo
 
Drugar je pre par dana podigao kredit za mineralno djubrivo u visini od 1.000 000 rsd , uspesno je dobio kredti preko ministarstva, medjutim novac je uplacen u zadruzi a zatim zadruga mu isplatila razliku novaca on je uzeo samo za 300.000rsd djubrivo a otatak mu zadruga uplatila na racun kao povrat kredita, posle par sata od uplacene sume zovu ga iz banke jer su ovi iz ministarstva zvali banku i da mu blokiraju racun bla bla bla,e sad pitanje je da li su pogresili ljudi koji su uplatili iznos jer su u svrhu uplate napisali povracaj kredita pa su ovi digli tu prasinu pojma nemam
 
I ja imam loše iskustvo sa njima,pre nekolio godina uzimao sam kredit kod njih,sve ugovorili bio njihov predstavnik kod mene da vidi imanje itd kamata ta i ta rok odplate bla bla sve usmeno dogovorimo.Kad sam otišao da podpišem ugovor i uzmem novce kamata veća u odnosu na naš dog ja popizdim al jebi ga trebale mi pare hitno kupovao sam mašinu ljudi tamo čekaju lovu i eto sa njima ne više,osim ako se nešto nije u poslovanju promenilo...
 
Zelenaš je onaj koji dere, znači velika mu kamata ,a ovi idu bre sa 1, 2 ili 3 % , mislim da je u pitanju neka caka sa nekim uplaćivanjem nečega i tu oni završe svoju misiju..nema ih više, ili da probam pa da vam javim ::novac::
 
To se zove nigerijska prevara. Imas na wikipediji o tome. Nigerian scam ili tao nekako je termin.
 
Nazad
Vrh