Kratka studija slučaja “ePijaca Srbije”

Da li vam se članak dopao?


  • Ukupno glasača
    5
Uh, nisam bas dugo ovde, pa mozda nemam ni prava da govorim o ovoj temi, ali napisacu pa obrisite ako nije ok.
Ja kao obican potrosac, kupac, zelim: Sveze, Jeftino, Kvalitetno, bez puno cekanja, proucavanja prodavca i robe koju nudi.
To su pokusali da ponude veliki marketi. Onda se pojavila ideja Organskog i Domaceg, a to je prilika da se istaknu mali ili manji proizvodjaci.
Licno bih voleo da mogu otici kod nekog u okolini i kupti sve sto mi je potrebno. Sigurno ima jos zainteresovanih samo treba doci do njih.
Inace ne mogu da glasam u ovoj temi, a glas bi definitivno bio za opciju ne.
 
Sveze, kvalitetno, a jeftino ne moze zajedno da ide, tj moze, da odes direktno kod proizvodjaca, al moras da ukalkulises trosak goriva da odes na periferiju i kad dodas na ono sto si kupio i podelis po kg robe onda opet nije jeftino. Pravo pitanje je cemu ti kao kupac dajes prednost kvalitetnoj robi ili novcu..
 
Evo jedan video, Ivan već nekoliko godina ima iskustva oko online prodaje poljoprivrednih proizvoda, pa se dlom dohvatio te teme.

Poljoprivrednici imaju posao proizvode i pripremaju za transport, sada ako oni trebaju da transportuju, ostaje manje vremena za proizvodnju. Veoma je bitno znati da ima ljudi koji prodaju poljoprivredne proizvode preko neta. ali to nije akcija da se odradi pokrene preko noći.

Preporuka za odslušati video, nije neka epohalna priča, ali može pomoći da se stvari odrade malo bolje, za one koji planiraju da pokrenu akciju preko neta.

 
Meni kada treba frizer ili stomatolog ili pekar ili automehanicar ili autoelektricar ja odem kod njega i to je nesto normalno. Nenormalno bi bilo kada bi frizer ili pekar isao po kucama i sluzio narod. Na zapadu je situacija sledeca AKO HOCES SAM DA BRISES GUZU TO JE BESPLATNO ALI AKO HOCES DRUGI DA TI BRISE GUZU TO DEBELO KOSTA medjutim u Srbiji je obicaj drugaciji JER NAS NAROD VOLI TO MU POSEBNO IMPONUJE DA MU DRUGI BRISE GUZU I DA GA SLUZI DA MU TITRA ALI DA TO BUDE DZABE. Ako hoces da popijes pice u aperativ baru hotela to je jedna cena ali ako hoces sampanjac u djakuzi na 7 spratu to mora da se preplati i to tako funkcionise na zapadu a kada bi ovaj bata otvorio AMAZON u Srbiji DOTAKO BI DNO ZIVOTA.Neka proba da otvori ovako nesto ovde verujem da bi zaradio cireve po mozgu .Pre neki dan sam na ulici prodao za 1 h i 45 minuta blizu 300 kg maloprodaja je u pitanju ulicna prodaja e sad moze li neko da zamisli da sam radio digitalno trebalo bi mi jedno 5 dana i jedna dobra kilometraza znaci potrosnja goriva,gubitak vremena i malo ne mnogo ali malo prcanja u mozak jer ima dosta klosara,narkomana,izkompleksiranih a i depresivnih.Nijedan ali nijedan od ljudi kojima sam okruzen i koji funkcionisu po pijacama nije ni pomislio ovih mesec dana da DIGITALNO FUNKCIONISE vec su neki brzinom rentirali lokale za rad a drugi pronasli busije na ulici ,medjutim proslo je i neponovilo se proradilo je sve i krece sezona.Inace danas cujem na zelenoj pijaci posto je sezona staklenika i povrtara krenula u veliko da su neki povrtari dobijali poziv iz SNS a da im otkupe neznam u koje svrhe zelenis ali po nekim simbolicnim da ne kazem jadnim i ponizavajucim cenama verovatno je neki lokalni naprdni parazit hteo da nabavi salate za neki staracki dom ili neku drugu ustanovu pa da se malo ogradi E toje taj digitalni rad DIGITALNA PIJACA a ovog Bucu sa joy tube kanala bi posavetovao da nastavi da ostvaruje BENEFITE po Americi ali da ne primenjuje te metode ovde a ako ne veruje meni neka pita JEHOVINE SVEDOKE kako prolaze kad idu od kuce do kuce a ljudi i kulturni i nacitani i ljubazni i poklanjaju knjige pa opet dozivljavaju horore i turbolentna stanja i razocarenja
 
cika Jova
Zelja kupca je uvek: da bude kvalitetno i jeftino, nije bitno sto ne moze ili moze ponekad, kupac tako zeli. Kao sto proizvodjac zeli mnogo proizvoda i veliku cenu. Mladenovac nije daleko od BG, kao ni Sopot (ako gledamo na tvoju stranu). Ponovo rade pijace tako da se ova tema malo gubi. Sigurno ima trgovaca koji kupuju u okolini i prodaju po BG.

mornar
Potpuno se slazem sa tvojim stavom oko prodaje preko neta u zemlji Srbiji. To mogu samo veliki lanci, maxi i ostali..
Inace poznajem ljude koji su tako kupovali pre svega ovoga i imali su vrlo pozitivna iskustva sa takvim proizvodima. Recimo da su uvek dobijali bolje ili bar istog kvaliteta, voce i povrce, u poredjenju sa prodavnicama u njhovoj okolini.

Meni licno se svidja prodaja na ulici, recimo kao u HR ili u Vojvodini, gde proizvodjaci ispred svojih kuca postave tezgu i prodaju. Znas gde si kupio i vratices se opet, ako ti se svidja. E sad, tu drzava ne uzima dovoljno, nema fiskalnog racuna...
 
Са тим да је код већине тих "уличних продаваца" цена већа него у продавници....бар код нас.

Послато са Mi 9T помоћу плуга
 
Evo nekoliko vesti oko e-pijace



Inače ne znam kako je ovo uticalo na neke sajtove sličnog koncepta koji su pokrenuti ranije.
 
Nazad
Vrh