Kratka studija slučaja “ePijaca Srbije”

Da li vam se članak dopao?


  • Ukupno glasača
    5

lassardns

Novajlija
Učlanjen(a)
28 Avg 2014
Poruka
14
Lokacija
Novi Sad
Poštovani, forumaši, u petak je Ministarstvo poljoprivrede pokrenulo “ePijacu Srbije”. Evo o čemu se, zapravo, radi ... https://poljoprivreda.info/stav/kratka-studija-slucaja-epijaca-srbije
Volo bih da pročitate članak ali i važnije - da pročitam vaše komentare.
Želim vam svako dobro. Čuvajte se.

S poštovanjem,
Đorđe Simović, Poljoprivreda.info
 
radimo SEO (search engine optimisation)? pa treba linkovi? Zato sam ja na svim mojim sajtovima uveo rel=nofollow za sve externe linkove
 
VRHUNSKI CLANAK i bas sam o ovome pricao juce sa nekim starijim ljudima pokusavajuci da im probudim LOGIKU i neki normalan nacin razmisljanja ali sve je to dzaba jer im je vrhovni komandant rekao sta treba i kako treba LIDL moze u zatvorenom prostoru da ima 800 ljudi a pijac ne moze,piljarnice mogu da rade punom parom a pijace ne.Sto se tice prodaje ceo zivot sam na ulici i po raznim pijacama a NECIJA ZAMISAO DA JA NOSIM VOCE PO KUCAMA I STANOVIMA TO NI U LUDILU pre cu da otvorim piljaru i da radim kao covek i ta ideja a neznam koje to osmislio to je takva nebuloza citam na jednom sajtu niti ko vidi slike proizvoda niti ko izlaze cenu ZENA PITA JEL IMAS JABUKU A KOJA JE CENA a covek odgovara od 50 do 80 ali nema slika,ZENA PITA A SARGAREPA a prodavac odgovara U INBOX.Kakav INBOX kakve gluposti niti ko vidi robu niti ko zna odredjeno sta uzima a treca scena PRODAVAC IZBACUJE SLIKE JABUKA IZ SELA UDALJENOG 20 KM OD SMEDEREVA a kupac ZENA INTELEKTUALKA KAZE ja cu 2 kila.To je takva SPRDACINA i to moze da lici na sve samo ne na nesto normalno,tako da ako se nesto ne promeni u najskorijoj buducnosti OCEKUJE SE TOTALNI KOLAPS I KRAH VOCARA A I POVRTARA KOJIMA JE VEC KRENULA SEZONA.Inace piljari su drasticno podigli cene jer je zabranom rada pijaca potok pregradjen i sve ide na njihovu vodenicu a tu gube i proizvodjaci i kupci i ponovo se istorija ponavlja a to je DA JE UVEK PROIZVODJAC U OVOJ DRZAVI BIO NEZASTICEN I ZADNJA RUPA NA FRULI I SVI U LANCU SKIDAJU KAJMAK NICIM IZAZVANI SAMO PROIZVODJACA NEMA NIGDE.Poznavajuci mentalitet naseg naroda znam da bi bilo kakav pokusaj rada ove elektronske pijace bio kabare a ko ima malo vise energije i strpljenja neka proba ali to je jos jedno OD DEGRADIRANJA JEDINE VITALNE GRANE PROIZVODNJE U SRBIJI POLJOPRIVREDE
 
To tako na nivo srbije tesko da ce da zazivi . Ali lokalno ta elektronska prodaja jako dobo radi barem u nasem slucaju ,i mi smo ziveli od prodaje mlecnih prizvoda na zrenjaniskoj pijaci,kad su zatorili piajacu mislili smo da smo gotovi. Odmah smo poceli da se reklamiramo preko interneta ali lokalnih zrenjaninskih sajtova.Poceli smo da raznosimo po kucama,sada 250 litara mleka kolko sada imamo nije dovoljno.Tako da netreba ocajavati nego treba da se prilagodimo situaciji da bismo preziveli.
 
ZA BRANKA Evo npr da uporedimo ja sam na zelenoj pijaci sa zastitnom maskom i zastitnim rukavicama a ako krenem po stanovima i kucama ja OSTVARUJEM KONTAKT SA SVIM TIM KUPCIMA IDENTICNO SAMO NE NA OTVORENOM NEGO NA ZATVORENOM.Ta pijaca moze svaki dan da se DEZINFIKUJE SMRKOM ILI JOS NEKIM SRESTVIMA a ako bazam danonocno po celom gradu ostvarujem mnogo vise kontakata i van toga TAJ PROIZVOD KOJI SE NOSI NA NOGE MORA DA BUDE SKUPLJI NEGO NA ZELENOJ PIJACI a to ne ide u prilog ni kupcima .Ovako je pijaca zatvorena a sve piljare rade a piljara je mali i OGRANICEN PROSTOR i verovatno podlozniji za sirenje infekcije nego otvoren prostor.Ja licno nemam problem u glavi dali cu da zrtvujem sezonu 2020 nebi mi bilo prvi put da stetujem i dozivim fijasko i mogu da razumem novonastalu infekciju i ozbiljnost situacije ali ne mogu da razumem da si proizvodjace amputirao i uskratio im pravo da prodaju svoj proizvod a omogucio si trgovcima da rade nesmetano i da se prodaje jabuka i razno voce po velikim supermarketima po drasticno vecim cenama nego u slobodnoj prodaji po pijacama i slicno.Citam da u Cileu nisu ljudi ni brali jagodu a kod njih je sezona vec pocela .Ako ne bude proradio kvantas ili zelena pijaca proizvodjaci ce doziveti fijasko a kupci ce morati sve da plate po mnogo vecim cenama a vec sada se primecuje drasticna razlika u cenama odredjenog voca i povrca cak se vidi i po marketima da su skocile cene raznih namirnica preko noci.Zatim sva drzavna javna preduzeca mislim na pijace po Srbiji ce ostati bez znacajnog priliva novca tako da ce drzava morati da ih dotira a iz kojih fondova neznam a uci ce i u drugu vrstu problema a to je sve pretplate tezgi koje se placaju na mesecnom i godisnjem nivou ce uci u problem jer DA TI PROIZVODJACI PLACAJU ZAKUPNINU TEZGI A TI IM NEDAS DA RADE to ce sada dobiti neku drugu dimenziju TAKO DA CE PIJACNE UPRAVE MORATI MNOGO BRZO DA RAZMISLJAJU I DONESU PRAVU ODLUKU DE NEBI STETILI I JEDNI I DRUGI
 
Još pre desetak godina je kvantaš na Novom Beogradu počeo da odumire, sada ga definitivno ubijaju skroz.
Ljudi su se u pojedinim sredinama snašli pa organizovali fejsbuk pijace i to u ovom vremenu jako dobro funkcioniše.
 
Idealno poslovanje u poljoprivredi je da sam plasiras i naplatis ono sto proizvdes.Nije to nista novo , tacnije receno nasi stari su bili mudriji i pametniji od sadasnjih generacija.Uzmimo za primer jedno seosko domacinstvo sa nekdasnjih 10 hektara poseda u rukama pravih paora.Dakle Tu imate recimo 5 krava telad i par bikova ,dvadesetak svinja u turnusu, svakojake zivine i jos kojecega.Svaki dan se prodavalo mleko po ceni koja je daleko visa od sadanje u paritetu koji je neverovatan za sadasnje prilike "savremenog poljoprivrednog gazdinstva"To gazdinstvo je bilo samoodrzivo i nezavisno od drzave i njene milostinje (pametni su znali sa lopovom nema ortakluka ni vajde) tacnije seljak je bio taj koji je uvek bio svoj na svome bez kredita i obaveza sa drzavom na gotovs i na distanci .Pare od mleka sira neke vocke povrca stizu svaki dan sezonski se uzme i po nekoliko povecih iznosa kad se prodaju svinje bikovi tele ili nesto od povrca ukoliko ga je bilo u vecim kolicinama.Bude tu i deteline seno koje imas viska mozes prodati a zimi bas lepo dodju te pare .Bostan je bio pravo otkrovenje za one koji su ga gajili i povrce je uvek nalazilo kupca.Psenica je isla u ambar kao i kukuruz predavalo se samo onoliko koliko se smatralo za neki visak ili se u svom cardaku cekala pogodna cena.Trosak djubriva je bio minimalan sto zbog cene sto zbog stajnjaka koji je imala svaka kuca.Motika je kinjila hemijsku industriju spartanje takodje .Zito za setvu je iz ambara uvek bilo tu ako se cena semenskog materijala digne iznad ocekivane.Kredite niko normalan nije uzimao tako da je seljak bio drzava za sebe nezavistan slobodan i svoj.Dakle sto pre skinuti omcu sa vrata odjaviti gazdinstva kao prva mera fokusirati se na ono sto mozes sam plasirati skladistiti i dovesti prohteve i potrebe u blans.Radi samo onoliko koliko mozes sa svojom porodicom odraditi ne racunaj na eksternu radnu snagu jer tudja ruka svrab ne cese .
 
Poslednja izmena:
U svemu se slazem sa kolegom osim oko gazdinstva. Bez gadinstva nemozes legalno da plasiras robu jer se svugde trazi da si registeovan.A ni subvencije se ne treba odreci u ratarstvu to nije mnogo ali u stocarstvu je dosta lepa suma.Jos ako konkurises za neku mehanizaciju, to sve ukupno moze da bude jedan nov taktor.Ako imas srece ili veze.
 
Te subvencije i registracija i jesu ono sto je osmisljeno da se unisti mali poljoprivrednik.Taj mehanizam i jeste ono sto treba demontirati i obesmisliti.Ne mozes se boriti protiv sistema koji te unistava ako se nalazis u njemu i igras po zadatim pravilima.Tek kad to budete shvatili mozete krenuti u oslobadjanje.Drzava nikom nista ne daje iako se vama to naizgled cini jer drzava je samo distributer.Dakle da bi ti nesto dobio mora negde da se uzme.U krajnjoj racunici seljak je uvek na gubitku u ovom sistemu distribucije bez obzira na sve subvencije i povrate.
 
Idealno poslovanje u poljoprivredi je da sam plasiras i naplatis ono sto proizvdes.Nije to nista novo , tacnije receno nasi stari su bili mudriji i pametniji od sadasnjih generacija.Uzmimo za primer jedno seosko domacinstvo sa nekdasnjih 10 hektara poseda u rukama pravih paora.Dakle Tu imate recimo 5 krava telad i par bikova ,dvadesetak svinja u turnusu, svakojake zivine i jos kojecega.Svaki dan se prodavalo mleko po ceni koja je daleko visa od sadanje u paritetu koji je neverovatan za sadasnje prilike "savremenog poljoprivrednog gazdinstva"To gazdinstvo je bilo samoodrzivo i nezavisno od drzave i njene milostinje (pametni su znali sa lopovom nema ortakluka ni vajde) tacnije seljak je bio taj koji je uvek bio svoj na svome bez kredita i obaveza sa drzavom na gotovs i na distanci .Pare od mleka sira neke vocke povrca stizu svaki dan sezonski se uzme i po nekoliko povecih iznosa kad se prodaju svinje bikovi tele ili nesto od povrca ukoliko ga je bilo u vecim kolicinama.Bude tu i deteline seno koje imas viska mozes prodati a zimi bas lepo dodju te pare .Bostan je bio pravo otkrovenje za one koji su ga gajili i povrce je uvek nalazilo kupca.Psenica je isla u ambar kao i kukuruz predavalo se samo onoliko koliko se smatralo za neki visak ili se u svom cardaku cekala pogodna cena.Trosak djubriva je bio minimalan sto zbog cene sto zbog stajnjaka koji je imala svaka kuca.Motika je kinjila hemijsku industriju spartanje takodje .Zito za setvu je iz ambara uvek bilo tu ako se cena semenskog materijala digne iznad ocekivane.Kredite niko normalan nije uzimao tako da je seljak bio drzava za sebe nezavistan slobodan i svoj.Dakle sto pre skinuti omcu sa vrata odjaviti gazdinstva kao prva mera fokusirati se na ono sto mozes sam plasirati skladistiti i dovesti prohteve i potrebe u blans.Radi samo onoliko koliko mozes sa svojom porodicom odraditi ne racunaj na eksternu radnu snagu jer tudja ruka svrab ne cese .
Ima gazdinstava koja posluju po tom "starinskom" principu, ali u sredinama koje su po veličini bliže gradskom nego seoskom.
 
Potrebno je da se ljudi na selu okrenu bas takvom nacinu proizvodnje i prodaje.Mleko mozes sam prodati po 50 dinara po litru i da budes i ti zadovoljan i onaj koji to mleko kupi.Ti imas novce konzument pije pravo domace zdravo dnevno sveze mleko iz koga nije nista vadjeno i u njega dodavano.Izbacujes iz igre mlekaru trgovinu drzavu dakle mnogostruka korist. Na taj nacin prodavati sir povrce meso brasno ......Da vidite samo kako bi se sadasnji otimacki sistem vrlo brzo doveo do apsurda i doslo bi do kraha birokratskog aparata subvencija i ostalih drzavnih ujdurmi .Tajkuni bi se vrlo brzo okanili zemlje i paorsaga.
 
Mi sada sto proizvademo i u ratarstvu i u stocarstvu preradimo upakujemo i tako na malo prodajemo. Osim suncokreta.Ali dok se ne desi taj krah bilo bi glupo odreci se subvencije
 
Pusta romatičarenja...

Pijace već odavno nema, a ovo je zakucalo ekser u njen mrtvački sanduk.

Aktivan, radno sposoban svet gradova nema naviku kupovine na pijaci. Naprotiv, na pijac gleda sa prezirom i gađenjem.

A od od sirotinjskih i penzionerskih 250 grama sira i veze luka na dve nedelje se ne može živeti i opstati u poslu.

Kvantaši na kojima kupuju bakalini, piljari i kafedžije ostaju jedina nada.
 
Mi opstajemo vec 17 godina u ovom poslu.Obicni radnici mozda ne kupuju tolko na pijaci ali zato platezno sposobni ite kako kupuju i biraju gde ce i sta ce da kupuju.I neretko dodu na salas da vide kosi stasi,kako i de proizvodis. Kad udes u taj krug ljuidi posle je mnogo lakse
 
U osnovi dobar tekst, a posebno mi se sviđa dodatak u vidu linkova na kraju.
 
.Obicni radnici mozda ne kupuju tolko na pijaci ali zato platezno sposobni ite kako kupuju i biraju gde ce i sta ce da kupuju.


E baš vala, beogradska, novosadska, subotićka,a i zrenjaninska buržoazija ide po pijacama. Ne moš prići pijaci od parkiranih džipova i jaguara...

To ko nije video, verovati ne može.

I da ne bude neke zabune. Verujem ja tebi prijatelju da tvoja porodica opstaje na pijaci. I ja povremeno izronim da zraka udahnem... No to je samo izuzetak koji potvrđuje pravilo.
 
Sto se tice zelene pijace Bradonja je izneo dobro zapazanje ali moram da dodam da pijace nisu ufitiljile zato sto su dosli neki novi trendovi ili sto ima voca i povrca po megamarketima ili raznim piljarama vec ZELENE PIJACE RADE SVE GORE I GORE JER JE NAROD OSIROMASIO I NIKADA OVAKVA BEDA U NARODU NIJE BILA.Pijace dali zelene dali riblje dali buvlje rade i postoje tradicionalno vekovima po celom svetu i mislim da ne mogu nikada da se ugase i zbog ogromne i raznolike ponude sto zbog sveze robe i ono najbitnije ZBOG CENE a da ne zaboravim da je sve manje stanovnistva pogotovu po manjim sredinama i neke manje sredine po Vojvodini imaju u odnosu na 90 te godine mnogo manje stanovnistva,a sto se tice nacina funkcionisanja clana DJULA to sto oni rade je dobitna kombinacija cela familija je ukljucena u proizvodnju ili prodaju ima ih vise i svi su ko jedan i tu nema greske.Znam neke primere gde cela porodica funkcionise kao jedan i tim porodicama ne treba zapad oni razbijaju ali to su kod nas redji primeri jer uglavnom dali zbog razlicitih poslova ili razlicitog razmisljanja ili zbog nesuglasica unutar porodice sve deluje rastimovano.Sto se tice kvantasa naravno da je veoma bitno da kvantas postoji i radi punom parom ali nikako i nikada ne bih kvantas NAZVAO JEDINA NADA jer sam imao prilike na kvantasima da vidim takavu golgotu proizvodjaca a sada krece po Srbiji nesto novo nesvakidasnje a to je da se obavljaju velike kupoprodaje BEZ PARA napravi se monopol kod velikih otkupljivaca i pocinje ringispil.Treba sve da postoji i sve da radi punom parom a od drzave ne treba ocekivati mnogo jer drzava pravi konstrukciju da njoj bude lepo i finansijski isplativo a nije davno bilo kada su popisivali po Srbiji sve ambare ,torove i svinjce mozda neko pomisli da je to popisivano bezveze medjutim haraci ce biti sve veci i veci a spoljni dug NASE ZEMLJE JE SVE VECI I VECI mnogo smo se uglibili kod zelenasa a to sto predsednik prica da nas ne dodiruje kriza kao sto su zapadne zemlje razvaljene A MI CVRSTO STOJIMO I PRKOSIMO PONOSNO ovde tek prestoji OPSTANAK KAO U DZUNGLI opstanak kao u MMA KAVEZU .U mom gradu od 150 000 ljudi ne radi nista,sve je stalo ali BANKE RADE I TO MNOGO OZBILJNO RADE,A RADILI SU MNOGO DOBRO CAK VELICANSTVENO I PRE KORONE A SADA JE ZA NJIH VASKRSNUCE.Neka nam je bog u pomoci
 
Dolaze oni dole na salas ,malo da jasu konja, neki ispred salasa na jezeru da pecaju ,neki sam da prosetaju,jedan nemac inace direktor strane firme hoce i da pomogne jer ga .to podseca na detinjstvo.Takvi kad dodu uzimaju i suhomesnato i jaja i testeninu.Prodajemo i restoranima i pecenjarama znaci nije to bas samo pijaca
 
I dalje je promet povrca u Srbiji 60% preko pijace a 40% preko marketa. To su podaci istrazivanja jednog velikog trgovinskog lanca.
 
Nazad
Vrh